Śmieciowy przetarg znowu pod znakiem zapytania?

Wiktor Raczkowski    2013-07-30 12:48:30

Po mianowaniu Jarosława Dąbrowskiego na stanowisko wiceprezydenta Warszawy odpowiedzialnego za nadzór nad Biurem Gospodarki Odpadami Komunalnymi oraz wprowadzeniu z początkiem lipca systemu pomostowego wydawało się, że śmieciowy problem Stolicy został przez władze miasta względnie opanowany. Spokój urzędników został jednak szybko zmącony za sprawą firmy Byś, która w poniedziałek zaskarżyła specyfikację warszawskiego przetargu na śmieci do Krajowej Izby Odwoławczej.

Źródło zdjęcia: www.sxc.hu

Właściciele firmy Byś, specjalizującej się w odbieraniu oraz przetwarzaniu odpadów komunalnych, uważają, że Warszawa, nie uwzględniając hierarchii postępowania z odpadami w kryterium oceny ofert, cały czas nie dostosowała się do wyroku KIO. Byś zarzuca władzom miasta, że stawiając na ofertę firmy proponującej najniższą cenę za swoje usługi, przystają równocześnie na ich niższą jakość. – Takie oferty gdzie liczy się tylko najniższa cena powodują, że instalacje zaawansowane technologicznie, ekologiczne, które redukują ilość odpadów kierowanych na składowiska, nie są w stanie konkurować z instalacjami, które robią to na minimalnym poziomie – mówiła Monika Byśkiniewicz, współwłaścicielka firmy. I dodała: – W przypadku niesegregowanych odpadów komunalnych najniższa cena w regionie to 240 zł (za tonę), u nas jest to 390 zł. Miasto chce nas zmusić abyśmy ograniczyli odzysk kosztem obniżenia ceny.

Byś nie godzi się na obecną specyfikację przetargową, ponieważ – zdaniem właścicieli – odbiera firmie jakiekolwiek szanse na zwycięstwo w przetargu. Monika Byśkiniewicz podkreślała także, że jej firma dysponuje nowoczesną instalacją do przetwarzania odpadów, której budowa kosztowała ok. 70 mln zł. Współwłaścicielka firmy argumentowała, że wpływ na decyzję o zainwestowaniu tak dużych środków miało uzasadnienie do „ustawy śmieciowej”, które wskazywało potrzebę budowy nowoczesnych instalacji będących w stanie odzyskiwać śmieci. Należąca do firmy Byś sortownia odzyskuje 60 proc. trafiających do niej odpadów, dlatego jej właściciele byli przekonani, że przystępując do przetargu będą mieli większe szanse na zwycięstwo niż konkurenci.

Co więcej, przedstawiciele firmy przekonują, że składając odwołanie działają także w interesie miasta. – Unia Europejska do 2020 roku nakazuje nam odzyskiwania 50 procent odpadów. Jeśli dzisiaj nie bierzemy tego pod uwagę, to później my wszyscy poniesiemy konsekwencje, bo będą nakładane kary przez Unię – mówił portalowi TVN Warszawa Karol Wójcik z Bysia.

Władze miasta, co oczywiste, odpierają zarzuty właścicieli firmy, twierdząc, że warunki przetargowe zgadzają się z zaleceniami Krajowej Izby Odwoławczej. Agnieszka Kłąb, zastępczyni rzecznika prasowego ratusza, podkreśliła, że chociaż miasto faktycznie postawiło na kryterium ceny, to, jest ona rozdzielona na cenę za odbiór tony odpadów od mieszkańców i cenę za zagospodarowanie tony odpadów. Cena za zagospodarowanie jest mniej więcej podobna dla różnych firm. Firmy będą głównie konkurować ceną za odbiór.

Także w kwestii hierarchii postępowania z odpadami miasto nie ma sobie nic do zarzucenia. Agnieszka Kłąb zaznaczyła, że firmy przystępujące do przetargu będą musiały wykazać się odpowiednim poziomem recyklingu odpadów komunalnych.

Krajowa Izba Odwoławcza w ciągu piętnastu dni (maksymalnie) rozpatrzy odwołanie firmy Byś. Jeśli przyzna jej rację, wówczas miasto będzie musiało dokonać zmian w warunkach przetargu, bądź – w przypadku jego unieważnienia przez KIO – rozpisać całą procedurę od nowa. W razie niepowodzenia Małgorzata Byśkiniewicz nie wyklucza skierowania sprawy do odpowiednich organów Unii Europejskiej. Przedstawiciele ratusza wydają się być jednak spokojni. Zdaniem Agnieszki Kłąb nowe zasady gospodarowania odpadami mają wejść w życie zgodnie z planem, czyli pod koniec stycznia.

 

Źródła: PAP, TVN Warszawa, własne

 
 
Komentarze do artykułu
Najnowsze w serwisie
Ratusz
2017-08-18 18:54:47
Ponad siedem tysięcy złotych - tyle zapłacą stołeczni urzędnicy za "konsul...
Białołęka
2017-05-25 17:35:54
Już w najbliższą sobotę, z okazji Dnia Matki, odbędzie się Białołęcki B...
Ratusz
2017-05-23 06:17:21
Od 1 czerwca wejdzie w życie nowa taryfa biletowa ZTM. Spadną ceny biletów dw...
Rozmaitości
2017-05-19 06:29:31
Budynek przy plaży obok Stadionu Narodowego (Poniatówce) od czerwca znów będ...
Żoliborz
2017-05-13 17:24:10
W sobotę wreszcie odsłonięty został pomnik Rotmistrza Witolda Pileckiego. W ...
Ratusz
2017-05-12 15:32:28
Ratusz ogłosił w piątek, że od września przedszkola w Warszawie będą bezp...
Mozaika polityczna
2017-05-11 15:54:43
Czwartek przyniósł nowe fakty w sprawie reprywatyzacji. Centralne Biuro Antyko...
Ratusz
2017-05-09 19:56:17
Stowarzyszenie Republikanie opublikowało na swoich stronach Mapę Wydatków War...
Ratusz
2017-05-08 19:46:51
Władze Warszawy chcą zachęcić do udziału w tworzeniu miejskiej zieleni. Zap...
Mozaika polityczna
2017-04-10 17:54:32
Głośno dyskutowanym tematem w poniedziałkowej dyskusji o sprawach politycznyc...