Warszawa na Paradzie Równości

Bartłomiej Kozek    2015-06-14 08:35:18

Coroczna Parada Równości to dobra okazja by – jak powiedzą życzliwi – lewicowi i liberalni politycy pokazali swoje przywiązanie do ważnych dla siebie wartości lub – jak skomentują za to mniej życzliwi – powalczyć o głosy przed jesiennymi wyborami parlamentarnymi. Bez względu na pobudki polityczne, nie da się ukryć, że pomimo mało sprzyjających upałów, Parada Równości przyciągnęła w tym roku wyjątkowe tłumy.

Kogo zatem zobaczyliśmy, a kogo zabrakło? Kogo chwalili, a kogo ganili zaproszeni do przemawiania mówcy z partii oraz organizacji pozarządowych?

PO oddaje pole?

Z perspektywy polityki warszawskiej odnotować należy brak prezydent miasta Hanny Gronkiewicz-Waltz, jak również stołecznych urzędników. Ów brak punktowała między innymi wieloletnia działaczka środowisk LGBT, Yga Kostrzewa, a także lider stołecznego Sojuszu Lewicy Demokratycznej Sebastian Wierzbicki.

– Tak jak w zeszłym roku Pałac Kultury i Nauki będzie dziś podświetlony na tęczowo! – zadeklarował w swoim przemówieniu, mogąc skorzystać z faktu, że od niedawna jest wiceprezesem PKiN. Wśród maszerujących zabrakło przewodniczącego partii Leszka Millera. Była za to m.in. eurodeputowana Joanna Senyszyn, dzielący się swymi doświadczeniami z Rady Europy Tadeusz Iwiński, jak również stołeczna radna Paulina Piechna-Więckiewicz.

Zwolennicy Platformy Obywatelskiej, którym niestraszne niedawne odrzucenie – m.in. głosami konserwatywnego skrzydła tej partii – dalszego procedowania kolejnego projektu ustawy o związkach partnerskich (o czym przypominała wicemarszałkini Sejmu Wanda Nowicka) mogą się pocieszać, że na tegorocznej Paradzie obecny był znany w środowisku LGBT działacz PO Radomir Szumełda, a swoje przemówienie miała również profesor Małgorzata Fuszara.

– To marsz walki z dyskryminacją. Prawa człowieka są niepodważalne, powszechne, są podstawą demokracji i warunkiem otwartego społeczeństwa, bogatego różnorodnością – mówiła rządowa pełnomocniczka ds. równego traktowania.

Nadzieja w PiSie?

Wprawdzie na Paradzie Równości nie było polityków Prawa i Sprawiedliwości (co nie powinno dziwić), to wywodzący się z tej partii prezydent-elekt, Andrzej Duda, dla jednego z przemawiających stał się symbolem… sukcesów społeczności LGBT w zmienianiu Polski.

– 15 lat waszej walki nie poszło na marne! Najlepszym tego dowodem są słowa prezydenta-elekta, który mimo różnic chce zasiąść z Wami do wspólnego stołu! – cieszył się były burmistrz Ursynowa, Piotr Guział. Jego radość wzbudziła jednak sporo kontrowersji. 

Niedawny wywiad dla „Rzeczpospolitej”, z którego pochodzi wspomniana przez Guziała deklaracja, nie wzbudził w środowisku LGBT wielu ciepłych emocji. Dużo bardziej zapamiętany został fragment, w którym Duda nie był zachwycony wizją półnagich gejów, paradujących po prezydenckiej kancelarii – mimo iż wkrótce potem zadeklarował, że widok ten przeszkadzałby mu niezależnie od orientacji. – Mieliśmy niedawno wybory. Zwycięzca twierdzi, że chce być prezydentem wszystkich Polaków. Pytam się zatem – gdzie jest Duda? – kontrował niedawny „obrońca krzyża”, Andrzej Hadacz.

Walka o uwagę – i głosy

Mimo upałów półnagich uczestników płci dowolnej nie było zbyt wielu – o bardziej skąpych strojach nie wspominając. Było za to sporo działaczy politycznych, chcących pokazać swoje wieloletnie przywiązanie do walki o prawa osób LGBT  od Ruchu Sprawiedliwości Społecznej po Partię Kobiet. 

Nie krępowali się zatem przed komplementowaniem zgromadzonego tłumu, a tego było całkiem sporo. Jeśli wierzyć ustalanym we współpracy z policją szacunkom organizatorów, w sobotnim przemarszu przez miasto wzięło udział 20 tysięcy osób.

– To dzięki wam Warszawa jest dziś europejską stolica równości i różnorodności – mówiła Wanda Nowicka. – Tu jest kawałek fajnej, tolerancyjnej Polski – wtórował poseł SLD Wincenty Elsner. Barbara Nowacka, najbardziej wyrazista spośród twarzy Twojego Ruchu obecna na Paradzie przypominała: Bywałam na Paradach także wtedy, gdy były nielegalne. 

– Jest tu wielu moich przyjaciół, którzy chcą równości. Wielu, których nie stać na mieszkanie albo takich, którzy nigdy nie pracowali umowach innych niż śmieciowe. Politycy mają czas na to, by spotykać się przy ośmiorniczkach. Nie mają czasu, by rozwiązywać nasze problemy – twierdził z kolei przewodniczący Partii Zieloni, Adam Ostolski.

Wśród maszerujących nie zabrakło również reprezentacji nowej, lewicowej partii Razem. Ich obecność na Paradzie ma być dowodem na to, że choć skupiają się na postulatach, określanych jako ekonomiczne (np. warunki pracy czy jakość usług publicznych) nie zamierzają rezygnować z tych światopoglądowych.

Po wyborach, przed wyborami

Deklaracja byłego radnego i działacza LGBT Krystiana Legierskiego ws. poparcia Andrzeja Dudy w wyborach prezydenckich spowodowała lawinę komentarzy – zarówno w samym środowisku LGBT, jak i wśród komentatorów politycznych. Zwiastować mogła rosnącą nieskuteczność „straszenia PiSem” jako głównej strategii politycznej PO. Jeśli (a trudno tezę tę miarodajnie zweryfikować) była ona symptomem szerszego trendu, to bardzo możliwe, że rozczarowanie niezrealizowanymi oczekiwaniami może być silniejsze niż lęk przed przejęciem pracy przez formację Jarosława Kaczyńskiego. Dla partii Ewy Kopacz może to być spory problem. Dla ugrupowań, które choć częściowo walczą o jej elektorat – szansa, z której bardzo chcą skorzystać.

Już za kilka miesięcy dowiemy się, czy tę szansę wykorzystały.

Zdj. Polityka Warszawska

ZOBACZ TAKŻE:

Tęcza znika z Ursynowa

XIV Parada Równości

Polityczny weekend w Stolicy

 

 
 
Komentarze do artykułu
Najnowsze w serwisie
Ratusz
2017-08-18 18:54:47
Ponad siedem tysięcy złotych - tyle zapłacą stołeczni urzędnicy za "konsul...
Białołęka
2017-05-25 17:35:54
Już w najbliższą sobotę, z okazji Dnia Matki, odbędzie się Białołęcki B...
Ratusz
2017-05-23 06:17:21
Od 1 czerwca wejdzie w życie nowa taryfa biletowa ZTM. Spadną ceny biletów dw...
Rozmaitości
2017-05-19 06:29:31
Budynek przy plaży obok Stadionu Narodowego (Poniatówce) od czerwca znów będ...
Żoliborz
2017-05-13 17:24:10
W sobotę wreszcie odsłonięty został pomnik Rotmistrza Witolda Pileckiego. W ...
Ratusz
2017-05-12 15:32:28
Ratusz ogłosił w piątek, że od września przedszkola w Warszawie będą bezp...
Mozaika polityczna
2017-05-11 15:54:43
Czwartek przyniósł nowe fakty w sprawie reprywatyzacji. Centralne Biuro Antyko...
Ratusz
2017-05-09 19:56:17
Stowarzyszenie Republikanie opublikowało na swoich stronach Mapę Wydatków War...
Ratusz
2017-05-08 19:46:51
Władze Warszawy chcą zachęcić do udziału w tworzeniu miejskiej zieleni. Zap...
Mozaika polityczna
2017-04-10 17:54:32
Głośno dyskutowanym tematem w poniedziałkowej dyskusji o sprawach politycznyc...