Stenogramy za 60 tys. zł.

Jan Kunert    2015-06-22 08:05:34

Stołeczny ratusz zleca na zewnątrz sporządzanie stenogramów i transkrypcji z obrad sesji rady miasta i jej komisji. Płaci za to 60 tys. rocznie.

Stenogram to skrócone pismo, polegające na zapisaniu „żywego słowa” za pomocą znaków, odpowiadających oznaczeniom liter, cząstek wyrazowych, zakończeń graficznych, a także całych wyrazów lub zwrotów. Zgodnie ze stołecznym Statutem, trzeba go załączać każdorazowo do protokołu sesji rady miasta, a następnie oba dokumenty publikować w Biuletynie Informacji Publicznej.

W Warszawie, co roku, magistrat podpisuje z dwiema osobami umowy cywilno-prawne na łączną kwotę 60 tys. zł., czyli 5 tys. zł. miesięcznie. Umowa obejmuje sporządzenie stenogramów i transkrypcji tychże z posiedzeń stołecznej rady miasta oraz wszystkich komisji. Dlaczego nie robią tego etatowi pracownicy ratusza? Jego rzecznik Bartosz Milczarczyk tłumaczy, że wśród pracowników nie ma osób, które mogłyby się tego podjąć. Wylicza, że konieczne są odpowiednie doświadczenie oraz kwalifikacje, np. ukończenie kursu w zakresie stenotypii i stenografii oraz odpowiedni potencjał techniczny.

W jaki sposób wybrano osoby, które obecnie sporządzają stenogramy? – Zostały początkowo wybrane w postępowaniu o udzielenie zamówienia publicznego w trybie przetargu nieograniczonego – tłumaczy rzecznik ratusza.  Po wygaśnięciu wcześniejszej umowy przedłużono ją z wyłonionymi we wcześniejszym przetargu wykonawcami, w związku ze wzorowym wywiązywaniem się z powierzonych zadań – dodaje i podkreśla – Można było to zrobić bez przetargu, ze względu na zmianę przepisów.

Kraków też zleca na zewnątrz. W Gdańsku spisują „ze słuchu”

Zapytaliśmy jak sprawa wygląda w innych miastach. – Do stycznia zatrudnialiśmy w Wydziale Obsługi Urzędu maszynistkę klasy mistrzowskiej – mówi „Polityce Warszawskiej” Zbigniew Krzysztyniak, dyrektor biura prasowego krakowskiego magistratu. – Jednak na skutek próśb mieszkańców i postulatów radnych, teraz zlecamy to zewnętrznej firmie. Wykonuje ona jednocześnie transmisje on-line obrad oraz zapis audio – wyjaśnia. Nie chce ujawniać kosztów.

 Nie myśleliśmy o outsourcingu – mówi z kolei dyrektor gdańskiego biura rady miasta Piotr Spyra. – U nas po każdej sesji stenogram wykonują „ze słuchu” pracownicy biura rady. A następnie pliki audio wrzucają od razu do sieci.

Opozycja chwali

Bartosz Milczarczyk mówi, że obie osoby mają kilkudziesięcioletnie doświadczenie w swoim zawodzie, którego świadectwem są nie tylko odpowiednie dyplomy i certyfikaty, ale także wieloletnia praca na rzecz innych ważnych organów państwowych. Ich pracę również dobrze ocenia szef stołecznego klubu Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Krajewski, który o tę sprawę pytał w jednej ze swoich interpelacji. – Nie mam zastrzeżeń co do jakości stenogramów. Sam z nich korzystam – mówi „Polityce Warszawskiej”.  – Osoby, które je piszą dobrze wychwytują nawet padające bardzo często odgłosy z sali – dodaje.

 

Zdjęcie: Polityka Warszawska

ZOBACZ TAKŻE:

Sesje on-line i radni pod kontrolą

Władza: Obywatelu, przychodź na sesje...

 
 
Komentarze do artykułu
Najnowsze w serwisie
Ratusz
2017-08-18 18:54:47
Ponad siedem tysięcy złotych - tyle zapłacą stołeczni urzędnicy za "konsul...
Białołęka
2017-05-25 17:35:54
Już w najbliższą sobotę, z okazji Dnia Matki, odbędzie się Białołęcki B...
Ratusz
2017-05-23 06:17:21
Od 1 czerwca wejdzie w życie nowa taryfa biletowa ZTM. Spadną ceny biletów dw...
Rozmaitości
2017-05-19 06:29:31
Budynek przy plaży obok Stadionu Narodowego (Poniatówce) od czerwca znów będ...
Żoliborz
2017-05-13 17:24:10
W sobotę wreszcie odsłonięty został pomnik Rotmistrza Witolda Pileckiego. W ...
Ratusz
2017-05-12 15:32:28
Ratusz ogłosił w piątek, że od września przedszkola w Warszawie będą bezp...
Mozaika polityczna
2017-05-11 15:54:43
Czwartek przyniósł nowe fakty w sprawie reprywatyzacji. Centralne Biuro Antyko...
Ratusz
2017-05-09 19:56:17
Stowarzyszenie Republikanie opublikowało na swoich stronach Mapę Wydatków War...
Ratusz
2017-05-08 19:46:51
Władze Warszawy chcą zachęcić do udziału w tworzeniu miejskiej zieleni. Zap...
Mozaika polityczna
2017-04-10 17:54:32
Głośno dyskutowanym tematem w poniedziałkowej dyskusji o sprawach politycznyc...