Ustawa krajobrazowa – szansa na "posprzątanie" Warszawy

Polityka Warszawska    2015-05-15 18:52:16

Prezydent Bronisław Komorowski podpisał ustawę krajobrazową. Dzięki niej mają zniknąć banery i plakaty, które szpeciły przestrzeń publiczną. Organizacje miejskie i mieszkańcy walczyli o to od kilku lat. Czy ustawę można postrzegać jako nadzieję na czystą przyszłość? Wiele pozostaje w rękach samorządu.

Po wprowadzeniu tzw. ustawy „krajobrazowej” samorządy będą miały możliwość nakładania kar za nielegalne reklamy i to wielokrotnie – do momentu demontażu nielegalnego baneru, szyldu czy plakatu. 30 tysięcy złotych, bo nawet takiej kwoty może sięgnąć jednorazowa kara, rzeczywiście potrafi odstraszyć. Poza tym, od każdego nośnika będzie pobierana opłata reklamowa. – Dostaliśmy silne oręże przeciwko nielegalnej reklamie i mamy zamiar je jak najlepiej wykorzystać. Choć czeka nas jeszcze dużo pracy – podkreśla Bartosz Milczarczyk, rzecznik prasowy Urzędu Miasta Warszawy.

"Dużo pracy" to dla samorządów kluczowe stwierdzenie, bowiem poza dawaniem możliwości działania, ustawa nakłada obowiązki. Czytamy w niej: "Rada gminy może ustalić w formie uchwały zasady i warunki sytuowania obiektów małej architektury, tablic reklamowych i urządzeń reklamowych oraz ogrodzeń, ich gabaryty, standardy jakościowe oraz rodzaje materiałów budowlanych, z jakich mogą być wykonane." Zarząd miasta musi więc stworzyć własne dokumenty dotyczące umieszczania reklam w przestrzeni publicznej i regulujące kontakty z reklamodawcami. – Wierzę, że prace mające na celu wprowadzenie ustawy w życie, realnie przełożą się na wygląd przestrzeni miejskiej – mówi Bartosz Milczarczyk. Warto jednak pamiętać, że procedura nad lokalnym brzmieniem ustawy potrwa zapewne kilka miesięcy. Po zakończeniu prac samorządów, reklamodawcy będą mieli 12 miesięcy by dostosować się do zaleceń. Na widoczne zmiany przyjdzie więc pewnie poczekać jeszcze kilka lat.

Swoje stanowisko w sprawie ustawy naświetlił także Marcin Jarzynowski, członek zarządu Stowarzyszenia Miasto Jest Nasze. – Cieszy nas to, że prezydent Bronisław Komorowski zdążył podpisać ustawę przed końcem kadencji. To, czy przyniesie ona oczekiwane efekty będzie widoczne gołym okiem. Mamy nadzieję, że samorządy będą aktywnie wykorzystywać narzędzia do walki z nielegalnymi reklamami, które zalewają miejski krajobraz. Liczymy też, że Rada Warszawy skorzysta z nich jak najszybciej. Gdyby nie poprawki wprowadzone dzięki prawie 14 tysiącom listów skierowanych do senatorów za pośrednictwem stworzonej przez nas strony, ustawa miałaby jednak charakter pozorny. Jesteśmy wdzięczni tym, którzy poparli inicjatywę i pomogli uświadomić senatorom że kwestia estetyki w przestrzeni publicznej nie jest dla Polek i Polaków obojętna.

Podpisanie ustawy wzbudza fale pozytywnego odzewu i rozgrzewa nadzieje. Pojawiają się już jednak głosy określające ustawę jako kolejny „bubel”, który trafi w prywatnych inwestorów i właścicieli budynków, którzy będą pewnie musieli zrezygnować z części reklam i uiszczać wspominaną już opłatę. Jej koszta nie są jednak zatrważające – do 2,5 zł za dzień ekspozycji plus maksymalnie 20 groszy za metr kwadratowy reklamy. Poza tym, przy realizacji ustawy większość uwagi skupią zapewne budynki zabytkowe, bądź w jakiś sposób reprezentacyjne dla stolicy. Póki co, chyba rzeczywiście lepiej cieszyć się z tego, że miasto w końcu będzie "czyste", niż przedwcześnie rozpalać obawy.  

Autorka: Karolina Rogaska

 

Zdjęcia: facebook.com/miastojestnasze, facebook.com/KomorowskiBronislaw

ZOBACZ TAKŻE:

Prezydent Warszawy o ustawie krajobrazowej: To bezzębny bubel

Aktywiści listy piszą. Posprzątajmy miasto z reklam

Kolorowych jarmarków, czyli kolejna płachta na budynku Universalu

 
 
Komentarze do artykułu
Najnowsze w serwisie
Ratusz
2017-08-18 18:54:47
Ponad siedem tysięcy złotych - tyle zapłacą stołeczni urzędnicy za "konsul...
Białołęka
2017-05-25 17:35:54
Już w najbliższą sobotę, z okazji Dnia Matki, odbędzie się Białołęcki B...
Ratusz
2017-05-23 06:17:21
Od 1 czerwca wejdzie w życie nowa taryfa biletowa ZTM. Spadną ceny biletów dw...
Rozmaitości
2017-05-19 06:29:31
Budynek przy plaży obok Stadionu Narodowego (Poniatówce) od czerwca znów będ...
Żoliborz
2017-05-13 17:24:10
W sobotę wreszcie odsłonięty został pomnik Rotmistrza Witolda Pileckiego. W ...
Ratusz
2017-05-12 15:32:28
Ratusz ogłosił w piątek, że od września przedszkola w Warszawie będą bezp...
Mozaika polityczna
2017-05-11 15:54:43
Czwartek przyniósł nowe fakty w sprawie reprywatyzacji. Centralne Biuro Antyko...
Ratusz
2017-05-09 19:56:17
Stowarzyszenie Republikanie opublikowało na swoich stronach Mapę Wydatków War...
Ratusz
2017-05-08 19:46:51
Władze Warszawy chcą zachęcić do udziału w tworzeniu miejskiej zieleni. Zap...
Mozaika polityczna
2017-04-10 17:54:32
Głośno dyskutowanym tematem w poniedziałkowej dyskusji o sprawach politycznyc...