Obywatele decydują – Polityka Warszawska patronuje!

Bartłomiej Kozek    2015-06-12 07:14:48

Już za kilka dni w Warszawie odbędzie się interesująca dyskusja na temat przyszłości demokracji w Polsce oraz sposobów na jej poszerzanie. Zaproszeni są paneliści tak z lewa, jak i z prawa. Jeden z paneli poprowadzi redaktor naczelny „Polityki Warszawskiej”, dr Błażej Poboży.

Rytualne narzekania na jakość polskiej demokracji w ostatnich tygodniach zamieniły się w żywą, polityczną debatę. Wszystko za sprawą spektakularnego wyniku Pawła Kukiza w pierwszej turze wyborów prezydenckichKandydat na najwyższy urząd w państwie skutecznie zbudował swój przekaz na kwestii wprowadzenia jednomandatowych okręgów wyborczych (JOWów) oraz wzmocnienia roli referendów w rodzimym systemie politycznym.

Niemniej jednak, o realności czy fasadowości demokracji nad Wisłą rozmawia się nie tylko na poziomie ogólnopolskim. Równie często wątki te pojawiają się w debatach na szczeblu lokalnym. W Warszawie, raz na jakiś czas, wraca dyskusja na temat podziału kompetencji między władzami ogólnomiejskimi, a dzielnicowymi czy też sposobów funkcjonowania budżetu partycypacyjnego.

Już w najbliższy poniedziałek (15 czerwca) na specjalnie zorganizowanej debacie wspomniane problemy szczegółowo omówi Instytut Spraw Obywatelskich. Ostatni z trzech paneli, poświęcony tematyce ordynacji wyborczych, poprowadzi redaktor naczelny "Polityki Warszawskiej", dr Błażej Poboży. – Wśród panelistów znajdziemy zwolenników różnych form przenoszenia oddanych przez nas głosów na miejsca w ciałach przedstawicielskich. Sprawdzimy, którzy z nich najskuteczniej przekonają zgromadzoną publiczność do swoich racji – mówi dr Poboży.

Wyjątkowo ważny temat i interesujące przedsięwzięcie! Dlatego postanowiliśmy objąć je naszym patronatem. Wszystkich zachęcamy do zapisów, a wcześniej – do zapoznania się z jego szczegółowym programem.

Bezpłatna rejestracja trwa do 12 czerwca do 11:00.

Więcej na temat projektu „Obywatele Decydują” i jego lokalnym wymiarze opowiada nam Rafał Górski, prezes Instytutu Spraw Obywatelskich:

Działacie na „rynku idei” od roku 2004. Dlaczego jednym ze swoich filarów uczyniliście kwestie związane z demokracją i jej funkcjonowaniem? Nie baliście się, że będzie to dość hermetyczny dla szerszej publiczności temat?

W Instytucie Spraw Obywatelskich (INSPRO) uznajemy, że demokracja uczestnicząca jest fundamentem zdrowego i silnego państwa. A państwo to my, obywatele. Stan demokracji przekłada się na jakość życia zwykłych obywateli. Gdy demokracja szwankuje, to ma to wpływ na nasze codzienne życie. 

Wyzwaniem jest oczywiście zrozumiała komunikacja tych powiązań. I tu faktycznie mamy spore wyzwanie ze znalezieniem dobrych opowieści, które temat demokracji uczyniłyby bardziej przystępnym.

Jakie działania podejmujecie w ramach programu „Obywatele decydują” i w które z nich wpisuje się planowana na 15 czerwca na Zielnej 37 debata pod tym samym tytułem?

„Obywatele decydują” to przede wszystkim społeczność patrząca władzy na ręce. Monitorujemy pracę decydentów i zwracamy uwagę na nieprawidłowości, jeśli się pojawiają. Wszystko to w duchu obywatelskiej odpowiedzialności za dobro wspólne, jakim jest nasze państwo.

Zachęcamy obywateli do większej aktywności w życiu publicznym. Do robienia polityki. Polityki definiowanej jako mądre dbanie o dobro wspólne. Pokazujemy też jak działa pseudopolityka, np. w oparciu o spindoktora Dicka Dobrowolskiego.

W kręgu naszych zainteresowań znajdują się również takie tematy jak dostęp do informacji publicznej, prawo do petycji, międzynarodowa umowa handlowa TTIP czy kodeks wyborczy.

15 czerwca podczas debaty będziemy rozmawiać o ustawach obywatelskich, referendach i ordynacji wyborczej. W 2013 roku przygotowaliśmy projekt nowelizacji ustawy o Obywatelskiej Inicjatywie Ustawodawczej. Miała ona ułatwiać składanie i rozpatrywanie obywatelskich projektów ustaw. Sporo się od tego czasu zadziało. Zbudowaliśmy duży kapitał społeczny wokół tematu. Niestety nie spotkaliśmy się ze zrozumieniem ze strony koalicji, która ma większość do przegłosowania nowelizacji. 

Z jakich części składać się będzie konferencja?

Na debatę przygotowaliśmy specjalną ekspertyzę „Elektroniczne poparcie inicjatyw obywatelskich”. Jej autorem jest Piotr Waglowski, prawnik i ekspert INSPRO. Chcemy o tym porozmawiać w gronie prezydenta elekta, polityków, społeczników, ekspertów i publiczności.

Referenda krajowe i lokalne to z kolei temat drugiej debaty. Sam temat stał się ostatnio modny z uwagi na referendum 6 września. Ujawniło się sporo zwolenników i przeciwników instytucji referendum. Kampanie w tym temacie prowadzimy ściśle współpracując z przewodniczącym Piotrem Dudą i NSZZ „Solidarność”. 

Trzecia debata będzie poświęcona ordynacji wyborczej. Panel poprowadzi dr Błażej Poboży z „Polityki Warszawskiej”. Chcemy wywołać dyskusję wokół zmiany ordynacji. Zaprosiliśmy specjalistów od JOW i STV. Przygotowaliśmy też ekspertyzę „STV – pojedynczy głos przechodni”.

Wspomniane na debacie tematy – inicjatywa ustawodawcza, referenda czy ordynacja wyborcza – najczęściej dyskutowane są w kontekście ogólnopolskim. Czy na poniedziałkowej konferencji zamierzacie również pokazać ich lokalny wymiar?

Tak. Pytania do panelistów będą też dotyczyły wpływu tych narzędzi demokracji uczestniczącej na życie społeczności lokalnych. Przykładowo referenda lokalne to instytucja wykorzystywana przez mieszkańców miast. Warszawiacy w ostatnim czasie dwa razy wykorzystywali ten instrument do prowadzenia lokalnej polityki. Mam na myśli referendum ws. prywatyzacji SPECu i odwołania prezydent miasta.15 czerwca na pwno będziemy do tego nawiązywać.

Na liście osób uczestniczących w konferencji widać osoby z prawej i lewej strony sceny politycznej oraz ideowej, polityków, ekspertów, a także przedstawicieli organizacji pozarządowych. W jaki sposób udaje się Wam zdobyć zaufanie ludzi o tak zróżnicowanych poglądach?

Uważam, że zmiana jakości życia zwykłych obywateli jest możliwa tylko pod warunkiem, że różne środowiska robiące politykę będą w stanie usiąść do jednego stołu i wypracować pakt obywatelski. Pakt zawierający wspólne rozwiązania zmieniające funkcjonowanie naszego państwa. Takie rozwiązania, które „robią dobrze” obywatelom, a nie tej czy innej partii czy grupie interesu. 

Polska jest jedna, a obserwując „elity” mam wrażenie, że zależy im przede wszystkim na tym, żeby obywateli dzielić. Zamiast tworzyć przestrzeń do wspólnej rozmowy i pracy to zarządzają naszą nieufnością. 

W ramach inicjatyw  INSPRO tworzymy przestrzenie do spotykania się polityków, ekspertów, społeczników, związkowców i wypracowywania ponad podziałami rozwiązań, które służą dobru wspólnemu. Przykładowo tak robimy w ramach kampanii „Obywatele decydują”.

Jakie kolejne działania macie w swoich planach? Naszych czytelników szczególnie interesują te, w których pojawia się wątek polityki lokalnej – w szczególności tej warszawskiej.

W planach dotyczących polityki lokalnej mamy monitoring trzech tematów: referendów lokalnych, petycji obywatelskiej i dostępu do informacji publicznej. 

Ponadto jesteśmy członkiem koalicji „Obywatele w samorządzie”, która ma na celu demokratyzację samorządu. 22 czerwca organizujemy konferencję w Warszawie, na którą serdecznie zapraszam. 

Co do polityki warszawskiej to szukamy współpracowników Instytutu Spraw Obywatelskich w stolicy. Zachęcam do kontaktu aktywnych obywateli i czytelników PW.

Rafał Górski – społecznik, prezes działającego od roku 1995 Instytutu Spraw Obywatelskich (INSPRO), społecznie zakorzenionego think tanku niezależnego od partii politycznych.

 
 
Komentarze do artykułu
Najnowsze w serwisie
Ratusz
2017-08-18 18:54:47
Ponad siedem tysięcy złotych - tyle zapłacą stołeczni urzędnicy za "konsul...
Białołęka
2017-05-25 17:35:54
Już w najbliższą sobotę, z okazji Dnia Matki, odbędzie się Białołęcki B...
Ratusz
2017-05-23 06:17:21
Od 1 czerwca wejdzie w życie nowa taryfa biletowa ZTM. Spadną ceny biletów dw...
Rozmaitości
2017-05-19 06:29:31
Budynek przy plaży obok Stadionu Narodowego (Poniatówce) od czerwca znów będ...
Żoliborz
2017-05-13 17:24:10
W sobotę wreszcie odsłonięty został pomnik Rotmistrza Witolda Pileckiego. W ...
Ratusz
2017-05-12 15:32:28
Ratusz ogłosił w piątek, że od września przedszkola w Warszawie będą bezp...
Mozaika polityczna
2017-05-11 15:54:43
Czwartek przyniósł nowe fakty w sprawie reprywatyzacji. Centralne Biuro Antyko...
Ratusz
2017-05-09 19:56:17
Stowarzyszenie Republikanie opublikowało na swoich stronach Mapę Wydatków War...
Ratusz
2017-05-08 19:46:51
Władze Warszawy chcą zachęcić do udziału w tworzeniu miejskiej zieleni. Zap...
Mozaika polityczna
2017-04-10 17:54:32
Głośno dyskutowanym tematem w poniedziałkowej dyskusji o sprawach politycznyc...