Warszawa w aplikacji – znamy zwycięzców!

Bartłomiej Kozek    2015-06-28 08:42:02

W piątkowy wieczór w Pałacu Kultury i Nauki poznaliśmy twórców najlepszych aplikacji, mających poprawiać komfort naszego życia w Warszawie. Ich powstanie było możliwe dzięki udostępnieniu gromadzonych przez ratusz danych z najróżniejszych dziedzin życia.

– Są z nami twórcy 12 finałowych aplikacji. Niezależnie od wszystkiego to wasz wieczór! – przywitała zgromadzonych Paulina Sobieszuk z Fundacji TechSoup. Przypomniała o idei projektu – stworzenia platformy prezentacji danych oraz głosowania internautów na powstałe na ich bazie aplikacje. W efekcie stworzone zostały m.in. projekty umożliwiające obejrzenie w sieci mieszkania, które chce się kupić czy wynająć oraz śledzenie jeżdżących po stołecznych torowiskach tramwajów w czasie rzeczywistym.

Skąd wziął się pomysł? Inspiracja przyszła z Nowego Jorku, gdzie tego typu projekt zainicjowany został przez poprzedniego włodarza miasta, Michaela Bloomberga. Projekt warszawski tworzony był przez rok i już zdążył zachęcić inne polskie miasta, takie jak Gdańsk czy Poznań, do pójścia w ślady stolicy i udostępnienia gromadzonych przez siebie danych.

– Jestem sceptykiem technologicznym. Na ogół aktywiści hakują miasto, a miasto się broni. Tu jest inaczej. Ten projekt daje nadzieję na przyszłość. Zobaczymy, które z prototypów oderwą się od ziemi i zaczną służyć ludziom – skomentował Dane po Warszawsku Jakub Wygnański z Pracowni Stocznia.

Sekretarz miasta Marcin Wojdat, uzasadnił zaangażowanie miejskiego samorządu. – Dzisiejsza rola miasta w dyskusji o "miastach smart" to tworzenie warunków do tego, by posiadane przez nas dane były przydatne. Zamierzamy przygotowywać do udostępnienia kolejne porcje danych praz udoskonalać już istniejącą platformę. Nie będzie to miało charakteru wyłącznie eventowego – zadeklarował.

Kto wygrał?

– Nagrodę prezydenta m.st. Warszawa, którą wręczał Marcin Wojdat oraz wiceprezydent miasta Jarosław Jóźwiak, otrzymał projekt GeoHermes  dodawania do aplikacji zdjęć czy nagrań dźwiękowych na temat miasta, które mają złożyć się na alternatywny przewodnik po Warszawie.

– Nagrodę magazynu IT Wiz wręczono projektowi Otwarty Rodzic, który dostarcza wiedzy na temat dostępnej infrastruktury opiekuńczej oraz umożliwia wzajemne poznawanie się rodziców, chcących rozmawiać np. o wspólnych potrzebach, takich jak wydarzenia familijne w najbliższej okolicy. Z inicjatywy tej wykiełkował już nowy projekt o podobnym celu – Otwarty Sąsiad.

– Nagrodę publiczności zdobyła Rolkowa Mapa Warszawy, informująca o dostępnych na terenie miasta miejsc dostępnych do uprawiania tej coraz bardziej popularnej aktywności. Dzięki 4 tys. zł nagrody jej twórcy deklarują dołożenie do aplikacji na Androida kolejnej – tym razem na system iOS, stosowany w iPhone'ach. Docelowo aplikacja ma informować o statystykach przejazdów czy prezentować trasy w innych miastach Polski i Europy.

– Miejsce trzecie w rankingu Fundacji TechSoup i Microsoft Polska zdobyła Bezpieczna Warszawa. Dzięki niej za pomocą pojedynczego kliknięcia możliwe będzie poinformowanie najbliższych lub innych użytkowników aplikacji o nagłym wypadku czy byciu ofiarą przestępstwa. 

– Miejsce drugie udało się zdobyć Kurtynie w górę. Ma ona pomagać w rozpropagowaniu alternatywnych wydarzeń kulturalnych, organizowanych przez niezależnych twórców, którzy dziś mogą liczyć głównie na znajomych i Facebooka.

– Nagrodę główną zdobył warszawski.ninja  projekt, dzięki któremu użytkownicy będą mogli na bieżąco informować o opóźnieniach w funkcjonowaniu komunikacji miejskiej.

Ciąg dalszy nastąpi!

Teraz równie ważny co okres programowania aplikacji czas – testowania wypracowanych rozwiązań przez samych warszawiaków. Za kilka miesięcy okaże się zatem, czy wybór internautów oraz ekspertów pokrywa się z potrzebami nas wszystkich – osób korzystających z miasta i potrzebujących na jego temat przydatnych dla siebie informacji.

Fot. Strona www Dane po warszawsku (1), Polityka Warszawska (2)

ZOBACZ TAKŻE:

Warszawscy innowatorzy ida do urn!

Warszawa będzie smart?

Poznaj miasto dzięki aplikacji!

 

 
 
Komentarze do artykułu
Najnowsze w serwisie
Ratusz
2017-08-18 18:54:47
Ponad siedem tysięcy złotych - tyle zapłacą stołeczni urzędnicy za "konsul...
Białołęka
2017-05-25 17:35:54
Już w najbliższą sobotę, z okazji Dnia Matki, odbędzie się Białołęcki B...
Ratusz
2017-05-23 06:17:21
Od 1 czerwca wejdzie w życie nowa taryfa biletowa ZTM. Spadną ceny biletów dw...
Rozmaitości
2017-05-19 06:29:31
Budynek przy plaży obok Stadionu Narodowego (Poniatówce) od czerwca znów będ...
Żoliborz
2017-05-13 17:24:10
W sobotę wreszcie odsłonięty został pomnik Rotmistrza Witolda Pileckiego. W ...
Ratusz
2017-05-12 15:32:28
Ratusz ogłosił w piątek, że od września przedszkola w Warszawie będą bezp...
Mozaika polityczna
2017-05-11 15:54:43
Czwartek przyniósł nowe fakty w sprawie reprywatyzacji. Centralne Biuro Antyko...
Ratusz
2017-05-09 19:56:17
Stowarzyszenie Republikanie opublikowało na swoich stronach Mapę Wydatków War...
Ratusz
2017-05-08 19:46:51
Władze Warszawy chcą zachęcić do udziału w tworzeniu miejskiej zieleni. Zap...
Mozaika polityczna
2017-04-10 17:54:32
Głośno dyskutowanym tematem w poniedziałkowej dyskusji o sprawach politycznyc...