Bielany ruszają z akcją sadzenia drzew

Jan Kunert    2015-06-23 08:08:53

Władze dzielnicy Bielany nie czekają na obiecany stolicy milion drzew. Same zamierzają sadzić nowe i to pod rękę z developerami. Efekt już na jesieni.

W lutym, Stowarzyszenie Baobab przedstawiło porażające dane. Wynika z nich, że z terenu 18 stołecznych dzielnic, w latach 2009 – 2014 wycięto za zgodą urzędników ponad 150 tys. drzew. To stąd m.in. zainicjowany przez lidera warszawskiego klubu Platformy Obywatelskiej Jarosława Szostakowskiego, apel do władz miasta o posadzenie w stolicy miliona drzew, o czym pisaliśmy w styczniu. Został przekuty w stanowisko Rady Warszawy, które w maju poparli jednogłośnie wszyscy radni. 

Przypomnijmy, że to nawiązanie do podobnego programu, który zapoczątkowano w Los Angeles. W kolejnych latach realizowano go w Szanghaju, Londynie i Nowym Yorku. I to właśnie akcja w tym ostatnim mieście okazała się najbardziej efektywna i nagłośniona. Zarządzający nim w 2007 roku burmistrz Michael Bloomberg, zaproponował program „MillionTreesNYC”. Polegał on na zasadzeniu miliona drzew w pięciu nowojorskich dzielnicach w ciągu 10 lat, na zasadzie partnerstwa publiczno – prywatnego.

Od apelu warszawskich radnych minął miesiąc i nadal nie widać choćby zarysu programu. Pierwsze konkrety miały być znane jeszcze przed wakacjami. Ostatnio głośno zrobiło się też o piśmie, które ujawniło stowarzyszenie Miasto jest Nasze. Zarząd Terenów Publicznych proponuje w nim tylko sześć miejsc na nowe nasadzenia.

Bielany nie zasypiają gruszek. Pojawi się prawie 300 drzew

 To nasz autorski pomysł – mówi zastępca burmistrza Bielan Grzegorz Pietruczuk, odpowiedzialny m.in. za zieleń. –  Kiedy rozmawiamy z firmami o inwestycjach w naszej dzielnicy, poruszamy również temat nowych nasadzeń w różnych jej rejonach – dodaje. Podkreśla, że nie chodzi o nasadzenia zastępcze, które są wskazywane w decyzjach o wycince. Na zarzut, że firmy mogą to traktować jak szantaż, zaznacza, że wszystkie decyzje są podejmowane tylko i wyłącznie na podstawie przepisów obowiązującego prawa. Wskazuje, że takie rozmowy leżą również w interesie firm, które, jak mówi, chcą być dobrze postrzegane. – Takie jest również zapotrzebowanie mieszkańców – mówi Pietruczuk. 

Jako pierwsza pozytywnie odpowiedziała Skanska Residential Development Poland. Inwestor buduje „Osiedle Mickiewicza” na terenie dawnych Stawów Marymonckich, między ul. Rudzką, a Aleją Armii Krajowej. Inwestycja powstaje na terenach zielonych. Wycięto tam 137 drzew, za które Skanska wpłaciła już na konto dzielnicy 619 tys. zł.

 Staramy się ograniczać negatywny wpływ swoich projektów na środowisko – mówi „Polityce Warszawskiej” Jakub Zagórski, dyrektor sprzedaży i marketingu inwestora.  Planujemy dobre jakościowo nasadzenia w różnych miejscach w dzielnicy. Zasadzimy 274 drzewa, czyli dwa razy więcej niż wynika to z rynkowej praktyki – dodaje. Potwierdza to burmistrz Pietruczuk i podaje pierwsze lokalizacje, gdzie pojawią się drzewa. – Na pewno będą to szlachetne gatunki, takie jak dęby czy klony. Oprócz terenów bielańskich szkół i przedszkoli zasadzimy je m.in. w Parku Olszyna, bo prosili nas o to okoliczni mieszkańcy, a także w nowopostającym Parku Trampolin, na terenie Akademii Wychowania Fizycznego.

Pełnomocnik na tak

Pomysł władz Bielan pozytywnie ocenia Małgorzata Morończyk, pełnomocnik prezydent ds. zieleni. – Cieszę się, że Bielany wypracowują taki sposób porozumiewania się z inwestorami, który zachęca ich do działania pro–ekologicznego – mówi „Polityce Warszawskiej”. Dodaje, że ważny będzie dobór drzew do lokalnych warunków oraz wysoka jakość samych nasadzeń. – Mam nadzieję, że będą objęte staranną opieką – dodaje pełnomocnik.

Ciepło o projekcie również wyraża się burmistrz sąsiedniego „zielonego” Żoliborza, Krzysztof Bugla.  Inicjatywa jest warta podjęcia, szczególnie w dzielnicach z deficytem zieleni – mówi „Polityce Warszawskiej”.  Ale akurat u nas jest mało miejsca na jakieś większe nasadzenia. Raczej uzupełniamy luki pojedynczymi sztukami. – stwierdza Bugla.

Pierwsze drzewa, Skanska wraz z władzami Bielan, posadzą już po wakacjach.

 

ZOBACZ TAKŻE:

Pat na Chomiczówce

Skontrolują wysypisko na Radiowie

Zdjęcie: Facebook.com/bielany

 
 
Komentarze do artykułu
Najnowsze w serwisie
Ratusz
2017-08-18 18:54:47
Ponad siedem tysięcy złotych - tyle zapłacą stołeczni urzędnicy za "konsul...
Białołęka
2017-05-25 17:35:54
Już w najbliższą sobotę, z okazji Dnia Matki, odbędzie się Białołęcki B...
Ratusz
2017-05-23 06:17:21
Od 1 czerwca wejdzie w życie nowa taryfa biletowa ZTM. Spadną ceny biletów dw...
Rozmaitości
2017-05-19 06:29:31
Budynek przy plaży obok Stadionu Narodowego (Poniatówce) od czerwca znów będ...
Żoliborz
2017-05-13 17:24:10
W sobotę wreszcie odsłonięty został pomnik Rotmistrza Witolda Pileckiego. W ...
Ratusz
2017-05-12 15:32:28
Ratusz ogłosił w piątek, że od września przedszkola w Warszawie będą bezp...
Mozaika polityczna
2017-05-11 15:54:43
Czwartek przyniósł nowe fakty w sprawie reprywatyzacji. Centralne Biuro Antyko...
Ratusz
2017-05-09 19:56:17
Stowarzyszenie Republikanie opublikowało na swoich stronach Mapę Wydatków War...
Ratusz
2017-05-08 19:46:51
Władze Warszawy chcą zachęcić do udziału w tworzeniu miejskiej zieleni. Zap...
Mozaika polityczna
2017-04-10 17:54:32
Głośno dyskutowanym tematem w poniedziałkowej dyskusji o sprawach politycznyc...