Obywatelski projekt niezgody w Śródmieściu

Polityka Warszawska    2015-06-16 08:30:14

Rotacyjny Dom Kultury na Jazdowie - to jeden z projektów wybranych w zeszłorocznej edycji budżetu obywatelskiego. Według pierwotnych założeń jego realizacja miała kosztować nieco ponad 90 tys. złotych. Remont i zaadaptowanie jednego z domków fińskich zaś zakończyć w tym roku. Wszystko wskazuje na to, że będzie inaczej.

Według wnioskodawcy (projekt zgłosił Jan Śpiewak – przewodniczący stowarzyszenia Miasto Jest Nasze), Rotacyjny Dom Kultury miał stanowić centrum lokalnej aktywności. Wszystko dzięki darmowemu udostępnieniu przestrzeni organizacjom, które na miejscu miały krzewić kulturę i zajmować się działalnością społeczną. Z opisu znajdującego się na stronie stowarzyszenia wynika, że budynek miał zostać przystosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych. Co najważniejsze – miał być dostępny przez cały rok. Dlaczego to takie ważne? Całoroczna dostępność oznacza potrzebę docieplenia domku. Zdaniem śródmiejskiego Zakładu Gospodarowania Nieruchomościami koszty związane z tym przedsięwzięciem nie zostały przewidziane przez wnioskodawcę.

Rzeczywiste koszty dwukrotnie większe

Jan Śpiewak przyznaje, że po analizach technicznych koszt inwestycji wzrósł do około 160 tysięcy złotych. Twierdzi, iż realizator projektu (ZGN) na początku zaznaczył, że sięgnięcie po dodatkowe środki nie będzie problemem. Sytuację inaczej widzą jednak władze dzielnicy. – Środki finansowe w ramach naszego budżetu partycypacyjnego są ściśle określone i zostały już rozdysponowane pomiędzy zwycięskie projekty – tłumaczy rzecznik Mateusz Dallali i dodaje, że dofinansowanie tego konkretnego projektu musiałoby się odbyć kosztem innych zadań.

W tym miejscu dochodzimy do realnego problemu z jakim muszą zmierzyć się urzędnicy rozpatrujący wnioski – co jest niemiarodajną deklaracją, a co urzeczywistnionymi szacunkami dotyczącymi kosztów. Dallali przyznaje, że niedoszacowanie kosztów jest „typową bolączką” projektów zgłaszanych w ramach budżetu obywatelskiego.

Zawieszony projekt – rozbieżny przekaz

Jednym z głównych zarzutów wysnuwanych przez Jana Śpiewaka jest sposób w jaki MJN zostało poinformowane o problemach związanych z realizacją projektu. Oto treść informacji przekazanej stowarzyszeniu przez ZGN:

„Dzień dobry. Z tego co wiem to na spotkaniu z burmistrzami – Turkowskim i Siepielskim (nie uczestniczyłam) postanowiono na razie wstrzymać realizację z uwagi na rozważaną rewitalizację Jazdowa.”

Lakonicznemu komunikatowi nie towarzyszyły żadne dalsze wyjaśnienia. Taka niejasna i niewyjaśniająca niczego informacja nie mogła usatysfakcjonować wnioskodawców. Po ich reakcji na list od ZGN-u zostali oni zaproszeni na spotkanie, w którym wzięli udział także śródmiejscy urzędnicy. Jan Śpiewak relacjonuje te rozmowy: "przekonywali nas by odstąpić od projektu i na przykład przekazać budżet na bliżej nieokreślone działania kulturalne." Od spotkania minęło ponad 10 dni. Przedstawiciele stowarzyszenia Miasto Jest Nasze twierdzą, że do tej pory nie otrzymali żadnych nowych informacji na ten temat.

Nieco inną wersję wydarzeń prezentuje Mateusz Dallali: "Zaprosiliśmy wnioskodawcę na spotkanie i zaproponowaliśmy przesunięcie realizacji projektu na przyszły rok. Odbyłaby się ona w ramach rewitalizacji Jazdowa, która nastąpiłaby już po rozstrzygnięciu konkursu architektonicznego na koncepcję zagospodarowania tego zakątka." Według przedstawiciela urzędu dzielnicy, wnioskodawcy nie chcieli zgodzić się na takie rozwiązanie. Dallali podkreśla też, że urzędnicy pracują nad nowymi propozycjami.

Z całej sprawy Śpiewak wysnuwa śmiałe wnioski. Twierdzi, że decyzja o zawieszeniu realizacji projektu Rotacyjnego Domu Kultury na Jazdowie może być podyktowana pobudkami politycznymi. "Remont domku to gwarancja tego, że osiedle przetrwa, a rewitalizacja faktycznie się rozpocznie" – tłumaczy. Uważa również, że w innym wypadku może nam grozić powrót do planów burmistrza Wojciecha Bartelskiego, rządzącego Śródmieściem w latach 2006-2014. Ten w czasie swojej ośmioletniej kadencji wielokrotnie lobbował za likwidacją domków fińskich na Jazdowie. Społecznicy dopiero nieco ponad miesiąc temu otrzymali gwarancję, że Ratusz nie będzie zabiegał o rozbiórkę drewnianych budynków.

Kłopotliwy obywatelski

Kto i czemu w tej sprawie zawinił? Czy to społecznicy, którzy nieprecyzyjnie oszacowali koszty? A może to urzędnicy odpowiedzialni za selekcję zgłoszonych projektów, którzy dużo wcześniej powinni zwrócić uwagę na prawdopodobne znaczne różnice między deklaracjami, a rzeczywistymi kosztami? Mógł też po prostu zawieść system. Instytucja budżetu obywatelskiego nie przewiduje „rezerwowych środków”, które automatycznie mogłyby być przeznaczone do ponadplanowego sfinansowania wytypowanych projektów. Nie od dziś przecież wiadomo, że koszta budowy często wykraczają poza założenia. W tym wszystkim jest jeden pewnik. Warszawiacy, którzy zgłosili projekty, a następnie wybierali te – ich zdaniem – najlepsze, obdarzyli władze ogromnym kredytem zaufania. Jest jeszcze czas by tego kredytu nie zaprzepaścić.

Autor: Kamil Czaplicki

 

Zdjęcie: Facebook.com/jazdow

ZOBACZ TAKŻE:

Konflikt o budżet trwa. Aktywiści apelują po raz ostatni

Kłótnia o Muzeum Karykatury

Wola i Ursynów. Burzliwe komisje dotyczące edukacji

 
 
Komentarze do artykułu
Najnowsze w serwisie
Ratusz
2017-08-18 18:54:47
Ponad siedem tysięcy złotych - tyle zapłacą stołeczni urzędnicy za "konsul...
Białołęka
2017-05-25 17:35:54
Już w najbliższą sobotę, z okazji Dnia Matki, odbędzie się Białołęcki B...
Ratusz
2017-05-23 06:17:21
Od 1 czerwca wejdzie w życie nowa taryfa biletowa ZTM. Spadną ceny biletów dw...
Rozmaitości
2017-05-19 06:29:31
Budynek przy plaży obok Stadionu Narodowego (Poniatówce) od czerwca znów będ...
Żoliborz
2017-05-13 17:24:10
W sobotę wreszcie odsłonięty został pomnik Rotmistrza Witolda Pileckiego. W ...
Ratusz
2017-05-12 15:32:28
Ratusz ogłosił w piątek, że od września przedszkola w Warszawie będą bezp...
Mozaika polityczna
2017-05-11 15:54:43
Czwartek przyniósł nowe fakty w sprawie reprywatyzacji. Centralne Biuro Antyko...
Ratusz
2017-05-09 19:56:17
Stowarzyszenie Republikanie opublikowało na swoich stronach Mapę Wydatków War...
Ratusz
2017-05-08 19:46:51
Władze Warszawy chcą zachęcić do udziału w tworzeniu miejskiej zieleni. Zap...
Mozaika polityczna
2017-04-10 17:54:32
Głośno dyskutowanym tematem w poniedziałkowej dyskusji o sprawach politycznyc...