Znamy Honorowych Obywateli m.st. Warszawy

Polityka Warszawska    2015-06-26 07:51:25

Czwartkowa sesja rady miasta to nie tylko absolutorium, ale również głosowanie w sprawie kandydatur na honorowego obywatela Warszawy. Zostali nimi profesor Henryk Samsonowicz oraz Andrzej Wajda. Radni Prawa i Sprawiedliwości w ramach protestu przeciwko zapowiedziom PO, że odrzuci Wildsteina, nie wzięli udział w głosowaniu na pozostałych kandydatów.

Na początku radna Ewa Masny przedstawiła sylwetkę profesora Henryka Samsonowicza. Jest on polskim historykiem, wykłada na Uniwersytecie Warszawskim i zarazem jest jego rektorem. Swego czasu otrzymał Order Orła Białego, który jest najwyższym odznaczeniem państwowym za zasługi dla kraju. Przyznano mu także wiele innych wyróżnień, doceniając między innymi jego pracę naukową. Profesor Samsonowicz urodził się w Warszawie w 1930 roku i jego losy w znacznej mierze związane były ze stolicą. Działał aktywnie w "Solidarności", a w czasie rządów Mazowieckiego był ministrem edukacji. Jest już honorowym obywatelem kilku innych miast Sandomierza, Ostrowca Świętokrzyskiego i Pułtuska. Wczoraj przyszedł czas na Warszawę.

Kolejnego kandydata zaprezentowała przewodnicząca rady – Ewa Malinowska-Grupińska. Andrzej Wajda wybitny reżyser w swoich filmach wielokrotnie poruszał tematykę powstania warszawskiego. Poza tym tworzył wiele sztuk teatralnych, które były wystawiane na deskach teatrów stolicy. Przyczynił się także do rozwoju edukacji, otwierając w Warszawie szkołę filmową, która spełnia wysokie, europejskie standardy i korzysta z niekonwencjonalnych metod nauczania. Podobnie jak profesor Samsonowicz, został odznaczony Orderem Orła Białego. Wkład Wajdy w postrzeganie historii Warszawy i jej współczesny rozwój nie mógł zostać pominięty.

Od głosowania na te kandydatury wstrzymali się jednak radni Prawa i Sprawiedliwości. Na początku przewodniczący klubu radnych Jarosław Krajewski zaproponował pozostałym członkom rady, aby jeszcze przemyśleli swoją decyzję bojkotu kandydatury Bronisława Wildsteina. Zapowiedział, że jeśli tego nie zrobią, w ramach symbolicznego protestu cały PiS nie będzie głosował na kandydatów PO. Symbolicznego, bo w wyniku obecnego układu sił, to wstrzymanie od głosu i tak nic nie zmieniało.

– Czy PO ma monopol na to, by decydować kto otrzyma honorowe obywatelstwo? – zapytał retorycznie Krajewski i dodał – Uderzacie w demokrację. Szczególnie po przegranej Bronisława Komorowskiego powinniście unikać awantur, teraz jednak sami ją wywołujecie. Mamy prawo się spierać i dyskutować, ale w atmosferze wzajemnego szacunku. To co się teraz dzieje świadczy według mnie o psuciu się samorządu Warszawy. Radni Platformy Obywatelskiej nie zabrali głosu, by odpowiedzieć na zarzuty Jarosława Krajewskiego. Zgodnie z zapowiedziami zagłosowali przeciwko kandydaturze Bronisława Wildsteina. Przemówienie o zasługach tego dziennikarza w walce z komunizmem również ich nie przekonała. Projekt został odrzucony.

Autroka: KAROLINA ROGASKA

 

ZOBACZ TAKŻE:

Bronisław Wildstein bez honorowego obywatelstwa. PO podjęła decyzję

Burza w sprawie absolutorium

Inflacja Honorowego Obywatelstwa

Zdjęcie: prezydent.pl

 
 
Komentarze do artykułu
Najnowsze w serwisie
Ratusz
2017-08-18 18:54:47
Ponad siedem tysięcy złotych - tyle zapłacą stołeczni urzędnicy za "konsul...
Białołęka
2017-05-25 17:35:54
Już w najbliższą sobotę, z okazji Dnia Matki, odbędzie się Białołęcki B...
Ratusz
2017-05-23 06:17:21
Od 1 czerwca wejdzie w życie nowa taryfa biletowa ZTM. Spadną ceny biletów dw...
Rozmaitości
2017-05-19 06:29:31
Budynek przy plaży obok Stadionu Narodowego (Poniatówce) od czerwca znów będ...
Żoliborz
2017-05-13 17:24:10
W sobotę wreszcie odsłonięty został pomnik Rotmistrza Witolda Pileckiego. W ...
Ratusz
2017-05-12 15:32:28
Ratusz ogłosił w piątek, że od września przedszkola w Warszawie będą bezp...
Mozaika polityczna
2017-05-11 15:54:43
Czwartek przyniósł nowe fakty w sprawie reprywatyzacji. Centralne Biuro Antyko...
Ratusz
2017-05-09 19:56:17
Stowarzyszenie Republikanie opublikowało na swoich stronach Mapę Wydatków War...
Ratusz
2017-05-08 19:46:51
Władze Warszawy chcą zachęcić do udziału w tworzeniu miejskiej zieleni. Zap...
Mozaika polityczna
2017-04-10 17:54:32
Głośno dyskutowanym tematem w poniedziałkowej dyskusji o sprawach politycznyc...