Dr Poboży & red. Kolanko. Najciekawsza kampania od lat!

Adam Kielar    2015-06-13 08:40:56

W czwartkowy wieczór przedstawiciele stowarzyszenia Młodzi dla Polski zorganizowali debatę poświęconą kampanii prezydenckiej – najciekawszej kampanii od lat – jak często podkreślał nasz red. naczelny dr Błażej Poboży. Pod takim też hasłem odbyło się całe spotkanie. Dr Poboży był jednym z jego gości i wraz z redaktorem portalu 300polityka.pl Michałem Kolanką dokładnie i ciekawie omówili przedwyborcze starania kandydatów oraz powyborcze rozstrzygnięcia.

Całe spotkanie odbyło się w murach Uniwersytetu Warszawskiego. Moderował je Karol Darmoros wraz z Katarzyną Rumik. Od zakończenia kampanii minęło blisko trzy tygodnie, opadł pierwszy "szał", więc dziś – z perspektywy czasu –  łatwiej można ocenić ją nie tylko na bazie emocji, które towarzyszyły nam 24 maja, ale opierając się na stricte racjonalnych argumentach. Zarówno prelegenci, jak i publiczność dzielili się swoimi wnioskami. Opowiadali o spotkaniach kandydatów, użyciu nowych mediów, konwencjach wyborczych i wszystkich innych wydarzeniach kluczowych w owych trzech miesiącach. 

Nie zabrakło surowych ocen, szczególnie wobec starań ustępującego prezydenta. – Komorowski prowadził katastrofalną kampanię, chyba tylko Magdalena Ogórek miała gorszą. Na ten temat powstaną książki i prace naukowe – przekonywał dr Poboży. Z kolei kampania Andrzeja Dudy została doceniona zarówno za jej przebieg, jak i rozmach. – Mimo weekendu majowego, na spotkanie z Dudą w Tarnowie przyszły setki mieszkańców. To zwiastowało duży sukces – mówił Michał Kolanko. Poboży podkreślił, że kampania prezydenta-elekta miała 3 fazy – Świetną konwencję na początku, po czym drugą część nieco słabszą oraz bardzo dobrze poprowadzony ostatni tydzień, razem z hasłem „dobrej zmiany”.

Obaj prelegenci byli zgodni, że w tych wyborach doszło do dużej niespodzianki i wiele przewidywań nie sprawdziło się. Przypominali, że Andrzej Duda startował z bardzo niskim poziomem rozpoznawalności i początkowo wszyscy zakładali, że ma „ładnie przegrać” i że powtórzenie wyniku Jarosława Kaczyńskiego z 2010 roku jest niemożliwe. Tymczasem, jak mówił Michał Kolanko, okazało się, że to „Andrzej Duda znalazł sposób na zdefiniowanie siebie w sposób dla siebie wybrany”, a także mógł ustawić oś sporu przed II turą. Obydwaj prelegenci podkreślali, że kampanii Bronisława Komorowskiego brakowało spójności i niepotrzebnie wdawał się w spory ze swoimi konkurentami. – Gdyby Bronisław Komorowski poprowadził kampanię taką jak Magdalena Ogórek miałby dużo większe szanse – mówił pół żarem, pół serio Dr Poboży. Obydwaj uczestnicy dyskusji wskazywali także na coraz większą rolę internetu w kampaniach wyborczych, zarówno mediów społecznościowych, jak również w formie udostępnianych obrazków czy memów.

Nie mogło zabraknąć wątku największej niespodzianki tych wyborów, czyli ponad 20-procentowego wyniku Pawła Kukiza. Michał Kolanko podkreślał, że choć „w terenie kampania Kukiza nie była zbyt dobra”, to bardzo pomogły mu wizyta w programie Kuby Wojewódzkiego oraz spot z Józefem Piłsudskim. Jego udział w debacie w TVP także nie był zbyt dobrze oceniony, jednak to właśnie wtedy, po ataku ze strony Janusza Korwin-Mikkego zyskał nowych wyborców. – Ktoś źle podpowiedział Januszowi Korwin-Mikkemu ten atak – uważa Poboży. Jednym z wniosków dotyczących dobrego wyniku byłego lidera „Piersi” było skupienie na sobie większości osób nastawionych antysystemowo. Dr Poboży podkreślał, że było niemal pewne, że większość elektoratu muzyka zostanie w II turze przejęta przez Andrzeja Dudę.

Nie zabrakło licznych pytań z sali, szczelnie wypełnionej przez zaintersowaną publiczność. Dotyczyły one zarówno samej kampanii prezydenckiej (na przykład wpływu mediów lokalnych czy też mainstreamowych na samą kampanię, a także debat między kandydatami). Mówiono również o sprawach bardziej bieżących i ogólnych, jak sytuacja polskiej lewicy. Dr Poboży, cytując prof. Rafała Chwedoruka, mówił, że jedyną szansą SLD na „przeczołganie się przez 5 proc” jest okopanie się na socjalnych postulatach i skierowanych do „twardego elektoratu”. Michał Kolanko podkreślał, że Andrzej Duda, w przeciwieństwie do Bronisława Komorowskiego spotykał się z lokalnymi mediami. Pojawił się także wątek zmian w rządzie. Dr Poboży jednoznacznie podkreślił, że jest to efekt zwycięstwa Andrzeja Dudy.

Debata trwała nieco ponad półtorej godziny. Była bardzo sprawnie przeprowadzona, a dzięki kilku osobom możliwa do obejrzena także w internecie, dzięki coraz popularniejszej aplikacji Periscope.

Zdjęcia: Polityka Warszawska

 

Zobacz także:

Kreatorzy Kampanii na Uniwersytecie Warszawskim

Warszawski Marsz Rotmistrza Pileckiego

Armio wyklęta, Warszawa o was pamięta”

 
 
Komentarze do artykułu
Najnowsze w serwisie
Ratusz
2017-08-18 18:54:47
Ponad siedem tysięcy złotych - tyle zapłacą stołeczni urzędnicy za "konsul...
Białołęka
2017-05-25 17:35:54
Już w najbliższą sobotę, z okazji Dnia Matki, odbędzie się Białołęcki B...
Ratusz
2017-05-23 06:17:21
Od 1 czerwca wejdzie w życie nowa taryfa biletowa ZTM. Spadną ceny biletów dw...
Rozmaitości
2017-05-19 06:29:31
Budynek przy plaży obok Stadionu Narodowego (Poniatówce) od czerwca znów będ...
Żoliborz
2017-05-13 17:24:10
W sobotę wreszcie odsłonięty został pomnik Rotmistrza Witolda Pileckiego. W ...
Ratusz
2017-05-12 15:32:28
Ratusz ogłosił w piątek, że od września przedszkola w Warszawie będą bezp...
Mozaika polityczna
2017-05-11 15:54:43
Czwartek przyniósł nowe fakty w sprawie reprywatyzacji. Centralne Biuro Antyko...
Ratusz
2017-05-09 19:56:17
Stowarzyszenie Republikanie opublikowało na swoich stronach Mapę Wydatków War...
Ratusz
2017-05-08 19:46:51
Władze Warszawy chcą zachęcić do udziału w tworzeniu miejskiej zieleni. Zap...
Mozaika polityczna
2017-04-10 17:54:32
Głośno dyskutowanym tematem w poniedziałkowej dyskusji o sprawach politycznyc...