Będzie ograniczenie sprzedaży alkoholu?

Adam Kielar    2015-06-25 05:59:23

Władze miasta, wsłuchując się w postulaty części mieszkańców chcą wprowadzić regulacje, mające ograniczyć sprzedaż alkoholu w Warszawie. Głównym celem ratusza jest redukcja liczby miejsc, gdzie będą dostępne trunki, a także wydłużenie drogi od szkół i przedszkoli do sklepów z alkoholem.

Jak tłumaczy ratusz, „działania te są efektem cyklu debat z mieszkańcami, dotyczących bezpieczeństwa w Warszawie, które organizowane były w stołecznych dzielnicach. Wiele osób zgłaszało zakłócanie porządku publicznego i dewastacje przez osoby spożywające alkohol, zbyt duże zagęszczenie punktów sprzedaży napojów alkoholowych oraz zbyt bliskie ich umieszczenie przy szkołach czy placówkach leczących uzależnienia.”.

Dwie uchwały w tej sprawie mają zostać przedstawione na dzisiejszej Radzie Warszawy. Pierwszy z nich zakłada wydłużenie minimalnej odległości sklepu z alkoholem od tzw. obiektów chronionych z 50 metrów do 100. Poprzednia odległość zostanie zachowana dla lokali gastronomicznych, włącznie z tymi, które posiadają własne, wygrodzone ogródki. Sposób mierzenia tej odległości także zostanie zmieniony, w szczególności dla przedszkoli czy szkół. Zamiast od najbliższego wejścia ogólnodostępnego, droga liczona będzie od granicy, czyli np. od ogrodzenia przedszkola lub szkoły. Odległość nadal mierzona będzie najkrótszą drogą dojścia z zachowaniem przepisów o ruchu drogowym.

Zostanie także rozszerzona lista obiektów, uznanych za „chronione”. Do tej pory były to przedszkola, szkoły, bursy, internaty, młodzieżowe ośrodki wychowawcze i ośrodki socjoterapii, specjalne ośrodki szkolno-wychowawcze, oddziały terapii uzależnień i leczenia alkoholowych zespołów abstynenckich, Stołecznego Ośrodka dla Osób Nietrzeźwych, świątyń, kaplic, obiektu wojskowego, na terenie którego znajdują się wspólne kwatery stałe, przeznaczone do zakwaterowania zbiorowego żołnierzy. W myśl nowych przepisów będą to także żłobki, kluby dziecięce, placówki wsparcia dziennego i poradnie psychologiczno-pedagogiczne.

Drugi projekt uchwały może wzbudzić większe kontrowersje. Zakłada on zmniejszenie o 150 ustalonej liczby miejsc sprzedaży napojów zawierających powyżej 4,5 proc. alkoholu (z wyjątkiem piwa) przeznaczonych do spożycia poza miejscem sprzedaży, tj. z 3100 do 2950 punktów na terenie miasta. Ponadto, ma to być dopiero „pierwszy krok” w sprawie ograniczenia liczby sklepów z alkoholem. Docelowo miasto chce ograniczyć tę liczbę do 2500. Limit lokali gastronomicznych, oferujących napoje wyskokowe ma być pozostawiony bez zmian i będzie wciąż wynosił 2440.

***

Nadmierne spożywanie alkoholu jest szkodliwe, złe i może prowadzić do poważnych chorób, w tym uzależnienia. To nie ulega wątpliwości. Dobrze, że miasto wsłuchuje się (przynajmniej czasami) w głos mieszkańców. Natomiast powstaje pytanie, czy aby na pewno sposób, w jaki miasto chce ograniczać sprzedaż alkoholu będzie skuteczny. Podniesienie dopuszczalnej odległości sklepu z 50 do 100 metrów (czyli de facto o dodatkowe kilkanaście-kilkadziesiąt sekund marszu), czy też zmiana sposobu liczenia tej odległości raczej problemu, jakim jest nadmierne picie części Polaków, nie rozwiąże. Ponadto, może zacząć dochodzić to takich absurdów, jak w Szczecinie...

Kwestia zamykania sklepów wydaje się, jak już wspomniano, dużo bardziej kontrowersyjna. W kocu ludzie, którzy je otworzyli musieli zainwestować pieniądze, wynająć lokal oraz przede wszystkim uzyskać licencję na sprzedaż alkoholu. I nagle miasto arbitralnie będzie je odbierać? Pamiętajmy, że małe sklepiki w większości przypadków to drobne przedsiębiorstwa, dla których możliwość sprzedaży alkoholu to ważny element zysków. Duże sklepy sobie poradzą (jak zresztą w wielu innych sprawach...), a wydaje się niemal pewnym, że nowe regulacje (o ile wejdą w życie) uderzą szczególnie w małe placówki handlowe.

A jeśli już Ratusz zajmuje się kwestiami napojów wyskokowych, to może już czas na zdjęcie zakazu spożywania ze schodków nad Wisłą?

Zdjęcie: pixabay.com

Zobacz także:

Zaśmiecona plaża. Radna Soin interweniuje

Dbajmy o porządek nad Wisłą!

 
 
Komentarze do artykułu
Najnowsze w serwisie
Ratusz
2017-08-18 18:54:47
Ponad siedem tysięcy złotych - tyle zapłacą stołeczni urzędnicy za "konsul...
Białołęka
2017-05-25 17:35:54
Już w najbliższą sobotę, z okazji Dnia Matki, odbędzie się Białołęcki B...
Ratusz
2017-05-23 06:17:21
Od 1 czerwca wejdzie w życie nowa taryfa biletowa ZTM. Spadną ceny biletów dw...
Rozmaitości
2017-05-19 06:29:31
Budynek przy plaży obok Stadionu Narodowego (Poniatówce) od czerwca znów będ...
Żoliborz
2017-05-13 17:24:10
W sobotę wreszcie odsłonięty został pomnik Rotmistrza Witolda Pileckiego. W ...
Ratusz
2017-05-12 15:32:28
Ratusz ogłosił w piątek, że od września przedszkola w Warszawie będą bezp...
Mozaika polityczna
2017-05-11 15:54:43
Czwartek przyniósł nowe fakty w sprawie reprywatyzacji. Centralne Biuro Antyko...
Ratusz
2017-05-09 19:56:17
Stowarzyszenie Republikanie opublikowało na swoich stronach Mapę Wydatków War...
Ratusz
2017-05-08 19:46:51
Władze Warszawy chcą zachęcić do udziału w tworzeniu miejskiej zieleni. Zap...
Mozaika polityczna
2017-04-10 17:54:32
Głośno dyskutowanym tematem w poniedziałkowej dyskusji o sprawach politycznyc...