Warszawskie Forum Samorządowe broni Muzeum Karykatury

Rafał Osiński    2015-05-31 09:19:41

Narasta spór o warszawskie Muzeum Karykatury. Wśród przeciwników wcielenia instytucji do Muzeum Warszawy dołącza się Warszawskie Forum Samorządowe. Działacze w reakcji na ostatnie decyzje Rady Warszawy postanowili zająć stanowisko w tej sprawie.

WFS podnosi podobne argumenty do tych, które na ostatniej sesji Rady Warszawy formułowane były przez radnych Prawa i Sprawiedliwości. Niepokój uzasadniany jest faktem, że „Muzeum Karykatury to jedno z najbardziej popularnych miejsc kultury w Warszawie, szczególnie wśród młodych ludzi oraz zagranicznych turystów. Nie przypadkiem brytyjski dziennik The Guardian zaliczył warszawskie Muzeum Karykatury do grona Dziesięciu najlepszych muzeów w Europie, o których nie słyszałeś.” – jak czytamy w specjalnym stanowisku. Warszawskie Forum Samorządowe podkreśla jednocześnie, że propozycje wcielenia Muzeum Karykatury do Muzeum Warszawy będą oznaczać utratę tożsamości i samodzielności instytucji. Przedstawicie WFS zwracają uwagę, że to nie pierwsza kontrowersyjna decyzja rządzącej Platformy Obywatelskiej w dziedzinie kultury – podobną niezgodę wywołało włączenie Teatru na Woli im. Łomnickiego do Teatru Dramatycznego.

W reakcji na działania władz stolicy, lider Forum Grzegorz Gruchalski zapowiedział powołanie we współpracy z warszawskimi środowiskami kulturalnymi i społecznymi Komitetu Obrony Muzeum Karykatury. – Zaproszenie do Komitetu będzie miało formułę otwartą, aby zgromadzić jak największą rzeszę organizacji społecznych i kulturalnych, jak również osób prywatnych zaangażowanych w kulturę – powiedział Gruchalski – Zgłosiliśmy się do Tomasza Lipińskiego, który jest synem założyciela Muzeum z propozycją wspólnych działań i czekamy na odpowiedź. Będziemy także promować jego kampanię w tej sprawie na Facebooku – dodaje lider WFS.

Gruchalski zapowiedział również współpracę z krytykiem sztuki Moniką Małkowską, która także skrytykowała pomysł likwidacji Muzeum. – Zgłosimy się z apelem do radnych i pani prezydent Hanny Gronkiewicz-Waltz o zmianę podjętej wcześniej uchwały. Jeżeli te kroki się nie powiodą, wtedy zwrócimy się do Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Muzeum Karykatury jest miejscem unikatowym i chcemy zachować ten stan rzeczy. Placówka istnieje kilkadziesiąt lat i jest to swoisty zamach na to miejsce – skrytykował pomysł połączenia Grzegorz Gruchalski.

Przypomnijmy, że według przedstawicieli ratusza, połączenie Muzeum Karykatury z Muzeum Warszawy pozwoli na jego wzmocnienie dzięki łatwiejszemu dostępowi do ekspertów i szerszego zaplecza technicznego.

– Brak połączenia Muzeum Karykatury z Muzeum Warszawy w żaden sposób nie przeszkadza we wzajemnej współpracy. Jest to kwestia odpowiedniego sporządzenia umowy partnerskiej. Jeśli jednak doszłoby do połączenia tych dwóch jednostek, wtedy możemy być pewni, że Muzeum Karykatury zniknie z mapy Warszawy definitywnie i co za tym idzie, utraci swoją tożsamość – podkreśla szef WFS. Według niego, polityka kulturalna miasta musi opierać się na zrównoważonym rozwoju. Oznacza to konieczność wsparcia mniejszych jednostek mających bogatą historię i świetlaną przyszłość. – Już od przyszłego tygodnia ruszamy z obywatelską akcją broniącą Muzeum – zapowiada na koniec Grzegorz Gruchalski.

 

ZOBACZ TAKŻE:

Spór o Muzeum Karykatury | Rada Warszawy

Biblioteka na Koszykowej - nie będzie nowego otwarcia?

Muzeum Historii Polski w Warszawskiej cytadeli

 
 
Komentarze do artykułu
Najnowsze w serwisie
Ratusz
2017-08-18 18:54:47
Ponad siedem tysięcy złotych - tyle zapłacą stołeczni urzędnicy za "konsul...
Białołęka
2017-05-25 17:35:54
Już w najbliższą sobotę, z okazji Dnia Matki, odbędzie się Białołęcki B...
Ratusz
2017-05-23 06:17:21
Od 1 czerwca wejdzie w życie nowa taryfa biletowa ZTM. Spadną ceny biletów dw...
Rozmaitości
2017-05-19 06:29:31
Budynek przy plaży obok Stadionu Narodowego (Poniatówce) od czerwca znów będ...
Żoliborz
2017-05-13 17:24:10
W sobotę wreszcie odsłonięty został pomnik Rotmistrza Witolda Pileckiego. W ...
Ratusz
2017-05-12 15:32:28
Ratusz ogłosił w piątek, że od września przedszkola w Warszawie będą bezp...
Mozaika polityczna
2017-05-11 15:54:43
Czwartek przyniósł nowe fakty w sprawie reprywatyzacji. Centralne Biuro Antyko...
Ratusz
2017-05-09 19:56:17
Stowarzyszenie Republikanie opublikowało na swoich stronach Mapę Wydatków War...
Ratusz
2017-05-08 19:46:51
Władze Warszawy chcą zachęcić do udziału w tworzeniu miejskiej zieleni. Zap...
Mozaika polityczna
2017-04-10 17:54:32
Głośno dyskutowanym tematem w poniedziałkowej dyskusji o sprawach politycznyc...