Zaśmiecona plaża. Radna Soin interweniuje

Adam Kielar    2015-06-18 07:40:44

Niedawno pisaliśmy o problemie, jakim jest ciągłe zaśmiecanie jednego z najpopularniejszych miejsce rekreacyjnych w Warszawie – brzegów Wisły, zwłaszcza plaży pod Mostem Poniatowskiego po prawej stronie. Mimo wielu apeli oraz akcji społecznych, w które włączają się coraz to nowe osoby i organizacji, ciągle ten problem jest nierozwiązany. Miejska radna Agnieszka Soin (Prawo i Sprawiedliwość) postanowiła zainterweniować w Ratuszu i złożyła stosowną interpelację 13 maja.

Zostałam zaalarmowana przez mieszkańców o tym, w jakim stanie znajduje się nadwiślańska plaża, tzw. „Poniatówka”. Mieszkańcy twierdzą, że jest ona notorycznie zaśmiecana – napisała w interpelacji radna. Zwraca uwagę, że, pomimo projektu „Dzielnica Wisła. Wyjdź na czysto”, na terenie plaży znajdują się ogromne ilości śmieci. – Pozostawiane są tu puszki i butelki po napojach i piwie, foliowe torebki oraz inne odpadki – czytamy w interpelacji. Radna Soin wskazuje, że mimo zatrudnienia przez Zarząd Mienia m. st. Warszawy „odpowiednich osób”, śmieci wciąż jest zbyt wiele. Przypomina też, że „przed samym weekendem majowym służby wywiozły z „Poniatówki” jedenaście kontenerów odpadów”.

Radna PiS pyta w interpelacji, czy miasto planuje jakieś dodatkowe działania poza akcją „Dzielnica Wisła. Wyjdź na czysto”, które miałyby na celu zwiększenie świadomości odpoczywających na plaży osób. Zapytała też, czy Zarząd Mienia planuje zatrudnienie większej liczby osób do sprzątania oraz postawienie kolejnych pojemników na śmieci. Całą interpelację znaleźć można pod tym adresem.

Ratusz odpowiada

Interpelacja radnej Soin spotkała się z odpowiedzią wiceprezydenta Michała Olszewskiego. Pisze on, że „Służba Brzegowa prowadzi działania polegające na utrzymaniu porządku i czystości każdego dnia w roku”. Wylicza też, że w ramach umowy zatrudnionych jest 12 osób, a od 1 kwietnie stan osobowy się podwoił. Olszewski przekonuje także, że w celu zwiększania odbioru odpadów, zagęszczona została liczba koszy na śmieci (jest ich w sumie 160 o pojemności 80 l każdy). Ponadto, w sezonie „plażowym” (1 maja-31 sierpnia) ustawia się 90 beczek mieszczących aż 200 l i przypomina, iż zwiększono częstotliwość opróżniania wszystkich koszy (3 razy dziennie – o 7, 15 i 22). Częściej także dokonuje się mechanicznego czyszczenia piasku (w poniedziałki i piątki). Odpowiedź Ratusza znajdziemy pod tym adresem.

***

Niestety, zaśmiecenie brzegów Wisły jest wciąż sporym problemem, zwłaszcza w dni, kiedy na plaży oraz schodkach pojawia się większa liczba ludzi. Jeszcze tego samego dnia, gdy pisałem ostatni tekst w tej sprawie, miałem okazję pojawić się na plaży pod Poniatowskim i przekonać się, że wielu odwiedzających to miejsce nie jest w stanie zachować jako takiego choć porządku. Miasto robi co może, są kolejne akcje społeczne, jednak nie zdaje się to na wiele. Znów trzeba podkreślić, że najwięcej dla czystości brzegów Wisły robią „kolekcjonerzy” butelek i puszek.

Nie wiem jakimi sposobami należy przekonywać osoby pojawiające się nad Wisłą, by sprzątały po sobie butelki, puszki i inne śmieci. Tym niemniej stale trzeba to robić, bo jest to miejsce wyjątkowe i dbanie o nie powinno być nie tylko obowiązkiem władz miasta (co jest naturalne), ale samych mieszkańców. Dlatego apeluję po raz kolejny: NIE ROZBIJAJ SIĘ NAD WISŁĄ!

Źródło: BIP

Zdjęcie: Wikimedia Commons (CC-BY-3.0), autor: Alina Zienowicz

Zobacz także:

Dbajmy o porządek nad Wisłą!

Plac Zbawiciela bez tęczy? Lepiej późno niż wcale

Partycypacyjne pląsy na Żoliborzu

 

 
 
Komentarze do artykułu
Najnowsze w serwisie
Ratusz
2017-08-18 18:54:47
Ponad siedem tysięcy złotych - tyle zapłacą stołeczni urzędnicy za "konsul...
Białołęka
2017-05-25 17:35:54
Już w najbliższą sobotę, z okazji Dnia Matki, odbędzie się Białołęcki B...
Ratusz
2017-05-23 06:17:21
Od 1 czerwca wejdzie w życie nowa taryfa biletowa ZTM. Spadną ceny biletów dw...
Rozmaitości
2017-05-19 06:29:31
Budynek przy plaży obok Stadionu Narodowego (Poniatówce) od czerwca znów będ...
Żoliborz
2017-05-13 17:24:10
W sobotę wreszcie odsłonięty został pomnik Rotmistrza Witolda Pileckiego. W ...
Ratusz
2017-05-12 15:32:28
Ratusz ogłosił w piątek, że od września przedszkola w Warszawie będą bezp...
Mozaika polityczna
2017-05-11 15:54:43
Czwartek przyniósł nowe fakty w sprawie reprywatyzacji. Centralne Biuro Antyko...
Ratusz
2017-05-09 19:56:17
Stowarzyszenie Republikanie opublikowało na swoich stronach Mapę Wydatków War...
Ratusz
2017-05-08 19:46:51
Władze Warszawy chcą zachęcić do udziału w tworzeniu miejskiej zieleni. Zap...
Mozaika polityczna
2017-04-10 17:54:32
Głośno dyskutowanym tematem w poniedziałkowej dyskusji o sprawach politycznyc...