Odsłonięto tablicę Żołnierzy Wyklętych na Pradze

Adam Kielar    2015-05-14 07:59:17

W środowe popołudnie, na budynku dawnej katowni bezpieki przy ul. Św. Cyryla i Metodego, nieopodal pl. Wileńskiego, odsłonięta została tablica upamiętniająca Żołnierzy Niezłomnych, zamordowanych w czasie panującego w Polsce w pierwszych latach po II wojnie światowej stalinowskiego terroru. Na uroczystości pojawili się mieszkańcy, lokalni społecznicy oraz przedstawiciele władz samorządowych.

Całą uroczystość poprowadził Sławomir Wojdat z Inicjatywy Mieszkańców Pragi. Dziękował on mieszkańcom, a także przedstawicielom władz zarówno dzielnicy, jak i miejskim radnym nie tylko za wsparcie idei stworzenia pamiątkowej tablicy, ale także za finalne usunięcie z pl. Wileńskiego pomnika „Czterech Śpiących”. Dziękował także wszystkim, którzy przyczynili się do powstania tablicy. Straż przy tablicy pełnili członkowie Grupy Historycznej "Niepodległość".

Burmistrz Pragi, Paweł Lisiecki (PiS) podkreślał, że tacy ludzie, jak Żołnierze Niezłomni muszą być upamiętniani. – Mam nadzieję, że dziś patrząc na nas z nieba są dumni, że to właśnie praskie społeczeństwo, pamięta o tym, o co oni walczyli – mówił Lisiecki. Podkreślił też, że cieszy go, iż to właśnie w tej dzielnicy taka tablica została umiejscowiona. – Takich miejsc, jak to, na Pradze jest wiele – przypomniał burmistrz.

Sławomir Wojdat, podkreślił, że data odsłonięcia tablicy – 13 maja – nie jest przypadkowa. – Jest to dzień urodzin rtm. Witolda Pileckiego, wielkiego polskiego patrioty. Ponadto, tego dnia w 1943 roku Sowieci przeprowadzili ogromne naloty na Warszawę. Oficjalnie miały one być skierowane w niemieckich okupantów, jednak zginęło w nich wielu Polaków – mówili. Grażyna Borkowska, przedstawicielka mieszkańców, wytłumaczyła także skąd na tablicy data 4 listopada 2014. – Jest to data rocznicy rzezi Pragi, a pojęcie żołnierzy niezłomnych może dotyczyć także tych, którzy ginęli wcześniej niż XX wiek – mówiła.

Głos zabrał rownież historyk Pragi, Hubert Kossowski, który wyraził wielkie zadowolenie zarówno z odsłonięcia pamiątkowej tablicy, jak i usunie ca z pl. Wileńskiego pomnika „Czterech Śpiących”.

Wiceprzewodniczacy rady dzielnicy Pragi Jacek Wachowicz (Praska Wspólnota Samorządowa) podkreślał, że ta tablica jest tylko początkiem drogi do pełnego upamiętnienia Żołnierzy Niezłomnych. Mówił między innymi o projekcie ich Muzeum, które miałoby powstać w Pałacyku Konopackiego przy Strzleckiej 11/13. – Zachęcam do podpisania internetowej petycji w tej sprawie – mówił Wachowicz.

Po przemowach pod tablicą zostały złożone wieńce, a na koniec recital piosenek patriotycznych i powstańczych (między innymi „Pałacyk Michla” czy „Zwycięży Orzeł Biały”) dały połączone zespoły „Praskie Małmazyje” oraz Studia Wokalnego Praga przy Klubie Alternatywnym Dzieci i Młodzieży Caritas Diecezji Warszawsko-Praskiej.

Zdjęcia: Polityka Warszawska

Zobacz także:

„Armio wyklęta, Warszawa o was pamięta”

Pałacyk Konopackiego nie dla Żołnierzy Wyklętych?

Muzeum Historii Polski w warszawskiej Cytadeli

"TAK" dla pomnika Daszyńskiego, "NIE" dla likwidacji pomnika Dmowskiego

 
 
Komentarze do artykułu
Najnowsze w serwisie
Ratusz
2017-08-18 18:54:47
Ponad siedem tysięcy złotych - tyle zapłacą stołeczni urzędnicy za "konsul...
Białołęka
2017-05-25 17:35:54
Już w najbliższą sobotę, z okazji Dnia Matki, odbędzie się Białołęcki B...
Ratusz
2017-05-23 06:17:21
Od 1 czerwca wejdzie w życie nowa taryfa biletowa ZTM. Spadną ceny biletów dw...
Rozmaitości
2017-05-19 06:29:31
Budynek przy plaży obok Stadionu Narodowego (Poniatówce) od czerwca znów będ...
Żoliborz
2017-05-13 17:24:10
W sobotę wreszcie odsłonięty został pomnik Rotmistrza Witolda Pileckiego. W ...
Ratusz
2017-05-12 15:32:28
Ratusz ogłosił w piątek, że od września przedszkola w Warszawie będą bezp...
Mozaika polityczna
2017-05-11 15:54:43
Czwartek przyniósł nowe fakty w sprawie reprywatyzacji. Centralne Biuro Antyko...
Ratusz
2017-05-09 19:56:17
Stowarzyszenie Republikanie opublikowało na swoich stronach Mapę Wydatków War...
Ratusz
2017-05-08 19:46:51
Władze Warszawy chcą zachęcić do udziału w tworzeniu miejskiej zieleni. Zap...
Mozaika polityczna
2017-04-10 17:54:32
Głośno dyskutowanym tematem w poniedziałkowej dyskusji o sprawach politycznyc...