Kłótnia o Muzeum Karykatury

Polityka Warszawska    2015-06-11 08:00:26

Stowarzyszenie Polskich Artystów Karykatury zorganizowało w środę konferencję prasową, poświęconą planowanej fuzji Muzeum Karykatury z Muzeum Warszawy.

Obecni na niej dyskutowali o decyzji Rady Warszawy, w myśl której muzea zostaną połączone. Uchwała została jednogłośnie poparta przez radnych PO, przy sprzeciwie PiS i radnych niezrzeszonych (stosunkiem głosów 31 do 24). O sprawie pisała Polityka Warszawska. Teraz opinię musi wyrazić Rada ds. Muzeów przy ministrze kultury, co potrwa minimum 3 miesiące.

„Po tej decyzji muzeum przestanie istnieć”

Prezes honorowy SPAK Jacek Frankowski zaznaczył, że planowana fuzja wcale nie będzie połączeniem muzeów, a de facto włączeniem Muzeum Karykatury do Muzeum Warszawy. Ostro skrytykował także stołeczną PO. – Żeby nie wiem jak usilnie Klub Radnych PO odżegnywał się od przypisywania „partyjnictwa” działaniom związanym z forsowaniem pomysłu włączenia Muzeum Karykatury do Muzeum Warszawy, nie da się tych działań uwolnić od takiej konotacji. Jednomyślność klubowa PO w trakcie głosowania i brak poparcia dla uchwały chociażby jednego radnego spoza Klubu Radnych PO upartyjnia ten projekt – przekonywał.

Elżbieta Pietraszko, prezes Fundacji Satyrykon (a także członkini rady muzeum w latach 2010-2013), podkreślała, że muzeum to jedno z nielicznych miejsc tego typu w skali Europy i świata. – Sądzę, że po fuzji to muzeum zostanie zlikwidowane. A to przecież autorska instytucja, owoc pasji, nikt jednak tego nie szanuje.

– Po tej decyzji muzeum przestanie istnieć – wtórował jej dyrektor Centrum Kultury w Legnicy Grzegorz Szczepaniak. – Muzeum Karykatury oraz Satyrykon to dwa filary satyry w Polsce. To nie jest sprawa wyłącznie warszawska, ale o wymiarze europejskim. Warszawa potrzebuje tego muzeum, ale potrzebują go też Polska i Europa – mówiła.

Głos zabrał również Tomasz Lipiński, syn pomysłodawcy muzeum, Eryka Lipińskiego. – Włączenie Muzeum Karykatury do Muzeum Warszawy (...) bez jakiegokolwiek przygotowania strukturalnego tej nowej wizji, a już zwłaszcza finansowego – to jest coś, co nie mieści mi się w głowie. Jestem zdecydowanie przeciwko – oponował.

Tadeusz Kaczmarek, wiceminister kultury i sztuki w latach 1972-1978, zwracał uwagę na odrębność charakterów placówek – jedna jest naukowa (Muzeum Warszawy prezentuje zbiory związane z historią miasta), druga natomiast kulturalna. – Gdyby Eryk teraz żył i był świadkiem tego, co się dzieje z jego największym osiągnięciem życia, to dostałby zawału po raz drugi. Trzeba być barbarzyńcą, by tego rodzaju decyzje podejmować.

Radny PiS, Cezary Jurkiewicz, przedstawił uzgodniony z przewodniczącym swojego klubu apel, w którym wezwał PO do napisania uchwały na nowo. – Kultura stoi ponad partią – mówił.

„Jaka jest alternatywa?”

Zaproszenia na konferencję wystosowano do przedstawicieli ratusza, m.in. do wiceprezydenta Jarosława Jóźwiaka. Stawił się jedynie dyrektor Biura Kultury urzędu m. st. Warszawy Tomasz Thun-Janowski. Przekonywał on, że w całej sprawie nie chodzi o oszczędności, ale o efektywniejsze wykorzystywanie środków. Podkreślał, że muzeum jest zbyt małe, by mogło samodzielnie funkcjonować. Należy włączyć je zatem, w jego przekonaniu, do większej, sprawnie działającej instytucji przy zachowaniu autonomii. – Jaka jest alternatywa? Nasz ruch nie jest związany z rzekomą przypisywaną nam intencją, żeby to muzeum zniknęło z mapy Warszawy. To połączenie daje Muzeum Karykatury szansę na lepszy rozwój – dowodził.

Muzeum Karykatury istnieje od 1978 roku, od 1983 jego siedziba mieści się przy ul. Koziej 11. Pomysłodawcą oraz wieloletnim dyrektorem był satyryk Eryk Lipiński (1908-1991), którego imię nosi teraz placówka. Jej zbiory liczą ponad 25 tysięcy rysunków (znajdują się tu prace m.in. Rolanda Topora, Andrzeja Czeczota, Szymona Kobylińskiego, Sławomira Mrożka, Andrzeja Mleczki czy Marka Raczkowskiego), muzeum zorganizowało 245 wystaw w siedzibie własnej, a także 88 za granicą. Jest to instytucja wyjątkowa w skali światowej, niedawno brytyjski Guardian umieścił ją na liście 10 najlepszych, unikatowych muzeów Europy.

 

Autor: JACEK STAWIANY

Źródło: PAP, materiały organizatora, własne

 

ZOBACZ TAKŻE:

Stop "grantozie" i "punktozie". Czarna procesja polskiej nauki

Plany swoje, inwestycje swoje

Czy młodym warszawiakom będzie lepiej?

 
 
Komentarze do artykułu
Najnowsze w serwisie
Ratusz
2017-08-18 18:54:47
Ponad siedem tysięcy złotych - tyle zapłacą stołeczni urzędnicy za "konsul...
Białołęka
2017-05-25 17:35:54
Już w najbliższą sobotę, z okazji Dnia Matki, odbędzie się Białołęcki B...
Ratusz
2017-05-23 06:17:21
Od 1 czerwca wejdzie w życie nowa taryfa biletowa ZTM. Spadną ceny biletów dw...
Rozmaitości
2017-05-19 06:29:31
Budynek przy plaży obok Stadionu Narodowego (Poniatówce) od czerwca znów będ...
Żoliborz
2017-05-13 17:24:10
W sobotę wreszcie odsłonięty został pomnik Rotmistrza Witolda Pileckiego. W ...
Ratusz
2017-05-12 15:32:28
Ratusz ogłosił w piątek, że od września przedszkola w Warszawie będą bezp...
Mozaika polityczna
2017-05-11 15:54:43
Czwartek przyniósł nowe fakty w sprawie reprywatyzacji. Centralne Biuro Antyko...
Ratusz
2017-05-09 19:56:17
Stowarzyszenie Republikanie opublikowało na swoich stronach Mapę Wydatków War...
Ratusz
2017-05-08 19:46:51
Władze Warszawy chcą zachęcić do udziału w tworzeniu miejskiej zieleni. Zap...
Mozaika polityczna
2017-04-10 17:54:32
Głośno dyskutowanym tematem w poniedziałkowej dyskusji o sprawach politycznyc...