Rewitalizacja Pragi – nadzieje i obawy

Polityka Warszawska    2015-06-18 18:58:29

W środę odbyło się spotkanie dotyczące projektu rewitalizacji Pragi. Wieńczyło ono kilkuletnią pracę m.st. Warszawy i podsumowywało ostatni etap tworzenia projektu, czyli konsultacje społeczne. Wiele ma się zmienić na plus, choć powstają także obawy – czy nie dojdzie do gentryfikacji objętych rewitalizacją dzielnic?

 Program rewitalizacji kojarzony jest na ogół wyłącznie z Pragą. Niemniej jednak, obejmuje on trzy dzielnice – Pragę Północ, Południe i Targówek. Zintegrowany program rewitalizacji ma zostać wdrożony do 2022 roku i skupić się na czterech głównych celach. Pierwszy to podniesienie jakości życia społeczno-gospodarczego. Odpowiednie działania mają doprowadzić do rozwoju sfery kulturalnej dzielnic, a także zapobiegać wykluczeniu społecznemu i zwiększać aktywność mieszkańców w zakresie działań na rzecz dzielnicy w której mieszkają.

Dotychczasowe inicjatywy mające prowadzić do realizacji programu przedstawił wiceprezydent Michał Olszewski. Projekt wymaga jeszcze zatwierdzenia, ale spokojnie mogę powiedzieć, że jest już w 98 proc. gotowy. Myślę, że po wakacjach uda się ruszyć z jego realizacją powiedział. Rewitalizacja poprzez powstawanie nowych mieszkań komunalnych, miejsc lokalnej aktywności mieszkańców czy wreszcie budowę Europejskiego Centrum Muzyki Sinfonia Varsovia zintegruje różne grupy społeczne zamieszkujące Pragę.

Program budzi jednak wątpliwości, podkreślane w trakcie panelu eksperckiego w którym wzięli udział: Piotr Żbikowski wiceburmistrz Pragi-Południe, Jacek Grunt-Mejer praski aktywista, Janusz Owsiany ze stowarzyszenia Monopol Praski, architekt Marlena Happach oraz wspomniany Michał Olszewski. Zrodziło się pytanie, które przywodziło dyskusji: Czy rewitalizacja nie doprowadzi do wyparcia biednych mieszkańców Pragi?

– Obawiam się sytuacji, w której po pracach remontowych czynsze wzrosną na tyle, że ubodzy mieszkańcy nie będą w stanie dalej utrzymywać mieszkań wyraził swoje wątpliwości Janusz Owsiany. Wiceprezydent zapewnił jednak, że w zamian za ewentualny wzrost czynszu, przyjdzie spadek kwoty rachunków np. za prąd. Poza tym, większość osób dostanie zniżki socjalne na opłaty do spółdzielni. Podkreślił też, że władze chcą integracji ludzi obecnie zamieszkujących Pragę z tymi, którzy mają do niej napłynąć i nie chcą doprowadzić do gentryfikacji dzielnicy.

Różne reakcje wzbudza także Sinfonia Varsovia, która jako taka już istnieje przy ulicy Grochowskiej, będzie jednak znacznie rozbudowana, a do użytku zostaną oddane zupełnie nowe budynki. Mieszkańcy zastanawiają się czy nie stanie się ona miejsce ekskluzywnym i tylko dla bogatych. Wiceburmistrz Żbikowski jest jednak dobrej myśli. Sądzę, że Sinfonia Varsovia pozytywnie wpłynie na otoczenie. Zachęci do kulturalnego rozwoju. Poza tym, nie będzie tam grana tylko muzyka klasyczna. Planujemy organizować warsztaty, różnego rodzaju eventy nieoscylujące wokół tzw. kultury wysokiej.

W tej chwili fundusze, które są przeznaczone na projekt wynoszą 1,4 mld złotych. Jest jednak szansa, że jeszcze wzrosną. Pozostaje nadzieja, iż nie będzie to tylko kwota prowadząca do zmian budowlanych, ale taka, która stanie się motorem do realnego przeobrażenia Pragi i prawdziwej integracji jej mieszkańców.  

Autorka: Karolina Rogaska

 

ZOBACZ TAKŻE:

Zieloni zgłaszają uwagi do Programu Rewitalizacji Pragi

Praga odzyska blask?

 
 
Komentarze do artykułu
Najnowsze w serwisie
Ratusz
2017-08-18 18:54:47
Ponad siedem tysięcy złotych - tyle zapłacą stołeczni urzędnicy za "konsul...
Białołęka
2017-05-25 17:35:54
Już w najbliższą sobotę, z okazji Dnia Matki, odbędzie się Białołęcki B...
Ratusz
2017-05-23 06:17:21
Od 1 czerwca wejdzie w życie nowa taryfa biletowa ZTM. Spadną ceny biletów dw...
Rozmaitości
2017-05-19 06:29:31
Budynek przy plaży obok Stadionu Narodowego (Poniatówce) od czerwca znów będ...
Żoliborz
2017-05-13 17:24:10
W sobotę wreszcie odsłonięty został pomnik Rotmistrza Witolda Pileckiego. W ...
Ratusz
2017-05-12 15:32:28
Ratusz ogłosił w piątek, że od września przedszkola w Warszawie będą bezp...
Mozaika polityczna
2017-05-11 15:54:43
Czwartek przyniósł nowe fakty w sprawie reprywatyzacji. Centralne Biuro Antyko...
Ratusz
2017-05-09 19:56:17
Stowarzyszenie Republikanie opublikowało na swoich stronach Mapę Wydatków War...
Ratusz
2017-05-08 19:46:51
Władze Warszawy chcą zachęcić do udziału w tworzeniu miejskiej zieleni. Zap...
Mozaika polityczna
2017-04-10 17:54:32
Głośno dyskutowanym tematem w poniedziałkowej dyskusji o sprawach politycznyc...