"Wybieram Bemowo" – nowy klub w radzie dzielnicy

Polityka Warszawska    2015-06-06 18:19:05

W bemowskiej radzie dzielnicy nie ma już klubu Platformy Bemowo, założonego tuż po ubiegłorocznych wyborach samorządowych przez radnych, którzy odeszli z PO. We wtorek członkowie tego ugrupowania ogłosili, że zakładają nowy klub o nazwie Wybieram Bemowo.

Piątka radnych, która utworzyła klub, wystąpiła z PO w grudniu ubiegłego roku, o czym informowała wówczas „Polityka Warszawska”. Zgodnie z informacją zawartą w oświadczeniu radnych, najważniejszym powodem był „sprzeciw wobec próby narzucania nam przez władze Platformy poddańczej koalicji z PiS oraz żądania wyboru do władz dzielnicy osób nieznających Bemowa”. Jakub Gręziak (wiceburmistrz dzielnicy), Marta Sylwestrzak, Maciej Ryszkowski, Jarosław Oborski i Paweł Rafalski założyli wtedy klub Platforma Bemowo, jednak niedawno postanowili znów zmienić szyld, aby nie być kojarzonymi z partią rządzącą.

„Partyjniactwo dotarło i tu”

– Kierując się dobrem Bemowa, o które walczymy od wielu lat, zdecydowaliśmy się opuścić szeregi Platformy, bo obiecaliśmy mieszkańcom dbać o dzielnicę, a nie o stołki – wyjaśnia radna Marta Sylwestrzak, przewodnicząca nowego klubu. – Byliśmy otwarci na wszelkie rozmowy dla dobra dzielnicy, jednak nasze głosy nie były wysłuchane. Mieliśmy głosować tak, jak nam zlecono. Władze PO chciały obsadzić stanowiska burmistrzów osobami niezwiązanymi z dzielnicą.

– Warszawska Platforma Obywatelska zupełnie przestała szanować niezależność dzielnicowego samorządu – dodaje Jarosław Oborski – Partyjniactwo w najgorszym wydaniu dotarło i tu. Nie ma nic złego w działaniu w ramach jakiejś partii, natomiast fatalne jest to, gdy taka organizacja zachowuje się arogancko i oddala się od mieszkańców. – Oborski żywi żal także do Hanny Gronkiewicz-Waltz. Nadanie przez nią mocy decyzyjnej niezwiązanym z Bemowem urzędnikom zamiast demokratycznie wybranemu zarządowi nazywa „plamą na jej honorze”. – Takie działania utrudniają rozwój Bemowa zgodnie z oczekiwaniami jego mieszkańców i naszymi. Będziemy jednak w miarę możliwości realizować swoje plany. – podkreśla Oborski.

Ze względu na podobieństwo pomysłów dotyczących rozwoju dzielnicy radni zawiązali koalicję z klubem Dla Bemowa. – Początkowo nasz klub nosił nazwę Platforma Bemowo, by wyborcy wiedzieli, że nie zdradziliśmy swoich programów – mówi Sylwestrzak. – Jednak nazwa ta jest zbyt myląca, dlatego wybraliśmy taką, która odzwierciedla to, co dla nas ważne – Wybieram Bemowo!

Plany na przyszłość

Członkowie nowo powstałego klubu stawiają przed sobą wiele ambitnych zadań. – Dzielnicy potrzebne są nowe placówki oświatowe. Przede wszystkim żłobki i przedszkola oraz modernizacja szkół podstawowych, aby uniknąć nauki na kilka zmian – zaznacza radna Sylwestrzak. – Ponadto chcemy przypilnować, aby nastąpiła jak najszybsza realizacja budowy nowej przychodni na Chrzanowie, ponieważ istniejące placówki są przepełnione. Dla mieszkańców ważne są również budowy dróg, ścieżek rowerowych i miejsc parkingowych. – Wśród innych celów przewodnicząca Wybieram Bemowo wymienia integrację mieszkańców poprzez kulturalny i sportowy rozwój dzielnicy, jak również prowadzenie zajęć dla rodziców z dziećmi, aktywizację osób starszych i niepełnosprawnych czy pomoc w aktywizacji zawodowej. – Na to wszystko zwracają nam uwagę mieszkańcy i na tych potrzebach będę chciała się skupić.

Autor: JACEK STAWIANY

 

ZOBACZ TAKŻE:

Lorentowicz nowym wiceburmistrzem Bemowa

Radny, burmistrz czy radmistrz? Skomplikowane funkcje polityków z Bemowa

Bemowo. Cisza po burzy

 
 
Komentarze do artykułu
Najnowsze w serwisie
Ratusz
2017-08-18 18:54:47
Ponad siedem tysięcy złotych - tyle zapłacą stołeczni urzędnicy za "konsul...
Białołęka
2017-05-25 17:35:54
Już w najbliższą sobotę, z okazji Dnia Matki, odbędzie się Białołęcki B...
Ratusz
2017-05-23 06:17:21
Od 1 czerwca wejdzie w życie nowa taryfa biletowa ZTM. Spadną ceny biletów dw...
Rozmaitości
2017-05-19 06:29:31
Budynek przy plaży obok Stadionu Narodowego (Poniatówce) od czerwca znów będ...
Żoliborz
2017-05-13 17:24:10
W sobotę wreszcie odsłonięty został pomnik Rotmistrza Witolda Pileckiego. W ...
Ratusz
2017-05-12 15:32:28
Ratusz ogłosił w piątek, że od września przedszkola w Warszawie będą bezp...
Mozaika polityczna
2017-05-11 15:54:43
Czwartek przyniósł nowe fakty w sprawie reprywatyzacji. Centralne Biuro Antyko...
Ratusz
2017-05-09 19:56:17
Stowarzyszenie Republikanie opublikowało na swoich stronach Mapę Wydatków War...
Ratusz
2017-05-08 19:46:51
Władze Warszawy chcą zachęcić do udziału w tworzeniu miejskiej zieleni. Zap...
Mozaika polityczna
2017-04-10 17:54:32
Głośno dyskutowanym tematem w poniedziałkowej dyskusji o sprawach politycznyc...