Radny, burmistrz czy radmistrz? Skomplikowane funkcje polityków z Bemowa

Karolina Wiśniewska    2015-05-27 18:37:09

Wybór Łukasza Lorentowicza na nowego wiceburmistrza Bemowa wywołał duże zaskoczenie, zwłaszcza w szeregach opozycji. Najpierw bezskutecznie próbowali temu zapobiec, a następnie pytali, po co właściwie nowy członek zarządu i kolejny „bemowski radmistrz”. Poza lakonicznym „usprawnieniem prac dzielnicy”, konkretnej odpowiedzi zabrakło. Po kilku dniach sprawowania nowej funkcji postanowiliśmy zadać te pytania ponownie.

„Ekipę burmistrza Krzysztofa Zygrzaka wzmocnił radny Łukasz Lorentowicz” – czytamy w informacji prasowej od władz dzielnicy Bemowo. – Ten wybór to dowód na to, że obecna większość ma się dobrze, a zapowiedzi rychłego przejęcia władzy na Bemowie przez PO-PiS to tylko pobożne życzenia działaczy obu wielkich partii – dodawał burmistrz Zygrzak.

– Czym właściwie będzie się zajmował nowy wiceburmistrz? – pytali na czwartkowej sesji radni Prawa i Sprawiedliwości, na co w odpowiedzi usłyszeli krótkie: Tym, co zleci mu zarząd. Dziś opozycja nadal twierdzi, że roszady w zarządzie (zainicjowane zresztą przez burmistrza Krzysztofa Zygrzaka) nie służą interesom dzielnicy, ale swoim własnym. – Ani pan Lorentowicz, ani pan Zygrzak nie byli w stanie odpowiedzieć nam, po co ten wybór – mówi w rozmowie z nami radny PiS, Zbigniew Chmiel. – To najlepszy dowód na to, że zmiany nie przyniosą żadnych owocnych dla Bemowa konsekwencji merytorycznych – dodaje.

– Będę realizował właściwie zadania – tyle na burzliwej czwartkowej sesji był w stanie powiedzieć nowo wybrany Łukasz Lorentowicz. Dziś, kiedy od powołania minął prawie tydzień, wiceburmistrz ma już bardziej sprecyzowany zakres swoich obowiązków. – Działy, które podlegają mi bezpośrednio to Wydział Administracyjny i działalność gospodarcza, w tym Bemowskie Centrum Przedsiębiorczości – mówi w rozmowie z „Polityką Warszawską”. Oprócz tego, przejmuje również pieczę nad Wydziałem Obsługi Rady. – Zajmowałem się już tą działką przez pewien czas, kiedy Hanna Gronkiewicz-Waltz zabrała nam prawie wszystkich współpracowników i musieliśmy sami się organizować – precyzuje.

Łukasz Lorentowicz, fot. dlabemowa.pl

Opozycja przekonuje jednak, że wybór Łukasza Lorentowicza na wiceburmistrza służy jednemu – niepotrzebnemu dublowaniu stanowisk i komplikowaniu sytuacji w dzielnicy. – Pan Lorentowicz chce być kolejnym „burmistrzo-radnym”, podobnie jak wcześniej Jakub Gręziak – mówi Zbigniew Chmiel z PiS.

Radmistrzowie z Bemowa

Nowy wiceburmistrz potwierdza – mandatu radnego jeszcze się nie zrzekł, ale dodaje, że w tej kwestii „oddał się do dyspozycji rady dzielnicy i czeka na jej kroki”. Zgodnie z ustawą o samorządzie gminnym (art. 383), rada powinna wygasić mandat w ciągu miesiąca. Obaw o zachwianie koalicji nie ma. – Kiedy przestanę być radnym, na moje miejsce powinien wejść pan Artur Zygrzak (ojciec burmistrza Krzysztofa Zygrzaka – dop. red.) – tłumaczy Łukasz Lorentowicz. – Przy czym nie wiemy jeszcze jaka będzie ostateczna decyzja pana Artura. Jeśli się nie zgodzi, następny na liście jest Marcin Dębski – dodaje.

Mniej optymistyczne dla rządzącej koalicji mogą okazać się roszady, jakie nastąpią po ewentualnym wygaszeniu mandatu Jakuba Gręziaka, który startował z list Platformy Obywatelskiej. Na razie jednak, Jakub Gręziak łączy obie funkcje. 18 grudnia został wybrany na wiceburmistrza, ale do tej pory bierze udział w głosowaniach jako radny. I choć funkcja „radmistrza” wydaje się w warszawskim samorządzie prawdziwym ewenementem, okazuje się, że jest możliwa. Przynajmniej na razie, co oficjalnie potwierdził sąd administracyjny.

Przypomnijmy bowiem, że władze miasta unieważniały decyzje rady Bemowa przegłosowywane m.in. dzięki poparciu „radmistrza” Gręziaka. Zarząd odwoływał się w tej sprawie do sądu administracyjnego. Jak się okazało – z owocnym dla siebie skutkiem.

„Podczas dzisiejszej rozprawy Wojewódzki Sąd Administracyjny jednoznacznie wskazał datę wygaśnięcia mojego mandatu. Nastąpi to dopiero w momencie uprawomocnienia się ostatecznego wyroku. Oznacza to, że do tego czasu nadal pełnię funkcję radnego Dzielnicy Bemowo” – oświadczał w marcu Jakub Gręziak, który w dalszym ciągu czeka na sądowe rozstrzygnięcia.

Jakub Gręziak, fot. Facebook.com//jakubgreziakradnydzielnicybemowo

Radni Bemowa z apelem do radnych miasta

Na razie – w takim, a nie innym składzie – rada Bemowa apeluje o zmiany statusu ustrojowego warszawskich dzielnic. Na ostatniej sesji, głosami rządzącej koalicji komitetów Dla Bemowa i Platformy Bemowo przyjęto stanowisko, w którym samorządowcy domagają się „równego traktowaniu Mieszkańców wszystkich dzielnic przez władze miasta oraz respektowania przez Prezydenta decyzji podejmowanych przez Rady Dzielnic”.

– To wspólny pomysł naszej koalicji i apel, który nie jest jakkolwiek nacechowany emocjonalnie – mówi Łukasz Lorentowicz. – To postulat w sprawie lepszego i bardziej sprawiedliwego funkcjonowania samorządu. Liczymy, że podpisze się pod nim każdy samorządowiec w Warszawie – dodaje. Na razie jednak, zamiast poparcia pojawił się pierwszy sprzeciw – ze strony bemowskiej opozycji.

Stabilna większość sprawiła, że projekt jednak przegłosowano, a stanowisko zostało wysłane do przewodniczącej rady miasta Ewy Malinowskiej-Grupińskiej. – Teraz czekamy na odpowiedź – podsumowuje wiceburmistrz.

Treść stanowiska:

"Mając na względzie historyczny charakter ustrojowy m.st. Warszawy oraz szanując prawo lokalnych społeczności w Dzielnicach m.st. Warszawy (dawniej samodzielnych gminach) do wyłanianego w demokratycznych wyborach samorządu, Rada m.st. Warszawy opowiada się za:

1. równym traktowaniem przez władze m.st. Warszawy Mieszkańców wszystkich Dzielnic m.st. Warszawy, bez względu na ich przekonania polityczne i decyzje podejmowane w wyborach;

2. respektowaniem przez Prezydenta m.st. Warszawy kompetencji organów Dzielnic m.st. Warszawy określonych Ustawą o ustroju m.st. Warszawy, Statutem m.st. Warszawy, Statutami Dzielnic m.st. Warszawy oraz innymi uchwałami Rady m.st. Warszawy;

3. respektowaniem przez Prezydenta m.st. Warszawy decyzji podejmowanych przez Rady Dzielnic m.st. Warszawy w szczególności w przedmiocie wyboru Zarządów Dzielnic oraz spraw dotyczących dzielnicowych załączników do budżetu m.st. Warszawy;

4. jak najszybszym zażegnaniem sytuacji konfliktowych przez Prezydenta m.st. Warszawy, które rzutują na wizerunek miasta stołecznego Warszawy w dwudziestą piątą rocznicę powstania samorządu terytorialnego w Rzeczpospolitej Polskiej."

 

ZOBACZ TAKŻE:

Po drugiej stronie lustra – burmistrz Krzysztof Zygrzak

Zamieszania na Bemowie cd. Jest nowy wiceburmistrz

Bemowskie rozdwojenie

 
 
Komentarze do artykułu
Najnowsze w serwisie
Ratusz
2017-08-18 18:54:47
Ponad siedem tysięcy złotych - tyle zapłacą stołeczni urzędnicy za "konsul...
Białołęka
2017-05-25 17:35:54
Już w najbliższą sobotę, z okazji Dnia Matki, odbędzie się Białołęcki B...
Ratusz
2017-05-23 06:17:21
Od 1 czerwca wejdzie w życie nowa taryfa biletowa ZTM. Spadną ceny biletów dw...
Rozmaitości
2017-05-19 06:29:31
Budynek przy plaży obok Stadionu Narodowego (Poniatówce) od czerwca znów będ...
Żoliborz
2017-05-13 17:24:10
W sobotę wreszcie odsłonięty został pomnik Rotmistrza Witolda Pileckiego. W ...
Ratusz
2017-05-12 15:32:28
Ratusz ogłosił w piątek, że od września przedszkola w Warszawie będą bezp...
Mozaika polityczna
2017-05-11 15:54:43
Czwartek przyniósł nowe fakty w sprawie reprywatyzacji. Centralne Biuro Antyko...
Ratusz
2017-05-09 19:56:17
Stowarzyszenie Republikanie opublikowało na swoich stronach Mapę Wydatków War...
Ratusz
2017-05-08 19:46:51
Władze Warszawy chcą zachęcić do udziału w tworzeniu miejskiej zieleni. Zap...
Mozaika polityczna
2017-04-10 17:54:32
Głośno dyskutowanym tematem w poniedziałkowej dyskusji o sprawach politycznyc...