Kryzys w strukturach WWS

Polityka Warszawska    2015-06-04 09:19:10

Część zarządu Warszawskiej Wspólnoty Samorządowej wystosowała w środę oświadczenie, w którym odcina się od działalności Piotra Guziała, jednego z jej dotychczasowych liderów.

Trzech działaczy WWS – Marek Makuch, Maciej Białecki i Arkadiusz Urban – skierowało do mediów komunikat, w którym piszą: „Wspólnota podziękowała kandydatowi na prezydenta m. st. Warszawy Piotrowi Guziałowi za dotychczasowe zaangażowanie w działalność WWS. W związku z obecną formą indywidualnego zaangażowania Piotra Guziała w przedsięwzięcia polityczne odległe od celów Wspólnoty, Warszawska Wspólnota Samorządowa stwierdziła, że Piotr Guział swoją dalszą działalność prowadzi bez rekomendacji Wspólnoty.”

Makuch chce zrobić z WWS prawicowe ugrupowanie”

– Jestem zdumiony, ponieważ komunikat ten nie był z nikim uzgodniony, kwestia ta w ogóle nie była przedmiotem obrad zarządu. – twierdzi Piotr Guział w rozmowie z „Polityką Warszawską”. Dodaje, że oświadczenie przedstawia stanowisko tylko jednego z członków zarządu WWS, Marka Makucha. – Oskarżył mnie on o zdradę ideałów, podczas gdy WWS nigdy nie była organizacją hołdującą jednej ideologii – mówi Guział. Według radnego, powodem utraty rekomendacji było jego wystąpienie na konferencji lewicowego Ruchu Wolność i Równość. – Makuch postanowił pozbyć się z Wspólnoty ludzi kojarzonych z lewicą, pragnie bowiem stworzyć z WWS prawicowe ugrupowanie. Tymczasem podział na lewicę i prawicę stracił swoją ważność – podkreśla były burmistrz Ursynowa. Jego zdaniem, wydanie oświadczenia jest jedynie „próbą zaczarowania rzeczywistości”, która de facto nie ma większego znaczenia. – Komunikat ten oznacza tylko tyle, że działacze WWS, którzy chcą angażować się w wielką politykę robią to na własną rękę. Z wyjątkiem projektu dla Pawła Kukiza, który został uzgodniony. Ja wciąż jestem członkiem i liderem Wspólnoty, komunikat nie zmienia nic w jej strukturach, poza faktem, że osobami wyznaczonymi do prowadzenia rozmów są teraz Makuch i Białecki. – Guział zaznacza, że WWS jest sojuszem różnych ruchów, nie stojących po żadnej ze stron politycznego spektrum. Należy do niej wielu wspaniałych, w opinii założyciela Naszego Ursynowa, społeczników, dla których działalność publiczna jest „heroiną”, zaś priorytetem praca na rzecz dobra wspólnego. – Takim człowiekiem jest również Marek Makuch, mający szlachetne intencje, ale być może zmagający się z jakimś kryzysem.

Chcemy dalej współpracować”

– Nie ma mowy o zerwaniu współpracy – mówi o odniesieniu do komunikatu jeden z przywódców WWS Maciej Białecki. – Intencją wczorajszego ustalenia było tylko tyle, że Piotr Guział przestaje być liderem i twarzą WWS. Zaangażował się w stricte polityczne, partyjne inicjatywy – nie ma różnicy, czy są one lewicowe czy prawicowe. W tej sytuacji uważamy za niestosowne, by przy jego nazwisku widniało „lider WWS”, w momencie gdy nas nie reprezentuje, a działa wyłącznie na własną rękę. – Białecki wyraża jednak nadzieję, że lider Naszego Ursynowa dalej będzie współpracował z WWS jako radny Warszawy. – Nie jesteśmy organizacją stricte członkowską, tworzymy środowisko bezpartyjnych samorządowców. Tak długo jak Guział pozostanie bezpartyjny, chcielibyśmy, aby był naszym radnym.

WWS zamierza dalej współpracować również z Pawłem Kukizem, koncentrując się na organizacji referendum w sprawie jednomandatowych okręgów wyborczych zaplanowanego na 6 września.  

AUTOR: JACEK STAWIANY

 

Zdjęcie: Facebook.com/WarszawskaWspolnota

ZOBACZ TAKŻE:

Warszawska drużyna Pawła Kukiza

WWS i Piotr Guział - nowe otwarcie

WWS popiera władze Bemowa. Będzie nowa partia?

 
 
Komentarze do artykułu
Najnowsze w serwisie
Ratusz
2017-08-18 18:54:47
Ponad siedem tysięcy złotych - tyle zapłacą stołeczni urzędnicy za "konsul...
Białołęka
2017-05-25 17:35:54
Już w najbliższą sobotę, z okazji Dnia Matki, odbędzie się Białołęcki B...
Ratusz
2017-05-23 06:17:21
Od 1 czerwca wejdzie w życie nowa taryfa biletowa ZTM. Spadną ceny biletów dw...
Rozmaitości
2017-05-19 06:29:31
Budynek przy plaży obok Stadionu Narodowego (Poniatówce) od czerwca znów będ...
Żoliborz
2017-05-13 17:24:10
W sobotę wreszcie odsłonięty został pomnik Rotmistrza Witolda Pileckiego. W ...
Ratusz
2017-05-12 15:32:28
Ratusz ogłosił w piątek, że od września przedszkola w Warszawie będą bezp...
Mozaika polityczna
2017-05-11 15:54:43
Czwartek przyniósł nowe fakty w sprawie reprywatyzacji. Centralne Biuro Antyko...
Ratusz
2017-05-09 19:56:17
Stowarzyszenie Republikanie opublikowało na swoich stronach Mapę Wydatków War...
Ratusz
2017-05-08 19:46:51
Władze Warszawy chcą zachęcić do udziału w tworzeniu miejskiej zieleni. Zap...
Mozaika polityczna
2017-04-10 17:54:32
Głośno dyskutowanym tematem w poniedziałkowej dyskusji o sprawach politycznyc...