Plac Zbawiciela bez tęczy? Lepiej późno niż wcale

Paweł Krulikowski    2015-06-15 18:38:36

Instalacja artystyczna, kość niezgody, symbol polsko-polskiej przepychanki. W różny sposób interpretowana była tęcza stojąca na placu Zbawiciela. Dziś wiemy, że do końca roku instalacja artystki Julity Wójcik zniknie. I bardzo dobrze.

Plany były ambitne. Instalacja, według jej autorki, miała „nieść pozytywne skojarzenia”. Kwiaty do wykonania tęczy tworzyć mieli sami warszawiacy, zaś plac Zbawiciela, jako miejsce tętniące życiem, miało być idealną przestrzenią do ekspozycji symbolu zgody. Mówiąc wprost – nie wyszło. Zarówno dla lewicy, jak i prawicy tęcza szybko stała się symbolem ideologicznym. Dla jednych – otwartości, równości i zrozumienia. Dla drugich – dewiacji, aberracji i groźnych nurtów ideowych. Częściowo też tęcza stała się udręką dla okolicznych mieszkańców, choć należy przyznać, że w badaniach większość warszawiaków wypowiadała się o instalacji z umiarkowanym entuzjazmem.

Dość powiedzieć, że tęcza, do grudnia 2014 roku była siedmiokrotnie podpalana i sama w sobie stała się męczeńskim symbolem „polskiej zaściankowości”. Hanna Gronkiewicz-Waltz właśnie w tej instalacji upatrzyła sobie swój bat na warszawskich chuliganów, zapowiadając konsekwentnie, że tęczę będzie odbudowywać za każdym razem, kiedy zostanie bestialsko zdewastowana. I tutaj rozpoczął się kabaret, w stylu Monty'ego Pythona. Tęczy pilnowali policjanci i strażnicy miejscy, tęcza została objęta miejskim monitoringiem, wreszcie na tęczy zamontowano system specjalnych zraszaczy, które miały ratować płonący symbol. Koszt tych wszystkich zabaw trudno podliczyć, choć oczywiście za każdym razem płacił podatnik.

Dziś wiemy już, że pod koniec bieżącego roku tęcza zniknie z placu Zbawiciela, zaś jej formalni dysponenci (czyli Instytut Adama Mickiewicza) zapowiadają jej przeniesienie. Dokąd, jeszcze nie wiadomo, ale to bardzo dobra wiadomość. Zarówno dla przeciwników, jak i zwolenników tęczy. Przypomnijmy, tęcza jako symbol polskiej prezydencji nie przeszkadzała nikomu. Eksponowana przed budynkiem Europarlamentu w Brukseli nie była celem ideologicznych ataków ani zarzewiem konfliktu. „Genialny” pomysł ustawienia jej na pl. Zbawiciela musiał skończyć się tak, jak widzieliśmy przez ostatnie trzy lata. Fatalnie i prowokacyjnie dobrana lokalizacja wywołała swój efekt i zaszokowała polskie społeczeństwo.

Teraz tęcza ma szansę uzyskać nowe, drugie życie. Ze znaną nam już symboliką, ale bez wyzywającego kontekstu. Bez taniej prowokacji przed jednym z bardziej znanych kościołów w Warszawie. Być może w nowym miejscu instalacja Julity Wójcik nie będzie już wyzwaniem w starciu chuligani versus władza, ale częścią miejskiego krajobrazu. Wystarczy ją tylko lepiej wpasować, niż wstawiać na siłę w Oś Stanisławowską, która swój urok posiadała już dawno przed feralną tęczą.

Pozostaje zatem zapytać – o co była toczona cała ta walka wokół tęczy? Na co poszły publiczne pieniądze? Kto odnosił polityczne korzyści? Warszawska tęcza stała się jednym z „misiów” naszych czasów. Nikt nie wiedział po co jest ten „miś”, nie wiedział co robi ten „miś”. Okazało się, że odpowiada on żywotnym potrzebom naszego społeczeństwa. Potrzebom niekończących się kłótni, chuligańskich wybryków i dopisywania sobie ideologii na partykularny użytek. Nie będę tęsknił za tęczą na placu Zbawiciela, choć mimo wszystko cieszę się, że tęcza do jesieni nie zgnije na świeżym powietrzu i nie przygotujemy protokołu zniszczenia. Wystarczy protokół przeniesienia.  

Źródło zdjęcia: Wikimedia Commons

 

ZOBACZ TAKŻE:

Warszawa na Paradzie Równości 2015

Tydzień pod znakiem Tęczy

Tęcza znika z Ursynowa

 

 
 
Komentarze do artykułu
Najnowsze w serwisie
Ratusz
2017-08-18 18:54:47
Ponad siedem tysięcy złotych - tyle zapłacą stołeczni urzędnicy za "konsul...
Białołęka
2017-05-25 17:35:54
Już w najbliższą sobotę, z okazji Dnia Matki, odbędzie się Białołęcki B...
Ratusz
2017-05-23 06:17:21
Od 1 czerwca wejdzie w życie nowa taryfa biletowa ZTM. Spadną ceny biletów dw...
Rozmaitości
2017-05-19 06:29:31
Budynek przy plaży obok Stadionu Narodowego (Poniatówce) od czerwca znów będ...
Żoliborz
2017-05-13 17:24:10
W sobotę wreszcie odsłonięty został pomnik Rotmistrza Witolda Pileckiego. W ...
Ratusz
2017-05-12 15:32:28
Ratusz ogłosił w piątek, że od września przedszkola w Warszawie będą bezp...
Mozaika polityczna
2017-05-11 15:54:43
Czwartek przyniósł nowe fakty w sprawie reprywatyzacji. Centralne Biuro Antyko...
Ratusz
2017-05-09 19:56:17
Stowarzyszenie Republikanie opublikowało na swoich stronach Mapę Wydatków War...
Ratusz
2017-05-08 19:46:51
Władze Warszawy chcą zachęcić do udziału w tworzeniu miejskiej zieleni. Zap...
Mozaika polityczna
2017-04-10 17:54:32
Głośno dyskutowanym tematem w poniedziałkowej dyskusji o sprawach politycznyc...