Bronisław Wildstein bez honorowego obywatelstwa. PO podjęła decyzję

Karolina Wiśniewska    2015-06-24 15:56:04

Na wtorkowym spotkaniu klubu warszawskiej Platformy Obywatelskiej radni podjęli decyzję, że nie poprą wysuniętej przez PiS kandydatury Bronisława Wildsteina do tytułu Honorowego Obywatela m.st. Warszawy. – Nie widzimy żadnych żadnych argumentów „za” – komentuje przewodniczący Szostakowski.

W posiedzeniu klubu uczestniczyła również prezydent Hanna Gronkiewicz-Waltz oraz pozostali członkowie warszawskiego zarządu. Głównym punktem była dyskusja nad wykonaniem budżetu za 2014, w sprawie którego głosowanie będzie miało miejsce już na najbliższym, czwartkowym posiedzeniu rady miasta. Jutrzejsza sesja to także – równie ważne – głosowanie nad przyznaniem honorowego obywatelstwa, które w tym roku wzbudza wyjątkowe kontrowersje.

Przypomnijmy, że do tytułu zaproponowano trzech kandydatów. Platforma Obywatelska – reżysera Andrzeja Wajdę, Hanna Gronkiewicz-Waltz – prof. Henryka Samsonowicza, a radni Prawa i Sprawiedliwości – publicystę i pisarza Bronisława Wildsteina (ich sylwetki szczegółowo przybliżaliśmy zaraz po ogłoszeniu).

PO: Wildstein „niezasłużony dla Warszawy”

Kandydatura Wildsteina od początku wzbudzała wątpliwości nie tylko radnych Platformy, ale przede wszystkim pani prezydent. To ona bowiem, w wywiadzie dla Gazety Wyborczej, zadeklarowała jasno, że na wybór opozycji się nie zgadza. – Uważam, że skala jego zasług zwyczajnie nie odpowiada randze nagrody – mówiła. Dziś radni PO potwierdzają stanowisko prezydent. – Nie znajdujemy żadnych argumentów za tym, żeby poprzeć kandydaturę pana Wildsteina – tłumaczy w rozmowie z „Polityką Warszawską” przewodniczący klubu Jarosław Szostakowski. – Nie zasłużył się dla Warszawy działalnością, która pretendowałaby go do tego tytułu. Nie jest to też osoba, która wyróżniła się szczególnie na arenie ogólnopolskiej czy ogólnonarodowej w przeciwieństwie do pozostałych kandydatur – dodaje.

PiS zarzuca PO łamanie tradycji

To ostateczna decyzja. PO podkreśla, że o randze honorowego obywatelstwa świadczą osoby, które ten tytuł dostają, a Bronisław Wildstein nie jest odpowiednim wyborem. Prawo i Sprawiedliwość z opinią zupełnie się nie zgadza. Wymieniając jego zasługi podkreśla, że to wieloletni działacz antykomunistycznej opozycji, założyciel Studenckiego Komitetu „Solidarności” i Niezależnego Zrzeszenia Studentów, który na ów tytuł w pełni zasługuje. Jednocześnie radni PiS przekonują, że Platforma łamie wieloletnią umowną tradycję. Dotychczas bowiem głosowanie zaproponowanych kandydatur odbywało się bez większych problemów i kłótni – ze względu na szacunek zarówno do tytułu, jak i pretendujących do niego osób.

Sprzeciw Platformy, mającej w Radzie większość bezwzględną oznacza, że Bronisław Wildstein honorowym obywatelem nie zostanie. W przypadku pozostałych dwóch kandydatur PO – jak nie trudno się domyślać – zagłosuje „za”. Początkowo nie do końca wiadomo było, jak głosowanie zostanie przeprowadzone – w formie jednej wspólnej uchwały czy trzech oddzielnych. W pierwszym przypadku radni PO najprawdopodobniej wstrzymaliby od głosu. Zdecydowano jednak o oddzielnych aktach i tym samym o głosowaniu na „nie”.

Głosowanie już jutro!

Jak podkreślaliśmy na portalu „Polityka Warszawska”, honorowe obywatelstwo stolicy to ważne wyróżnienie, które nadaje się osobom zasłużonym dla Warszawy. Jego posiadaczami są m.in. Józef Piłsudski, Maria Skłodowska-Curie, Jan Paweł II, Władysław Bartoszewski, Stefan Starzyński, Jan Nowak-Jeziorański, Lech Wałęsa, Dalajlama, prof. Witold Kieżun i inni. Na ogół – jak słusznie zaznaczają radni PiS – ich wybór rozstrzygał się bez problemów i był w zasadzie jedynie formalnością. „Na ogół” nie oznacza jednak „zawsze”. Warto przypomnieć bowiem rok 2010, kiedy to PiS miał wątpliwości do zaproponowanej przez Lewicę kandydatury Aleksandra Kwaśniewskiego. Część nie zjawiła się wówczas na głosowaniu, pozostali byli „przeciw” albo wstrzymali się od głosu.

W obliczu podjętych decyzji oraz napiętego porządku obrad (przypominamy o absolutorium!) pewne jest jedno – czwartkowa sesja Rady Warszawy będzie nie tylko wyjątkowo ważna, ale też wyjątkowo emocjonująca. Początek o godz. 10.00 w Pałacu Kultury i Nauki.

 

Zdjęcie: Wikimedia, CC BY-SA 3.0, fot. Andrzej Barabasz

ZOBACZ TAKŻE:

Bartosz Dominiak: Inflacja Honorowego Obywatelstwa (FELIETON)

 

 
 
Komentarze do artykułu
Najnowsze w serwisie
Ratusz
2017-08-18 18:54:47
Ponad siedem tysięcy złotych - tyle zapłacą stołeczni urzędnicy za "konsul...
Białołęka
2017-05-25 17:35:54
Już w najbliższą sobotę, z okazji Dnia Matki, odbędzie się Białołęcki B...
Ratusz
2017-05-23 06:17:21
Od 1 czerwca wejdzie w życie nowa taryfa biletowa ZTM. Spadną ceny biletów dw...
Rozmaitości
2017-05-19 06:29:31
Budynek przy plaży obok Stadionu Narodowego (Poniatówce) od czerwca znów będ...
Żoliborz
2017-05-13 17:24:10
W sobotę wreszcie odsłonięty został pomnik Rotmistrza Witolda Pileckiego. W ...
Ratusz
2017-05-12 15:32:28
Ratusz ogłosił w piątek, że od września przedszkola w Warszawie będą bezp...
Mozaika polityczna
2017-05-11 15:54:43
Czwartek przyniósł nowe fakty w sprawie reprywatyzacji. Centralne Biuro Antyko...
Ratusz
2017-05-09 19:56:17
Stowarzyszenie Republikanie opublikowało na swoich stronach Mapę Wydatków War...
Ratusz
2017-05-08 19:46:51
Władze Warszawy chcą zachęcić do udziału w tworzeniu miejskiej zieleni. Zap...
Mozaika polityczna
2017-04-10 17:54:32
Głośno dyskutowanym tematem w poniedziałkowej dyskusji o sprawach politycznyc...