Czy młodym Warszawiakom będzie lepiej?

Jan Kunert    2015-06-09 18:44:20

Program „Pierwsza praca”, zapowiedziany jeszcze przez Bronisława Komorowskiego, mający zapewnić młodym ludziom 100 tys. miejsc pracy, jest już w sejmie. „Przejęli” go i złożyli w zeszłym tygodniu do laski marszałkowskiej, posłowie PO i PSL.

Podczas zeszłotygodniowej prezentacji, minister pracy i polityki społecznej Władysław Kosiniak-Kamysz przypominał, że program ten zapowiedział prezydent Bronisław Komorowski jeszcze w kampanii wyborczej. Teraz „przejęli” go posłowie koalicji. Ma on przyczynić się do powstania 100 tys. miejsc pracy. Środki do jego realizacji (w sumie ma to być ponad 3 mld zł. z Funduszu Pracy), zostaną rozdysponowane na poszczególne województwa i starostwa, biorąc pod uwagę m.in. liczbę zarejestrowanych bezrobotnych poniżej 30 roku życia, a także stopę i strukturę bezrobocia.

Według proponowanej nowelizacji ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy, starostowie podpiszą z pracodawcami umowy, na podstawie których będą im refundować pierwszy rok zatrudnienia bezrobotnego do 30. roku życia, w maksymalnej wysokości dwunastokrotności minimalnego wynagrodzenia. W umowie tej pracodawcy zobowiązują się do kontynuacji zatrudnienia bezrobotnego, w pełnym wymiarze czasu pracy, przez następne dwanaście miesięcy. Umowy będą zawierane od początku do końca 2016 roku. Pierwszeństwo w tym zakresie otrzymają absolwenci szkół i szkół wyższych, dla których będzie to pierwsza praca.

Jakie są problemy młodych?

Województwo mazowieckie ma jeden z najniższych wskaźników bezrobocia w kraju  prawie 11 procent. W Warszawie nie przekracza natomiast 5 procent. Mazowiecki radny Prawa i Sprawiedliwości Maciej Wąsik podkreśla, że należy wyraźnie oddzielić Warszawę, od reszty województwa. Nie ma on wątpliwości, że najpoważniejszym problemem jest bezrobocie. Jako przykład podaje swój okręg wyborczy, leżący na północ od Warszawy. – Jeżeli już praca jest, to głównie w sektorze usług, w bankach. Problemem jest też pułapka niskich zarobków. Młodzi ludzie nie mają szans na starcie godziwie zarobić – uważa radny.

Kinga Gajewska, przewodnicząca stowarzyszenia „Młodzi Demokraci” na Mazowszu (młodzieżówki PO), a jednocześnie radna mazowiecka, mówi o wykorzystywaniu młodych ludzi przez pracodawców, na wszelkiego rodzaju stażach i praktykach. – Nie może być tak, że są one bezpłatne, mówi „Polityce Warszawskiej”.  Instytucje czy firmy powinny za nie, choćby symbolicznie, ale płacić – dodaje. Podkreśla też, że nie jest przeciwniczką umów śmieciowych. – Nie uważam ich za coś złego, ale po trzech, czterech latach pracy w danym miejscu, pracodawcy powinni proponować młodym ludziom umowy o pracę – mówi. Pozytywnie ocenia złożony przez koalicję projekt. – To początek końca trwających wiecznie umów na czas określony. Dzięki niemu podwyższymy swoje kwalifikacje, a w rezultacie zdobędziemy doświadczenie, które jest bardzo cenne na rynku pracy.

Do projektu bardzo sceptycznie podchodzi zaś Maciej Wąsik. – Nie znam jego szczegółów. Nie został jeszcze dobrze przedstawiony –  zastrzega. Z racji podpisywania umów przez miejscowego starostę, obawia się upolitycznienie programu oraz stworzenia dodatkowych barier biurokratycznych. – Nie wiem na jakich zasadach starostowie będą wybierać z którymi przedsiębiorcami podpisywać umowy. Tak samo jak nie wiem, czy wszyscy będą tak samo traktowani – mówi „Polityce Warszawskiej.

Młodzieżówka PO nadal zbiera propozycje, a PiS krytykuje

Młodzi Demokraci nadal zbierają propozycje "od" i "dla" młodych ludzi. Zostali o to poproszeni przez premier Ewę Kopacz. Najciekawsze z nich zostaną włączone do programu dla młodych, który zostanie zaprezentowany na kongresie partii.

W poniedziałek Kinga Gajewska zorganizowała na Facebooku spotkanie z internautami. – Trochę się tego na początku obawiałam – mówi „Polityce Warszawskiej” – ale jestem bardzo pozytywnie zaskoczona ich merytorycznym podejściem do sprawy – dodaje. Podkreśla, że jest to tylko część działań, jakie podejmuje jej stowarzyszenie. – Spotykamy się z młodymi ludźmi, i dużo z nimi rozmawiamy – zapewnia radna. Jakie propozycje internautów uważa za najciekawsze? Przeznaczenie większych środków dla szkół technicznych i zawodowych, stawki godzinowe za pracę, a także zmniejszenie limitu w programie Mieszkanie dla Młodych oraz włączenie do tego programu mieszkań z rynku wtórnego. 

 To niedorzeczne – komentuje Maciej Wąsik.  Albo PO ma program dla młodych i go realizuje, albo go nie ma – dodaje.  To co widzimy teraz jest działaniem "pod publiczkę" – ocenia. Mówi, że przedstawianie programu dla młodych teraz, pod koniec drugiej kadencji i po przegranej w wyborach Bronisława Komorowskiego, to próba oszukania Polaków. –  Ci, którzy chcą tworzyć w Polsce takie programy muszą mieć na względzie dobro wspólne, a nie własne partykularne interesy – ocenia Wąsik. – Cały czas PO pomaga młodym ludziom – odpiera argumenty radna Gajewska. Wymienia możliwość tworzenia żłobków przy uczelniach, programy mieszkaniowe, spadające bezrobocie wśród młodych ludzi oraz dofinansowanie szkół zawodowych.

Projekt ma trafić pod obrady sejmu już na najbliższym posiedzeniu.

 

ZOBACZ TAKŻE: 

Warszawa na czele miast uczących się

Chcesz taniej wykupić mieszkanie? Zapomnij

PO wyborach

 
 
Komentarze do artykułu
Najnowsze w serwisie
Ratusz
2017-08-18 18:54:47
Ponad siedem tysięcy złotych - tyle zapłacą stołeczni urzędnicy za "konsul...
Białołęka
2017-05-25 17:35:54
Już w najbliższą sobotę, z okazji Dnia Matki, odbędzie się Białołęcki B...
Ratusz
2017-05-23 06:17:21
Od 1 czerwca wejdzie w życie nowa taryfa biletowa ZTM. Spadną ceny biletów dw...
Rozmaitości
2017-05-19 06:29:31
Budynek przy plaży obok Stadionu Narodowego (Poniatówce) od czerwca znów będ...
Żoliborz
2017-05-13 17:24:10
W sobotę wreszcie odsłonięty został pomnik Rotmistrza Witolda Pileckiego. W ...
Ratusz
2017-05-12 15:32:28
Ratusz ogłosił w piątek, że od września przedszkola w Warszawie będą bezp...
Mozaika polityczna
2017-05-11 15:54:43
Czwartek przyniósł nowe fakty w sprawie reprywatyzacji. Centralne Biuro Antyko...
Ratusz
2017-05-09 19:56:17
Stowarzyszenie Republikanie opublikowało na swoich stronach Mapę Wydatków War...
Ratusz
2017-05-08 19:46:51
Władze Warszawy chcą zachęcić do udziału w tworzeniu miejskiej zieleni. Zap...
Mozaika polityczna
2017-04-10 17:54:32
Głośno dyskutowanym tematem w poniedziałkowej dyskusji o sprawach politycznyc...