Obywatelska farsa zamiast obywatelskiego budżetu

Karolina Wiśniewska    2015-06-02 08:00:38

Miał być ponowny partycypacyjny sukces, lecz na razie na plan pierwszy wysuwa się raczej pasmo niepowodzeń. W procesie weryfikacji wniosków do budżetu obywatelskiego na 2016 Miasto zaakceptowało 1400 wniosków, ale odrzuciło ponad 400, które dziś budzą największe emocje.

O problemach, jakie pojawiały się przy okazji pierwszej edycji pisaliśmy na łamach „Polityki Warszawskiej” wielokrotnie. Dotyczyły zarówno samego procesu, jak i później – realizacji projektów, które najczęściej mimo pozytywnej weryfikacji i wygranego głosowania okazywały się „niemożliwe”. Druga edycja realnie dopiero się zaczyna, a skarg i problemów jest już znacznie więcej. Wnioskodawcy mówią wprost – miasto jest nieprzygotowanie na realizację takiego przedsięwzięcia i w związku z tym urzędnicy odrzucają wszystkie te projekty, które są bardziej skomplikowane i wymagają z ich strony większej kontroli, i koordynacji. Mieszkańcy skarżą się też, że przedstawiciele ratusz zbyt późno informowali o poprawkach które należy wnieść do swoich projektów albo – nie informowali w ogóle, choć zgodnie z regulaminem – powinni.

Odrzucono m.in. pomysł posadzenia traw na betonowym Placu Powstańców Warszawy znanym ze słynnych donic. Powód? Parking podziemny, który ma powstać w tym miejscu, na który mieszkańcy Warszawy czekają jednak od kilku już lat.

Problemy pojawiły się również na Żoliborzu. W projekcie pod nazwą „Figle i psoty na Placu Grunwaldzkim” mieszkańcy wnosili o zagospodarowanie terenu w elementy małej architektury (ławki, kosz na śmieci i mały plac zabaw).  Potrzebę takiego zagospodarowania tej działki zgłaszało nam wielu mieszkańców – przekonuje Michał Kostrzewa ze stowarzyszenia Nowy Żoliborz. Wniosek został odrzucony w sposób – jak twierdzą – nietransparentny i niezgodny z regulaminem. „Ratusz twierdzi, że działka jest przeznaczona do sprzedaży, choć nie widać tego w żadnych uchwalonych dokumentach – informują na swojej stronie. – SARP prowadzi dopiero konkurs na jego zagospodarowanie. Mimo to urzędnik ratusza najwyraźniej już dziś zna wyniki konkursu i kształt przyszłego planu, bo wie że działka jest przeznaczona do sprzedania pod zabudowę mieszkaniowo-biurową. I nasz projekt wyklucza – czytamy dalej.

Działka, na której wnioskodawcy chcieli zaproponować mieszkańcom ławki, kosz na śmieci i mały plac zabaw. Fot. nowyzoliborz.pl

Niezadowolenie i negatywne emocje warszawiaków musiały w końcu gdzieś wybuchnąć. Wybuchły na spotkaniu podsumowującym weryfikację projektów zorganizowanym w lokalu Państwomiasto. Udział wzięli w nim m.in. wiceprezydent Jarosław Jóźwiak, Urszula Majewska z Centrum Komunikacji Społecznej czy Pełnomocnik ds. Rowerów Łukasz Puchalski. Na spotkaniu pojawiło się wielu wnioskodawców, których projekty zostały odrzucone, a także miejscy aktywiści na czele z Janem Śpiewakiem, liderem stowarzyszenia Miasto Jest Nasze. Przyszli w specjalnych kapokach do pływania i przynieśli koła ratunkowe. – Chcemy ratować nasze projekty – przekonywali.

Przedstawiciele ratusza starali się tłumaczyć wszystkie zarzuty. – 3/4 wniosków zgłoszonych do budżetu partycypacyjnego zostało zweryfikowanych pozytywnie, to ponad 1400 projektów – mówił na konferencji Jarosław Jóźwiak. Odrzucono zaś 454 wnioski. Do głównych – zdaniem ratusza – przyczyn negatywnej weryfikacji należało niespełnienie kryterium ogólnodostępności, brak zgody na zmiany w projektach, zadania inne niż te, które są zadaniami własnymi m. st. Warszawy czy niezgodne z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego. Urzędnicy przyznają, że niektóre projekty były bardzo skomplikowane i można by utworzyć z nich kilka innych, mniejszych. Niemniej jednak nie to miało stanowić główną przyczynę ich odrzucenia.

Dziś miasto planuje kolejne spotkanie. W godzinach 15.00-18.00 w siedzibie Zarządu Dróg Miejskich, ponieważ to właśnie w kwestii komunikacji publicznej i infrastruktury pojawiło się najwięcej negatywnie zweryfikowanych projektów. 

 

Zdjęcie główne: Facebook.com/miastojestnasze

ZOBACZ TAKŻE:

Budżet partycypacyjny. Wkrótce rusza głosowanie!

Ochocki partycypacyjny klops. Projekt „zagraża bezpieczeństwu”

Poznaj Warszawę z Państwomiasto. Ruszył cykl „Warsztaty z miasta”

 
 
Komentarze do artykułu
Najnowsze w serwisie
Ratusz
2017-08-18 18:54:47
Ponad siedem tysięcy złotych - tyle zapłacą stołeczni urzędnicy za "konsul...
Białołęka
2017-05-25 17:35:54
Już w najbliższą sobotę, z okazji Dnia Matki, odbędzie się Białołęcki B...
Ratusz
2017-05-23 06:17:21
Od 1 czerwca wejdzie w życie nowa taryfa biletowa ZTM. Spadną ceny biletów dw...
Rozmaitości
2017-05-19 06:29:31
Budynek przy plaży obok Stadionu Narodowego (Poniatówce) od czerwca znów będ...
Żoliborz
2017-05-13 17:24:10
W sobotę wreszcie odsłonięty został pomnik Rotmistrza Witolda Pileckiego. W ...
Ratusz
2017-05-12 15:32:28
Ratusz ogłosił w piątek, że od września przedszkola w Warszawie będą bezp...
Mozaika polityczna
2017-05-11 15:54:43
Czwartek przyniósł nowe fakty w sprawie reprywatyzacji. Centralne Biuro Antyko...
Ratusz
2017-05-09 19:56:17
Stowarzyszenie Republikanie opublikowało na swoich stronach Mapę Wydatków War...
Ratusz
2017-05-08 19:46:51
Władze Warszawy chcą zachęcić do udziału w tworzeniu miejskiej zieleni. Zap...
Mozaika polityczna
2017-04-10 17:54:32
Głośno dyskutowanym tematem w poniedziałkowej dyskusji o sprawach politycznyc...