Razem zwiera szyki

Bartłomiej Kozek    2015-06-20 09:05:23

W wywiadach deklarują, że nie spodziewali się tak szybkiego rozwoju ugrupowania. W sondażu dla „Wiadomości” TVP zdobyli pierwszy 1 proc. poparcia. Chcą tchnąć nowego ducha na lewicy. "Polityka Warszawska" rozmawia o ich spojrzeniu na miasto z trójką działaczy z zarządu warszawskiego partii.

Bartłomiej Kozek: Zaczynacie działanie jako stołeczna struktura Partii Razem – póki co jeszcze bez programu dedykowanego Warszawie. Które z waszych ogólnopolskich postulatów są waszym zdaniem najważniejsze dla osób mieszkających w stolicy Polski?

Anna Plutecka: Pracownicy – niezależnie od tego, czy mieszkają w Warszawie, czy w Białymstoku – mają wspólne interesy. Chcemy stabilnych miejsc pracy, dobrej jakości usług publicznych, większego udziału pracowników w PKB, bo to oznacza wyższe płace. 

Warszawa potrzebuje wielkiego programu budowy mieszkań komunalnych. Przyzwyczailiśmy się do tego, że młodzi pracownicy gnieżdżą się po kilka osób w wynajmowanych za ciężkie pieniądze prywatnych mieszkaniach. Oznacza to zepchnięcie problemu mieszkaniowego na najsłabszych. Powinniśmy brać przykład z Wiednia i postawić na tanie mieszkania komunalne – dostępne dla wszystkich, a nie traktowane jako pomoc społeczna dla najuboższych. 

Trzeba też w końcu przeciąć wrzód reprywatyzacji. Chcemy, by Sejm przyjął ustawę o wygaśnięciu roszczeń reprywatyzacyjnych za symbolicznym odszkodowaniem, nie wyższym niż 10% wartości gruntu i uniemożliwił przejmowanie roszczeń przez oszustów.

Maciek Rolecki: Nie zatrzymamy odpływu ludzi z mniejszych miejscowości do większych miast, dlatego potrzebujemy dla nich mieszkań komunalnych – nie tylko zresztą w stolicy. Skandalem jest dla nas pozostawienie samym sobie ludzi mieszkających w zreprywatyzowanych kamienicach, gdzie właściciele tylko czekają, aż ich mieszkańcy wyniosą się z popadających w coraz większą ruinę budynków. W Warszawie problem ten szczególnie mocno dotyczy Pragi i pozostaje poza zainteresowaniem mediów.

Z jednej strony nazywa się was prekariuszami, z drugiej zaś węszy się lewackich hipsterów z Placu Zbawiciela. Kogo znajdziemy w waszych stołecznych szeregach i do kogo będziecie się zwracać ze swoim przekazem w Warszawie?

Wojtek Nowak: W minioną niedzielę wybraliśmy zarząd i radę okręgu warszawskiego. Są wśród nas wykładowcy akademiccy i pracownicy na śmieciówkach, specjaliści pracujący w dużych firmach, studenci, bezrobotni, samotne matki. 

Nie ograniczamy się do jednej grupy społecznej. Zrzeszamy wszystkich, którym zależy na walce z rozwarstwieniem społecznym. Badania jednoznacznie pokazują, że nierówności społeczne źle wpływają na całą społeczność, również jej zamożniejszych członków. W równym społeczeństwie wszystkim żyje się lepiej.

Maciek Rolecki: Mnie osobiście zaskoczyło – i to pozytywnie – że jest wśród nas także spora grupa lepiej sytuowanych pracowników. Mamy na przykład nadreprezentację informatyków. Wielu z nich przekonują nasze postulaty: to co mówimy jest konkretne, oparte na liczbach. To, jak szybko rośnie Razem daje nam nadzieję, że neoliberalny egoizm zaczyna ustępować empatii i poczuciu wspólnoty. 

Nie boicie się, że wasze ambitne postulaty ekonomiczne zostaną uznane za populistyczne? Niemal codziennie słyszymy, że Warszawa jest najbogatszym skrawkiem Polski. Co możecie zaproponować tym, którzy są tu względnie zadowoleni z własnej sytuacji ekonomicznej czy jakości usług publicznych?

Maciek Rolecki: Rozwarstwienie dotyczy również Warszawy. Nie popadajmy w mity – mówimy o mieście, w którym dla wielu osób pracujących w pełnym wymiarze godzin nieosiągalne jest wynajęcie własnego mieszkania, gdzie tysiące ludzi długo po ukończeniu studiów gnieżdżą się w "mieszkaniach absolwenckich". 

Przyzwyczailiśmy się do tego – ale nie znaczy to, że konieczność dzielenia przestrzeni życiowej z obcymi osobami znajdowanymi przez ogłoszenia jest normalna. 

Anna Plutecka: Również i w Warszawie są kamienice, gdzie całe rodziny gnieżdżą się w mieszkaniach o powierzchni 12 metrów kwadratowych. Także i tu żyją ludzie, których nie stać na dentystę. 

Nie zgadzamy się na to. Chcemy bezpieczeństwa socjalnego, łatwiejszego dostępu do służby zdrowia, gwarancji miejsc dla dzieci w żłobkach. Chcemy pewnych emerytur, za które można godnie żyć. Chcemy porządnie finansowanych państwowych szkół, które zapewniają wszechstronne, obywatelskie wychowanie dzieci. 

Kto jest waszym sojusznikiem, a kto wrogiem na aktualnej mapie politycznej stolicy?

Maciek Rolecki: Jesteśmy chętni do współpracy z ruchami, które upominają się o sprawiedliwość społeczną i prawa człowieka. 

Braliśmy udział w organizowanym przez Inicjatywę Pracowniczą Marszu Prekariatu. Wraz ze związkami zawodowymi, Zielonymi i Instytutem Globalnej Odpowiedzialności współorganizowaliśmy kampanię w sprawie TTIP (transatlantyckiego układu handlowego, który w wypadku wejścia w życie będzie miał negatywne konsekwencje dla polskiej gospodarki). Wspólnie z Miasto Jest Nasze uczestniczymy w koalicji przeciwko JOW, jesteśmy też w bieżącym kontakcie ze związkowcami z OPZZ... 

Na pewno nie będziemy natomiast przymilać się do establishmentowych partii politycznych.

Jakich waszych działań dotyczących polityki warszawskiej możemy się po was spodziewać w najbliższym czasie? Czy na waszych zebraniach pojawiają się już tematy poruszane częściej niż inne?

Wojtek Nowak: Na razie budujemy struktury i rozmawiamy z Warszawiakami o programie. To mało widowiskowe i niezbyt medialne, ale bardzo ważne. Chcemy zbudować naprawdę demokratyczną, oddolną organizację, a nie kolejną fasadę dla medialnych liderów. 

Dwa razy w tygodniu organizujemy spotkania dla zainteresowanych naszą partią. Zwykle przychodzi na nie po kilkadziesiąt nowych osób – rozwiewamy tam wątpliwości dotyczące naszego programu, opowiadamy o tym, jak działa Razem, słuchamy, czego Warszawiacy od nas oczekują. 

Zależy nam na tym, by nie być jakąś odległą "władzą", tylko głosem zwykłych ludzi.

Zdj. Razem - profil partii na Facebooku

ZOBACZ TAKŻE:

Warszawa na Paradzie Równości

Przewrót maJOWy szóstego września?

Sobota pod znakiem protestów

 
 
Komentarze do artykułu
Najnowsze w serwisie
Ratusz
2017-08-18 18:54:47
Ponad siedem tysięcy złotych - tyle zapłacą stołeczni urzędnicy za "konsul...
Białołęka
2017-05-25 17:35:54
Już w najbliższą sobotę, z okazji Dnia Matki, odbędzie się Białołęcki B...
Ratusz
2017-05-23 06:17:21
Od 1 czerwca wejdzie w życie nowa taryfa biletowa ZTM. Spadną ceny biletów dw...
Rozmaitości
2017-05-19 06:29:31
Budynek przy plaży obok Stadionu Narodowego (Poniatówce) od czerwca znów będ...
Żoliborz
2017-05-13 17:24:10
W sobotę wreszcie odsłonięty został pomnik Rotmistrza Witolda Pileckiego. W ...
Ratusz
2017-05-12 15:32:28
Ratusz ogłosił w piątek, że od września przedszkola w Warszawie będą bezp...
Mozaika polityczna
2017-05-11 15:54:43
Czwartek przyniósł nowe fakty w sprawie reprywatyzacji. Centralne Biuro Antyko...
Ratusz
2017-05-09 19:56:17
Stowarzyszenie Republikanie opublikowało na swoich stronach Mapę Wydatków War...
Ratusz
2017-05-08 19:46:51
Władze Warszawy chcą zachęcić do udziału w tworzeniu miejskiej zieleni. Zap...
Mozaika polityczna
2017-04-10 17:54:32
Głośno dyskutowanym tematem w poniedziałkowej dyskusji o sprawach politycznyc...