Co z wybiegiem dla niedźwiedzi?

Adam Kielar    2015-05-28 07:57:56

Są jednym z symboli prawobrzeżnej Warszawy. Codziennie setki osób przejeżdżających al. Solidarności chcą je zobaczyć. Niedźwiedzie z wybiegu stołecznego ZOO. W niedzielę dwóch mężczyzn dostało się na teren wybiegu i zakłóciło spokój misiów. Warszawskie Forum Lewicy chce, aby misie zostały przeniesione na teren ogrodu zoologicznego. Póki co, na wybiegu ma zostać zainstalowany monitoring, a władze ZOO są sceptycznie nastawione do pomysłu przeprowadzki.

Informację o wtargnięciu dwóch mężczyzn na teren wybiegu podał TVN Warszawa. Potwierdził ją także dyrektor ogrodu zoologicznego, Andrzej Kruszewicz. – Rzeczywiście, dwóch mężczyzn wbiegło w okolicach południa na wybieg dla niedźwiedzi, który znajduje się przy Parku Praskim – mówił. Same niedźwiedzie nie powitały nieproszonych gości zbyt serdecznie – jeden z mężczyzn został zraniony przez samicę, której najwyraźniej nie spodobała się taka wizyta. Na jednym ze zdjęć przesłanych przez mieszkańca widać także, iż mężczyzna sam zaatakował zwierzę. Nie może więc dziwić taka reakcja niedźwiedzicy...

Warto wspomnieć, że samo wejście na wybieg nie należy do prostych. Nie dość, że należy sforsować barierkę, to przede wszystkim trzeba przeskoczyć przez fosę. Pozostaje także pytanie, po co ci mężczyźni w ogóle wchodzili na teren przeznaczony dla niedźwiedzi. Dyrektor ZOO uznał to za bezmyślny wybry i trudno odmówić mu racji.

WFL: Przenieśmy misie do ogrodu zoologicznego. ZOO odpowiaa

Warszawskie Forum Lewicy wystosowało list do władz miasta oraz dyrekcji stołecznego ZOO. Działacze chcą, by niedźwiedzie zostały przeniesione na teren ogrodu. W mocnych słowach określają też osoby, które zakłócają spokój tych zwierząt. – Jako Warszawskie Forum Lewicy zwracamy się do Państwa (Prezydent Warszawy, Rada m.st. Warszawy, Zarząd ZOO w Warszawie) o jak najszybsze przeniesienie Miśków, tam gdzie ich miejsce, czyli do ogrodu zoologicznego. Naszą intencją jest zapewnienie bezpieczeństwa zwierzętom, które nie tylko przebywają w miejscu, które w żaden sposób nie zabezpiecza ich bezpieczeństwa, ale i są narażone na wybryki idiotów, którzy starają się zakłócać ich spokój i przekraczają granice bezpieczeństwa wchodząc na teren, gdzie przebywają zwierzęta piszą przedstawiciele WFL. Uważają również, że jeśli niedźwiedzie zostaną na swoim miejscu, konieczne jest zapewnienie monitoringu.

Zdaniem działaczy Forum, obecny wybieg, na którym przebywają misie stał się miejscem „gdzie zwierzęta się męczą i cierpią oraz są narażone na ataki wandali i idiotów!” Podkreślają też jego zaśmiecenie.  To skupisko śmieci, butelek, niedopałków papierosowych i innych odpadków, które nie służą zwierzętom – przekonują.

WFL przestrzega, że kolejne takie incydenty, jak niedzielny mogą mieć daleko bardziej tragiczne skutki. – Jeżeli ZOO nie ma miejsca dla Miśków, to może inny zakład / ogród zoologiczny, będzie w stanie przyjąć nasze praskie zwierzaki – jeżeli teraz nie zainterweniujemy, to niewykluczone, że w przyszłości albo nasza bezmyślność doprowadzi do śmierci tych zwierząt, lub jakiś kolejny idiota straci życie próbując zmierzyć się z Miśkami po wypitym alkoholu lub zażytym środku na tzw. odwagę – czytamy w liście.

Po publikacji listu, działacze Forum otrzymali zapewnienie, że przy wybiegu będzie monitoring.

Ogród Zoologiczny wydał też oświadczenie w tej sprawie. Dyrektor ZOO przekonuje, że niedźwiedzice, przebywające na wybiegu są już dość wiekowe i świetnie się czują na wybiegu w Al. Solidarności. Przypomina, że wybieg dzięki budżetowi partycypacyjnemu zostanie dodatkowo uatrakcyjniony dla misiów.  Pozwólmy dożyć tym niedźwiedzicom w spokoju swych dni, bez dramatycznych dla nich przeprowadzek, tym bardziej że odpowiedniego wybiegu na terenie ZOO dla nich nie ma – pisze dyrektor Kruszewicz. Całe oświadczenie poniżej:

źr. zoo.waw.pl

***

WFL idzie daleko w swojej ocenie sytuacji niedźwiedzi na wybiegu przy al. Solidarności, ale w wielu kwestiach, przedstawionych w liście, nie sposób się nie zgodzić. Misie wylegujące się tam są lokalną atrakcją turystyczną i należy je odpowiednio chronić. Czy koniecznie przenosić na teren ZOO? W mojej opinii – niekoniecznie. Niemniej jednak, coś w tej sprawie zrobić należy. Może także Straż Miejska, zamiast spisywać handlarzy truskawkami, zajęłaby się przeciwdziałaniem takim incydentom? Niedźwiedzica pokazała, że potrafi się skutecznie obronić, ale może jednak służby miejskie by pomogły jednemu z symboli Pragi?

Źródła: własne, zoo.waw.pl, TVN Warszawa

Zdjęcie: YouTube

Zobacz także:

Warszawsko-ukraińska wymiana doświadczeń. Spotkanie "PW" z dziennikarzami z Ukrainy

Odsłonięto tablicę Żołnierzy Wyklętych na Pradze

Niepewna przyszłość praskiego Jordanka

 

 
 
Komentarze do artykułu
Najnowsze w serwisie
Ratusz
2017-08-18 18:54:47
Ponad siedem tysięcy złotych - tyle zapłacą stołeczni urzędnicy za "konsul...
Białołęka
2017-05-25 17:35:54
Już w najbliższą sobotę, z okazji Dnia Matki, odbędzie się Białołęcki B...
Ratusz
2017-05-23 06:17:21
Od 1 czerwca wejdzie w życie nowa taryfa biletowa ZTM. Spadną ceny biletów dw...
Rozmaitości
2017-05-19 06:29:31
Budynek przy plaży obok Stadionu Narodowego (Poniatówce) od czerwca znów będ...
Żoliborz
2017-05-13 17:24:10
W sobotę wreszcie odsłonięty został pomnik Rotmistrza Witolda Pileckiego. W ...
Ratusz
2017-05-12 15:32:28
Ratusz ogłosił w piątek, że od września przedszkola w Warszawie będą bezp...
Mozaika polityczna
2017-05-11 15:54:43
Czwartek przyniósł nowe fakty w sprawie reprywatyzacji. Centralne Biuro Antyko...
Ratusz
2017-05-09 19:56:17
Stowarzyszenie Republikanie opublikowało na swoich stronach Mapę Wydatków War...
Ratusz
2017-05-08 19:46:51
Władze Warszawy chcą zachęcić do udziału w tworzeniu miejskiej zieleni. Zap...
Mozaika polityczna
2017-04-10 17:54:32
Głośno dyskutowanym tematem w poniedziałkowej dyskusji o sprawach politycznyc...