Ursus wraca do życia

Jacek Baliński    2015-05-23 10:11:59

– Chcemy upamiętnić pracę tysięcy ludzi, którzy związali swoje życie z tą fabryką – tak mówi o Projekcie Ursus jego pomysłodawczyni artystka Jaśmina Wójcik. W ramach trwającej od dwóch lat inicjatywy udało się m.in. ocalić zabytkową kolekcję 400 maszyn i pamiątek zakładowych, a obecnie trwają prace nad otwarciem Społecznego Muzeum Ursusa.

Początki projektu sięgają jednak już 2011 roku, kiedy Wójcik spacerowała po terenach dawnych Zakładów Przemysłu Ciągnikowego. – Zrobiłam wówczas zdjęcia podupadłych hal i pustych placów, które następnie pokazałam swojemu urodzonemu i w wychowanemu w Ursusie ojcu. Opowiedział mi on wtedy o dawnych czasach i o kilkunastu tysiącach ludzi, którzy przed laty codziennie rano zmierzali do pracy w tętniących życiem Zakładach – wspomina. Artystka postanowiła dotrzeć do byłych pracowników fabryki, porozmawiać z nimi i nagrać ich wypowiedzi. Część z nich została odtworzona podczas Spaceru Akustycznego po ZPC Ursus w kwietniu 2013 roku.

Wydarzenie to, w którym wzięło udział kilkaset osób, było właściwym startem całego przedsięwzięcia. Następnym krokiem była realizacja audiowizualnego projektu dokumentalnego Posag Siedmiu Panien, który doszedł do skutku dzięki wsparciu stypendialnemu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Jaśmina Wójcik znalazła rolników z różnych wsi, którzy zgodzili się opowiedzieć swoje historie związane z własnymi traktorami Ursus (można je znaleźć na stronie projektu, na której dostępna jest także bogata dokumentacja fotograficzna). Wtedy też rozpoczęła się współpraca artystki z Izabelą Jasińską, Pat Kulką oraz Igorem Stokfiszewskim z Instytutu Studiów Zaawansowanych, którzy  dzięki Spacerowi Akustycznemu – również dostrzegli potencjał w ZPC.

Już wspólnie, w czerwcu kolejnego roku odbyło się największe dotychczas przedsięwzięcie w ramach Projektu Ursus, czyli – Zakłady Ursus 2014. Współfinansowana przez miasto trzydniowa impreza artystyczno-kulturalna odbyła się na terenie znajdującej się w sercu dawnych zakładów Energetyki Ursus. – Zorganizowaliśmy wówczas m.in. paradę traktorów, która przejechała spod Pałacu Kultury do naszej fabryki, a do tego kongres rysowników Pawła Althamera, kino plenerowe na jednej z hal czy kolację sąsiedzką – wylicza Wójcik.

Niedawno sukcesem zakończyły się również zainicjowane przez zespół Projektu Ursus rozmowy władz Warszawy z Polskim Holdingiem Obronnym w sprawie wykupienia przez miasto zabytkowej kolekcji 400 maszyn i pamiątek  zakładowych z Muzeum Historii  Ursusa. M.in. dzięki wystosowaniu podpisanej przez niemal 2600 osób petycji w tej sprawie do prezydent Hanny Gronkiewicz-Waltz, dopinane są obecnie ostatnie szczegóły finalizacji zakupu. – Wszystkie eksponaty pozostaną w Ursusie i staną się zaczątkiem upamiętnienia ponad stuletniej historii przemysłowej tego miejsca – cieszy się Wójcik.

W zeszłym tygodniu ruszyły ponadto prace nad zbiorem pamiątek i historii do Społecznego Muzeum Ursusa. Nie jest jeszcze znany jego dokładny kształt, natomiast wszelkie dotychczasowe pomysły Projektu Ursus są bardzo pozytywnie odbierane przez mieszkańców: – Cieszą się z naszych działań i doceniają je, często pomagając nam przy nich. Chcemy przywrócić im dumę z wykonywanej pracy, a także sprawić, aby tożsamość Ursusa wyrastała właśnie z dawnej fabryki – podsumowuje nasza rozmówczyni.

Zdjęcie: https://www.facebook.com/projektursuszaklady/

 

ZOBACZ TAKŻE:

Zniknie słynny mural w centrum Warszawy?

Warszawa – hałaśliwa, imprezowa czy cicha?

Warszawa na EXPO 2015!

 
 
Komentarze do artykułu
Najnowsze w serwisie
Ratusz
2017-08-18 18:54:47
Ponad siedem tysięcy złotych - tyle zapłacą stołeczni urzędnicy za "konsul...
Białołęka
2017-05-25 17:35:54
Już w najbliższą sobotę, z okazji Dnia Matki, odbędzie się Białołęcki B...
Ratusz
2017-05-23 06:17:21
Od 1 czerwca wejdzie w życie nowa taryfa biletowa ZTM. Spadną ceny biletów dw...
Rozmaitości
2017-05-19 06:29:31
Budynek przy plaży obok Stadionu Narodowego (Poniatówce) od czerwca znów będ...
Żoliborz
2017-05-13 17:24:10
W sobotę wreszcie odsłonięty został pomnik Rotmistrza Witolda Pileckiego. W ...
Ratusz
2017-05-12 15:32:28
Ratusz ogłosił w piątek, że od września przedszkola w Warszawie będą bezp...
Mozaika polityczna
2017-05-11 15:54:43
Czwartek przyniósł nowe fakty w sprawie reprywatyzacji. Centralne Biuro Antyko...
Ratusz
2017-05-09 19:56:17
Stowarzyszenie Republikanie opublikowało na swoich stronach Mapę Wydatków War...
Ratusz
2017-05-08 19:46:51
Władze Warszawy chcą zachęcić do udziału w tworzeniu miejskiej zieleni. Zap...
Mozaika polityczna
2017-04-10 17:54:32
Głośno dyskutowanym tematem w poniedziałkowej dyskusji o sprawach politycznyc...