Renowacja zabytków = renowacja kościołów?

Polityka Warszawska    2015-06-30 18:50:52

Gminna ewidencja zabytków m. st. Warszawy obejmuje 10770 pozycji. Wiele z nich wymaga prac remontowych i konserwatorskich. Liczba jest jednak tak ogromna, że pieniądze na renowację otrzymuje tylko niewielki procent obiektów z listy. Na ostatnim posiedzeniu rady miasta do listy 43 zabytków, na które mają pójść dotacje, dołączyło 18 kolejnych. Największe kwoty otrzymają budynki kościelne.

Na renowację wybranych 25 czerwca zabytków przeznaczone zostanie 2,5 miliona złotych. Do dyspozycji pozostaje jeszcze 1 mln 788 tys złotych, z łącznej kwoty 12,5 mln. Najwięcej z tej puli zostanie przeznaczone na kościoły i obiekty bezpośrednio z nimi powiązane. W maju najwyższą kwotę dofinansowania, prawie pół milion złotych, dostał Rektorat Kościoła Akademickiego św. Anny. Teraz najwyżej na liście uplasował się Kościół Ewangelicko-Metodystyczny i otrzymał 490 tys. dofinansowania, za które wyremontowana zostanie elewacja od strony ulicy Mokotowskiej. Zaszczytne drugie miejsce objął kościół p.w. św. Bonifacego – radni zdecydowali, że otrzyma 350 tys. złotych. Poza tym na pomoc przekraczającą 400 tys. złotych, w wyniku majowych ustaleń, może też liczyć Młodzieżowy Ośrodek Wychowawczy Księży Orionistów im. Ks. Franciszka Toporskiego oraz Parafia Rzymskokatolicka św. Augustyna.

Sytuacja w której remontowane są głównie instytucje związane z kościołem katolickim powtarza się każdego roku. W 2009 r. o zmiany mające doprowadzić do zaniku tej dysproporcji walczyli radni z SLD. Przekonywali, że pieniądze dużo bardziej przydałyby się wspólnotom mieszkaniowym, które użytkują zabytkową architekturę. Poza dbaniem o dziedzictwo kulturowe, dodatkowo można by polepszyć warunki bytowe lokatorów. Poza pojedynczymi głosami sprzeciwu, które szybko cichną, nikt szczególnie nie kwapi się z przejrzeniem listy zabytków zaproponowanych do renowacji przez stołecznego konserwatora. Decyzje nie są w żaden sposób konsultowane z mieszkańcami, a wiele obiektów od lat nie może się doczekać bardzo potrzebnych remontów.

Przykładowo, w rejonie Śródmieścia o renowację prosi się Hala Mirowska, użytkowana codziennie przez tysiące warszawiaków. Budynek pełni ważną gospodarczą i społeczną funkcję, pozwalając na kreowanie dochodów małym przedsiębiorcom i wspierając polskie gospodarstwa rolne. Nieopodal, na ulicy Twardej, odnajdziemy jedyną zachowaną przedwojenną synagogę warszawską należącą do Gminy Wyznaniowej Żydowskiej. Pomimo, że dookoła pojawiają się inwestycje, pokazujące postępową nowoczesność, Gmina utrzymuje wyjątkowy, historyczny klimat tego obszaru. Niestety, pieniędzy by o swoje budynki zadbać i tym razem nie otrzyma.

Sama kwota przeznaczona na renowacje również pozostawia wiele do życzenia, szczególnie biorąc pod uwagę potrzeby miasta. Z doświadczenia wiadomo, że można wynegocjować więcej. W 2008 roku kwota jaką spożytkowano na renowację wyniosła 27 mln złotych. Wtedy również na najwyższe dotacje mogły liczyć gmachy kościelne, jednak pieniędzy do podziału było więcej – mniej eksponowane zabytki miały więc szansę na remont. Niekwestionowane są oczywiście potrzeby remontowe kościołów, w końcu chodzi o budynki stanowiące nierozerwalną część warszawskiej kultury architektonicznej. Zabytkowa Warszawa to jednak nie tylko budynki przynależne Kościołowi katolickiemu. Nierówności w podziale zasobów są niestety zauważalne, część zabytków realnie wymagających prac konserwatorskich nie doczeka się ich zbyt szybko. Hierarchia dofinansowywania ciągle będzie wypychać je z listy, by znalazło się miejsce dla tych "ważniejszych".

Autorka: KAROLINA ROGASKA

 

Zdjęcia: Wikimedia Commons

ZOBACZ TAKŻE:

Konserwator vs Proboszcz

DWA BRZEGI: Odbudować Pałac Saski?

Biblioteka na Koszykowej – nie będzie nowego otwarcia?

 
 
Komentarze do artykułu
Najnowsze w serwisie
Ratusz
2017-08-18 18:54:47
Ponad siedem tysięcy złotych - tyle zapłacą stołeczni urzędnicy za "konsul...
Białołęka
2017-05-25 17:35:54
Już w najbliższą sobotę, z okazji Dnia Matki, odbędzie się Białołęcki B...
Ratusz
2017-05-23 06:17:21
Od 1 czerwca wejdzie w życie nowa taryfa biletowa ZTM. Spadną ceny biletów dw...
Rozmaitości
2017-05-19 06:29:31
Budynek przy plaży obok Stadionu Narodowego (Poniatówce) od czerwca znów będ...
Żoliborz
2017-05-13 17:24:10
W sobotę wreszcie odsłonięty został pomnik Rotmistrza Witolda Pileckiego. W ...
Ratusz
2017-05-12 15:32:28
Ratusz ogłosił w piątek, że od września przedszkola w Warszawie będą bezp...
Mozaika polityczna
2017-05-11 15:54:43
Czwartek przyniósł nowe fakty w sprawie reprywatyzacji. Centralne Biuro Antyko...
Ratusz
2017-05-09 19:56:17
Stowarzyszenie Republikanie opublikowało na swoich stronach Mapę Wydatków War...
Ratusz
2017-05-08 19:46:51
Władze Warszawy chcą zachęcić do udziału w tworzeniu miejskiej zieleni. Zap...
Mozaika polityczna
2017-04-10 17:54:32
Głośno dyskutowanym tematem w poniedziałkowej dyskusji o sprawach politycznyc...