Bunt uniwersytetów pod Ministerstwem Nauki

Polityka Warszawska    2015-05-19 19:42:16

We wtorek Komitet Kryzysowy Humanistyki Polskiej zorganizował wiec i serię wykładów okupacyjnych pod Ministerstwem Nauki. MNiSW odrzuciło stworzone przez organizację postulaty antykryzysowe mające "podnieść z kolan" szkolnictwo wyższe. Fakt, że poparło go ponad 70 instytutów i wydziałów z całej Polski, na ministerialnych urzędnikach nie zrobił wrażenia.

W swoich postulatach Komitet Kryzysowy apeluje przede wszystkim o zmianę systemu finansowania uniwersytetów. Przekonuje, że konieczne jest stworzenie systemu bodźców finansowych, które zwiążą finansowanie jednostek z oceną prowadzonych w nich badań, innego niż obecny systemu parametryzacji. Umożliwiłoby to przetrwanie i rozwój pozametropolitalnych ośrodków naukowych i wiele ośrodków skłoniłoby do powrotu do inwestycji w badania, nie w reklamę. Poza tym, wskazano także na zbyt niskie pensje pracowników naukowych oraz dalece posuniętą biurokratyzację uczelni.

Protestujący żądają zmiany systemu oceniania jakości badań naukowych. Według nich, powinien być wielomodelowy i dostosowany do dziedziny nauki w nurcie, w której badania są prowadzone. Wyraźnie podkreślano również niesłuszne „pompowanie” pieniędzy tylko w największe uniwersytety, przez co tracą mniejsze lub wąsko wyspecjalizowane jednostki.

W symbolicznej blokadzie wzięło udział grono profesorów i wykładowców uniwersyteckich. Pośród nich pojawili się i wygłosili wykład: prof. Przemysław Czapliński, prof. Ewa Graczyk, prof. Małgorzata Jacyno i prof. Andrzej Leder. Z ich wypowiedzi wynikało jasno, że uniwersytety są ostoją krytycznego myślenia społeczeństwa i między innymi z tego względu powinno się dbać o ich rozwój, a nie utrudniać działanie. Istotne jest także, by studenci i pracownicy uczelni zjednoczyli się we wspólnym działaniu i kontestowali obniżanie standardów uczenia. Profesor Graczyk wskazała także, że finansowanie badań z grantów może być dla nich zabójcze. Według niej, przeprowadzania projektów badawczych nie powinno być wyścigiem po pieniężne nagrody. Oczywiście, nie chce likwidować systemu grantowego, ale oprócz niego powinien być realizowany inny program finansowania naukowców.

W trakcie wykładów na chwilę pojawiła się minister nauki i szkolnictwa wyższego prof. Lena Kolarska-Bobińska. Jej wizyta nie trwała jednak długo, co szybko zostało poddane krytyce. Wytknięto również sprzeczność jej zachowania z wcześniejszymi słowami, jakoby "wierzy w dialog". Podejście Ministerstwa do sprawy jest szczególnie istotne, co dobitnie wykazał profesor Przemysław Czapliński tłumacząc, że kiedy zaczną znikać uniwersytety, wykładowcy i, w końcu, studenci, to samo Ministerstwo nie będzie miało racji bytu. Wszystko w systemie edukacji jest jak naczynia połączone i jeżeli na jakimkolwiek poziomie coś się psuje, prędzej czy później odbije się to także na innych elementach. – Pomimo, iż edukacja i gospodarka są silnie złączone, nauka przegrywa na razie z kapitałem – przekonywał. Skutki takiego stanu rzeczy nie są jeszcze tak namacalne, jak mogą być za kilka lat, jeśli ta tendencja się nie odwróci. Działacze Komitetu Kryzysowego zapowiedzieli, że nie jest to ostatni taki protest. Będą o sobie regularnie przypominać dopóki w podejściu do polskiej edukacji nie zajdzie wyczekiwana zmiana.

Tekst i zdjęcia: KAROLINA ROGASKA

 
 
Komentarze do artykułu
Najnowsze w serwisie
Ratusz
2017-08-18 18:54:47
Ponad siedem tysięcy złotych - tyle zapłacą stołeczni urzędnicy za "konsul...
Białołęka
2017-05-25 17:35:54
Już w najbliższą sobotę, z okazji Dnia Matki, odbędzie się Białołęcki B...
Ratusz
2017-05-23 06:17:21
Od 1 czerwca wejdzie w życie nowa taryfa biletowa ZTM. Spadną ceny biletów dw...
Rozmaitości
2017-05-19 06:29:31
Budynek przy plaży obok Stadionu Narodowego (Poniatówce) od czerwca znów będ...
Żoliborz
2017-05-13 17:24:10
W sobotę wreszcie odsłonięty został pomnik Rotmistrza Witolda Pileckiego. W ...
Ratusz
2017-05-12 15:32:28
Ratusz ogłosił w piątek, że od września przedszkola w Warszawie będą bezp...
Mozaika polityczna
2017-05-11 15:54:43
Czwartek przyniósł nowe fakty w sprawie reprywatyzacji. Centralne Biuro Antyko...
Ratusz
2017-05-09 19:56:17
Stowarzyszenie Republikanie opublikowało na swoich stronach Mapę Wydatków War...
Ratusz
2017-05-08 19:46:51
Władze Warszawy chcą zachęcić do udziału w tworzeniu miejskiej zieleni. Zap...
Mozaika polityczna
2017-04-10 17:54:32
Głośno dyskutowanym tematem w poniedziałkowej dyskusji o sprawach politycznyc...