Warszawa – miasto globalne?

Bartłomiej Kozek    2015-05-28 18:48:12

Stołeczny ratusz chwali się kolejnym etapem współpracy z fundacją byłego burmistrza Nowego Jorku. Nad Wisłą zaczyna również działać jeden z ważniejszych, globalnych think-tanków, zajmujących się polityką miejską. Czy znaczenie Warszawy zaczyna rosnąć na arenie międzynarodowej?

O współpracy władz naszego miasta z organizacją Bloomberg Philantropies pisaliśmy na łamach „Polityki Warszawskiej” wielokrotnie. Jej efektem jest dofinansowanie projektu nakierowanego na potrzeby osób z problemami ze wzrokiem, a konkretniej środki na czujniki, informujące niedowidzących o położeniu w przestrzeni miasta.

W oczekiwaniu na realizację tej inicjatywy, w drugiej połowie maja ratusz postanowił pochwalić się udziałem w innym, sygnowanym przez Michaela Bloomberga projekcie – Global Scholars, skierowanym do uczniów w wieku od 10 do 13 lat. W działaniach uczestniczą Szkoła Podstawowa nr 314, Szkoła Podstawowa nr 146 im. Janusza Korczaka oraz Gimnazjum nr 105. Objęci projektem uczniowie za pomocą narzędzi internetowych wchodzą w dialog ze swoimi rówieśnikami z całego świata, angażując się w dyskusję nad globalnymi wyzwaniami, stojącymi przed miastami.

Tematem przewodnim w tym roku szkolnym była woda – a dokładniej, jej rola w życiu miast, wpływ na ich funkcjonowanie oraz sposoby na gospodarowanie nią w zgodzie z zasadami zrównoważonego rozwoju. Rok wcześniej uczniowie dyskutowali z kolei na temat żywności – od różnic kulinarnych aż po jej wpływ na zdrowie publiczne.

O skali projektu świadczy fakt, że bierze w nim udział przeszło 30 miast z całego świata. W efekcie młodzi warszawiacy mogą dyskutować nie tylko z koleżankami i kolegami z Gorzowa Wielkopolskiego (jedynego innego polskiego miasta biorącego udział w projekcie), ale również m.in. Londynu, Moskwy, Tel Awiwu, Tajpej, Melbourne, Buenos Aires czy Bostonu. Wspólnymi siłami nie tylko poszerzają wiedzę o świecie, ale również swoje umiejętności językowe i informatyczne.

Polski oddział renomowanej marki

O rosnącej roli Warszawy na globalnej mapie dyskusji o mieście może świadczyć również inny fakt – powstanie polskiego oddziału międzynarodowego think-tanku Urban Land Institute (ULI). Jego głównym obszarem zainteresowania jest kwestia efektywnego wykorzystywania dostępnej w miastach przestrzeni, mającego przyczynić się do wysokiej jakości życia lokalnych społeczności.

Nie jest to pierwsza lepsza organizacja, zajmująca się polityką miejską. Jej historia sięga roku 1936, kiedy to w stanie Illinois powołana została do życia The National Real Estate Foundation for Practical Research and Education, która 3 lata później zmieniła nazwę na obecną, zaś w roku 1942 przeniosła się do Waszyngtonu. Dziś działa w 75 krajach, przygotowuje własne analizy i publikacje, a jej działania śledzi na Twitterze ponad 95 tysięcy osób. 

Polski oddział zainaugurował swoją działalność zorganizowaną w połowie maja w Warszawie konferencją na temat konkurencyjnego miasta. Tak jak w innych krajach, w których działa, stawia sobie za cel prezentowanie najnowszych, globalnych trendów na rynkach nieruchomości, wymianie dobrych praktyk oraz tworzeniu więzi między środowiskiem akademickim, sektorem prywatnym oraz publicznym. Chce również kształcić młodych liderów, którzy – wyposażeni w aktualną wiedzę – zmieniać będą polskie miasta.

Powyższe dwa przykłady pokazują, że Warszawa staje się coraz bardziej widocznym punktem na globalnej mapie metropolii. Dobrze wpisują się one w opisywane na naszym portalu działania, związane z miejską dyplomacją i coraz bardziej intensywną dyskusją na temat przyszłości miast. 

Niezależnie od tego, jak ocenia się praktyczny wpływ inicjatyw tego typu na codzienne funkcjonowanie miast nie da się ukryć, że dla lokalnych polityków mają one jedną, ale bardzo ważną zaletę – możliwość zaprezentowania się jako nowocześni włodarze metropolii o globalnych ambicjach. Taką okazję mało kto chciałby przegapić.

Fot. Polityka Warszawska

ZOBACZ TAKŻE:

Warszawa gra o prestiż

Warszawa w Europie

Warszawa wyróżniona w konkursie "Mayors Challenge"

 
 
Komentarze do artykułu
Najnowsze w serwisie
Ratusz
2017-08-18 18:54:47
Ponad siedem tysięcy złotych - tyle zapłacą stołeczni urzędnicy za "konsul...
Białołęka
2017-05-25 17:35:54
Już w najbliższą sobotę, z okazji Dnia Matki, odbędzie się Białołęcki B...
Ratusz
2017-05-23 06:17:21
Od 1 czerwca wejdzie w życie nowa taryfa biletowa ZTM. Spadną ceny biletów dw...
Rozmaitości
2017-05-19 06:29:31
Budynek przy plaży obok Stadionu Narodowego (Poniatówce) od czerwca znów będ...
Żoliborz
2017-05-13 17:24:10
W sobotę wreszcie odsłonięty został pomnik Rotmistrza Witolda Pileckiego. W ...
Ratusz
2017-05-12 15:32:28
Ratusz ogłosił w piątek, że od września przedszkola w Warszawie będą bezp...
Mozaika polityczna
2017-05-11 15:54:43
Czwartek przyniósł nowe fakty w sprawie reprywatyzacji. Centralne Biuro Antyko...
Ratusz
2017-05-09 19:56:17
Stowarzyszenie Republikanie opublikowało na swoich stronach Mapę Wydatków War...
Ratusz
2017-05-08 19:46:51
Władze Warszawy chcą zachęcić do udziału w tworzeniu miejskiej zieleni. Zap...
Mozaika polityczna
2017-04-10 17:54:32
Głośno dyskutowanym tematem w poniedziałkowej dyskusji o sprawach politycznyc...