Pomnik smoleński – będzie nowy spór o lokalizację?

Polityka Warszawska    2015-05-29 17:50:13

Nowo wybrany prezydent Andrzej Duda ponownie przywołał do dyskusji kwestię umiejscowienia pomnika ofiar, które zginęły w katastrofie lotniczej w Smoleńsku. Według przyszłej głowy państwa, powinien on stanąć przed Pałacem Prezydenckim, na Krakowskim Przedmieściu. Niemniej jednak, lokalizacja pomnika została już uchwalona przez radę miasta. Jak w takim razie rozwiązać problem?

Według konserwatora zabytków w Warszawie, pomnik smoleński nie może stanąć w miejscu, w którym chciałby go widzieć Andrzej Duda, ponieważ zaburzyłby strukturę Traktu Królewskiego. Ochrona konserwatorska nie dopuszcza więc takiego rozwiązania. Poza tym, na radzie Warszawy uchwalono już, że obiekt upamiętniający katastrofę pojawi się na rogu ulic Trębackiej i Focha, przy pętli autobusowej (starej zajezdni). Jest to lokalizacja najbliższa Krakowskiemu Przedmieściu, w której możliwa jest budowa monumentu.

Słowa Andrzeja Dudy przywołały jednak do życia społeczny dyskurs na temat lokalizacji pomnika smoleńskiego. Radni Prawa i Sprawiedliwości, którzy wcześniej sami walczyli o monument właśnie przed pałacem, popierają apel nowego prezydenta. Ostateczny kształt jaki miałby przybrać pomnik jest – zdaniem A. Dudy – kwestią wymagającą przedyskutowania.

Jednak według Urzędu m.st. Warszawy, kolejne dywagacje na ten temat zdają się mijać z celem, ponieważ klamka już zapadła. – Nie planujemy żadnych działań związanych ze zmianą lokalizacji – mówi Bartosz Milczarczyk, rzecznik prasowy ratusza. – Spotkaliśmy się z częścią rodzin ofiar katastrofy i wspólnie z nimi przedyskutowaliśmy gdzie ma stanąć pomnik. Zaczynamy już realizować działania związane z urzeczywistnieniem tego planu – dodaje. Bartosz Milczarczyk zapewnia również, że to w gestii samorządu Warszawy, a nie prezydenta kraju leżą takie decyzje. – Rada Miasta przyjęła już odpowiednią uchwałę i na pewno nie będziemy nic zmieniać – podsumowuje.

Po zapowiedziach przyszłego prezydenta ciężko jednak jednoznacznie powiedzieć, że spór o lokalizację został zamknięty. Z jego słów jasno wynika, że postrzega postawienie pomnika na Krakowskim Przedmieściu jako spełnienie oczekiwań społeczeństwa. Czy rzeczywiście Polacy chcą ponownego rozgrzebywania pamięci tych, którym tenże pomnik ma być postawiony? Odpowiedź pojawi się zapewne w momencie, kiedy Andrzej Duda zacznie być urzędującym już prezydentem. Zobaczymy czy wróci do tego tematu za kilka miesięcy i jak potoczy się, zdawałoby się, rozwiązana już sprawa monumentu. 

Autorka: KAROLINA ROGASKA

 

ZOBACZ TAKŻE:

Karuzela roszczeń wokół smoleńskiego pomnika

Hanna Gronkiewicz-Waltz: pomnik świateł jak nazistowski pomnik

Platforma gra pomnikiem ofiar katastrofy smoleńskiej

Zdjęcie: https://www.facebook.com/PiS

 
 
Komentarze do artykułu
Najnowsze w serwisie
Ratusz
2017-08-18 18:54:47
Ponad siedem tysięcy złotych - tyle zapłacą stołeczni urzędnicy za "konsul...
Białołęka
2017-05-25 17:35:54
Już w najbliższą sobotę, z okazji Dnia Matki, odbędzie się Białołęcki B...
Ratusz
2017-05-23 06:17:21
Od 1 czerwca wejdzie w życie nowa taryfa biletowa ZTM. Spadną ceny biletów dw...
Rozmaitości
2017-05-19 06:29:31
Budynek przy plaży obok Stadionu Narodowego (Poniatówce) od czerwca znów będ...
Żoliborz
2017-05-13 17:24:10
W sobotę wreszcie odsłonięty został pomnik Rotmistrza Witolda Pileckiego. W ...
Ratusz
2017-05-12 15:32:28
Ratusz ogłosił w piątek, że od września przedszkola w Warszawie będą bezp...
Mozaika polityczna
2017-05-11 15:54:43
Czwartek przyniósł nowe fakty w sprawie reprywatyzacji. Centralne Biuro Antyko...
Ratusz
2017-05-09 19:56:17
Stowarzyszenie Republikanie opublikowało na swoich stronach Mapę Wydatków War...
Ratusz
2017-05-08 19:46:51
Władze Warszawy chcą zachęcić do udziału w tworzeniu miejskiej zieleni. Zap...
Mozaika polityczna
2017-04-10 17:54:32
Głośno dyskutowanym tematem w poniedziałkowej dyskusji o sprawach politycznyc...