40 mln zł. premii dla stołecznych urzędników

Jan Kunert    2015-05-19 07:14:53

40 535 819,27 zł. – tyle na premie i dodatki motywacyjne dla urzędników przeznaczy stołeczny ratusz w 2015 roku. To o jedną trzecią więcej niż rok temu.

W zeszłym roku premie dla urzędników kosztowały Ratusz ponad 30 mln zł. Teraz okazuje się, że w 2015 roku suma ponownie wzrośnie, tym razem o jedną trzecią, podczas gdy zaletą nowego systemu wynagradzania, wprowadzonego rok temu miały być m.in. oszczędności w kasie miasta.

Nowy regulamin jako panaceum

Przypomnijmy. Sprawa wynagradzania stołecznych urzędników w ciągu ostatnich lat często wywoływała kontrowersje i lawinę krytycznych komentarzy. Aby temu zapobiec, na początku zeszłego roku zmieniono przepisy i wprowadzono nowy regulamin wynagrodzeń. Było to efektem przeprowadzonego w urzędzie projektu wartościowania stanowisk pracy, realizowanego przez cały 2013 rok. Ten z kolei był kontynuacją zakończonego pięć lat temu, współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej, pilotażowego programu zarządzania kompetencjami zawodowymi urzędników. Rzecznik Ratusza Bartosz Milczarczyk przekonywał wówczas m.in., że dzięki tym wszystkim zmianom, stolica zaoszczędzi kilkadziesiąt milionów złotych. 

Za co dodatki, za co premie?

Według regulaminu, dodatki motywacyjne przynaje się maksymalnie na pół roku. Wnioskuje o nie bezpośredni przełożony, po przeprowadzeniu uproszczonej oceny, na podstawie takich kryteriów jak: wiedza zawodowa, znajomość przepisów i procedur, sumienności, dążenia do rezultatów, samodzielności, obsługi klienta zewnętrznego i wewnętrznego.

Natomiast premie przyznaje się pracownikom zatrudnionym na stanowiskach pomocniczych i obsługi, z wyłączeniem pracowników wykonujących zadania w ramach robót publicznych i prac interwencyjnych. Można je otrzymać za prawidłowe wykonywanie powierzonych zadań, a w szczególności za: jakość, terminowość i efektywność pracy, dbałość o urzędowe mienie, dyspozycyjność i zaangażowanie, dyscyplinę oraz za kulturę osobistą.

Czy nowy system działa?

Aby dokonać analizy skuteczności nowego regulaminu, po 18 miesiącach jego obowiązywania, niezbędny jest dostęp do podstawowych danych. Niestety, ratusz (tak jak pół roku wcześniej) ich nie udostępnia, zasłaniając się ustawą o ochronie danych osobowych. Podaje jedynie ogólną wysokość nagród, premii i dodatków motywacyjnych oraz średnią ich wysokość w pierwszym kwartale tego roku z podziałem na stanowiska.

Z otrzymanych danych wynika, że rekordowy pod tym względem był 2008 rok. Wypłacono wtedy prawie 70 mln zł. nagród i premii. W 2013 roku widać dwukrotny spadek nakładów na premiowanie stołecznych urzędników. W następnym roku, kiedy już zaczął obowiązywać nowy regulamin wynagradzania, wysokość dodatków motywacyjnych (dawnych nagród) pozostał na podobnym poziomie. Jednak suma przeznaczona na obecny rok jest już wyraźnie wyższa.

Najlepiej premiowani: dyrektorzy biur, naczelnicy wydziałów oraz ich zastępcy

W pierwszym kwartale 2015 roku na premie i dodatki motywacyjne wydano już 1/4 całej, tegorocznej sumy czyli 10 mln zł. Najwyższe dodatki motywacyjne dostali dyrektorzy biur (średnio 3196,33 zł./osobę) ich zastępcy (2420,89 zł./osobę), główny księgowy i jego zastępca (średnio 1396,95 zł./osobę), naczelnicy i ich zastępcy (średnio 990,40 zł./osobę) oraz rzecznik prasowy (średnio 909,09 zł/osobę). Poborca musiał się zadowolić kwotą średnio 126,20 zł/osobę, a młodszy referent średnio 184,34 zł./osobę. Jeżeli chodzi o personel pomocniczy, najlepsze premie dostali kierowcy, sekretarki i kserografiści  średnio powyżej tysiąca złotych na osobę.

Opozycja krytykuje: „Oszczędności to fikcja”

Jarosław Krajewski, szef stołecznego klubu radnych Prawa i Sprawiedliwości nie szczędzi ratuszowi słów krytyki.  Pani Prezydent zapowiadała likwidację nagród, tymczasem tylko zmieniono nazwę. To są kosmetyczne zmiany, a wprost widać, że środki nie maleją  mówi „Polityce Warszawskiej”.  Najmocniej wspierana jest urzędnicza kadra kierownicza  podkreśla radny. Uważa, że nagradzanie urzędników ma charakter uznaniowy i nie wynika ono z efektów ich pracy.  Kiedy nie ma wyborów samorządowych, stołeczny ratusz czuje się bezkarny i bez obawy o reakcję warszawiaków wydaje środki publiczne  zauważa Krajewski.

Radna warszawskiego Sojuszu Lewicy Demokratycznej Paulina Piechna-Więckiewicz mówi "z przekąsem", że te dane jej nie zaskakują. Podkreśla też, że należy docenić ciężką pracę urzędników, ale uważa, że można lepiej wykorzystać te pieniądze. Dobrze byłoby je przeznaczyć na likwidację umów śmieciowych, a także na podwyżki dla najgorzej zarabiających urzędników. Szczególnie dla tych, którzy ciężko pracują w Biurach Obsługi Mieszkańców i mają z nimi bezpośredni kontakt  mówi. Dodaje, że chętnie dowiedziałaby się czy Ci, którzy otrzymują wysokie dodatki i premie, rzeczywiście spełniają swoją rolę, czy po prostu wynika to z tego, jakie pełnią funkcje. Zauważa mozliwy związek z tegorocznymi wyborami - Urzędnicy to potężny, świadomy i chodzący na wybory elektorat. Warto o nich powalczyć  mówi radna SLD.

Bez komentarza

Pomimo wielokrotnych próśb o komentarz, stołeczny ratusz nie odniósł się do prezentowanych danych. Podał jedynie, że wzrost premii jest spowodowany m.in. przejęciem Zakładu Obsługi (tj. osób zatrudnionych głównie na stanowiskach pomocniczych i obsługi uprawnionych do premii), utworzeniem Centrum Powiadamiania Ratunkowego i fukcjonowaniem Miejskiego Centrum Kontaktów (telefon 19115).

 

Zdjęcie: WikimediaCommons, CC BY-SA 3.0

ZOBACZ TAKŻE:

Prezydent Warszawy „blokuje etat” na UW?

Monopol na nieomylność

Ratusz pomoże najemcom

 
 
Komentarze do artykułu
Najnowsze w serwisie
Ratusz
2017-08-18 18:54:47
Ponad siedem tysięcy złotych - tyle zapłacą stołeczni urzędnicy za "konsul...
Białołęka
2017-05-25 17:35:54
Już w najbliższą sobotę, z okazji Dnia Matki, odbędzie się Białołęcki B...
Ratusz
2017-05-23 06:17:21
Od 1 czerwca wejdzie w życie nowa taryfa biletowa ZTM. Spadną ceny biletów dw...
Rozmaitości
2017-05-19 06:29:31
Budynek przy plaży obok Stadionu Narodowego (Poniatówce) od czerwca znów będ...
Żoliborz
2017-05-13 17:24:10
W sobotę wreszcie odsłonięty został pomnik Rotmistrza Witolda Pileckiego. W ...
Ratusz
2017-05-12 15:32:28
Ratusz ogłosił w piątek, że od września przedszkola w Warszawie będą bezp...
Mozaika polityczna
2017-05-11 15:54:43
Czwartek przyniósł nowe fakty w sprawie reprywatyzacji. Centralne Biuro Antyko...
Ratusz
2017-05-09 19:56:17
Stowarzyszenie Republikanie opublikowało na swoich stronach Mapę Wydatków War...
Ratusz
2017-05-08 19:46:51
Władze Warszawy chcą zachęcić do udziału w tworzeniu miejskiej zieleni. Zap...
Mozaika polityczna
2017-04-10 17:54:32
Głośno dyskutowanym tematem w poniedziałkowej dyskusji o sprawach politycznyc...