Biało-Czerwoni po warszawsku

Adam Kielar    2015-07-02 08:05:27

Od poniedziałku wiemy o nowej inicjatywie politycznej po lewej stronie. Biało-Czerwoni, partia dwóch znanych polityków lewicy chce powalczyć jesienią o głosy wyborców „nieprawicowych”. Postulaty nowej formacji mają być podporządkowane jednej wartości – wolności. Mimo, że za głównych „ojców-założycieli” tej partii uznaje się Andrzeja Rozenka oraz Grzegorza Napieralskiego, to przewodniczącą została Aleksandra Popławska, znana wcześniej z przewodniczenia stołecznym strukturom Twojego Ruchu. Wśród liderów znajdziemy także kilku znanych byłych warszawskich samorządowców.

Ogłoszenie powstania partii miało miejsce w poniedziałkowy poranek przy Dworcu Wschodnim. Na konferencji prasowej politycy nowego ugrupowania przedstawili główne założenia, na których będzie się opierać program Biało-Czerwonych. – Wszystkie nasze postulaty będą podporządkowane jednej wartości, która jest nadrzędna dla wszystkich społeczeństw postępowych. Ta wartość to wolność – mówił poseł Andrzej Rozenek, były kandydat na prezydenta Warszawy. – Chodzi o wolność gospodarczą, wolność przekonań, ale przede wszystkim wolność od wykluczeń, takich jak bieda czy ubóstwo. Były przewodniczący SLD, Grzegorz Napieralski mówił, że partię tworzą ludzie, którzy wciąż czują, że w Polsce jest coś nie tak. – Jeśli ktoś chciałby dołączyć, chciałby rozmawiać, współpracować, to zapraszamy – mówił.

Głównymi twarzami partii są póki co Andrzej Rozenek oraz Grzegorz Napieralski. Jednak Biało-Czerwoni chcą postawić na osoby mniej znane w polityce. Świadczy o tym nie tylko stanowisko przewodniczącej dla Aleksandry Popławskiej, ale też między innymi funkcja członka zarządu dla Grzegorza Gruchalskiego, byłego szefa Federacji Młodych Socjaldemokratów (młodzieżówki SLD) oraz członka zarządu krajowego Sojuszu. Sekretarzem Generalnym ma być Tomasz Sybilski, wieloletni warszawski radny, który odpowiada za budowę struktur.

Jak to tworzenie wygląda do tej pory? Jak mówi „Polityce Warszawskiej” przewodnicząca Aleksandra Popławska, powstawanie struktur idzie bardzo dobrze. – Codziennie kolejne osoby się do nas zgłaszają. Wygląda to bardzo obiecująco – podkreśliła. Grzegorz Gruchalski dodał w rozmowie z „PW”, że już w poniedziałek na partyjnym mailu znalazło się ponad 400 zgłoszeń. – Oczywiście jest część osób, która wcześniej zaangażowała się w ten projekt, jednak jak na tak krótki czas, wygląda to bardzo dobrze – mówił. Spytany o budowę partii w Warszawie podkreślił udział osób związanych z samorządem, takich jak wspomniany Tomasz Sybilski, były radny miejski Marcin Rzońca czy też środowisko Warszawskiego Forum Samorządowego.

Partia nie zaniedbuje także mediów społecznościowych, bez skutecznego używania których, jak pokazały choćby ostatnie wybory prezydenckie, ciężko jest walczyć o wyborczy sukces.  Biało-Czerwoni w 48 godzin zebrali ponad tysiąc polubień na Facebooku:

oraz 540 obserwujących na Twitterze. Przedstawiciele partii nie tylko publikują tam posty, ale też starają się odpowiadać na pytania i krytykę internautów. Oto przykład:

W środę uruchomiono też kanał na YouTube. Co ciekawe, pierwszy film tam zamieszczony nie dotyczy stricte polityki, a wzywa do zaprzestania porzucania zwierząt latem (1 lipca jest Światowym Dniem Psa).

Choć partia stara się unikać szufladkowania, osoby, które tworzą Biało-Czerwonych jednoznacznie kojarzą się z lewicą. Ponieważ sytuacja po lewej stronie sceny politycznej zaczyna przypominać Konwent Św. Katarzyny i problemy prawicy w połowie lat 90, Ogólnopolskie Porozumienie Związków Zawodowych wezwało do stworzenia swego rodzaju okrągłego stołu lewicy. Przystąpiło do niego ok. 30 organizacji, na czele z Sojuszem Lewicy Demokratycznej, Zielonymi oraz OPZZ. Grupie, która ma stworzyć program zjednoczonej lewicy przewodzi Barbara Nowacka, związana z Twoim Ruchem.  Dlaczego nie ma tam Biało-Czerwonych? Aleksandra Popławska mówi nam, że choć kibicuje Nowackiej, to nie bardzo wierzy w powodzenie tego projektu. – Piotr Ikonowicz się wycofał, Razem w ogóle do tego nie przystąpiło – przypomina. – My zajmujemy się sobą, naszym programem i nie chcemy komentować poczynań innych – ucięła.

Dwie „piątki”, WPP oraz zmiana Janosikowego

Co wiemy do tej pory o programie? Jak już wspomniano, nadrzędną wartością będzie wolność oraz walka z biedą i wykluczeniem. Przewodnicząca partii mówi między innym o dwóch „piątkach" – 5-procentowym wzroście PKB oraz zmniejszeniu bezrobocia poniżej 5 procent. Spytana przez nas o to, jak tego dokonać, liderka Biało-Czerwonych mówi, że już w wkrótce partia zaprezentuje szczegółowy program. – W kolejnych dniach będziemy ogłaszać nasze postulaty programowe. Wyjaśnimy wszelkie szczegóły, także te dwie „piątki" – zapowiada. Liderzy partii mówią, że wzorem dla nich są państwa skandynawskie. – Na pewno chcemy skorzystać z dobrych wzorców z innych krajów – podkreśla Popławska. Grzegorz Gruchalski spytany o to, co Biało-Czerowoni mogą zaproponować dla Warszawy, powiedział nam, że jednym z problemów, jakie partia chciałaby poruszyć w parlamencie byłoby tzw. Janosikowe. – Warszawa bardzo dużo na tym traci. Chcielibyśmy, by zamiast obecnych rozwiązań powstał specjalny fundusz, który obsługiwał by mniejsze miejscowości, dotychczas korzystające na Janosikowym – podkreślił Gruchalski.

Były działacz SLD dodał też, że partia jest przeciwna sztandarowemu postulatowi Pawła Kukiza, czyli wprowadzeniu jednomandatowych okręgów wyborczych. – My opowiadamy się za Wyborami Prawdziwie Proporcjonalnymi. – mówi. Taka ordynacja polega między innymi na wprowadzeniu 16 wielomandatowych okręgów oraz 3-procentowego progu wyborczego, ale w skali województwa. Szczegóły nt. WPP można znaleźć na przykład pod tym adresem. – Co do pozostałych pytań referendalnych, to partia nie ma jeszcze stanowiska w tej sprawie – dodał Gruchalski.

Biało-czerwona energia atomowa?

Jedną z rzeczy, które wzbudzają niemałe dyskusje, zwłaszcza w mediach społecznościowych, jest logo partii. Spytana o tę kwestię przewodnicząca partii podkreśliła, iż fakt, że o nim się mówi jest pozytywny. – To dobrze, ze o tym się mówi. Kojarzy się ono bardzo różnie, ale wywołuje dyskusję. Oczywiście mogliśmy wynająć agencję, która za duże pieniądze wykonała by logo. Mimo wszystko, wolimy skupiać się na sprawach ważnych, ale jakaś korzyść z tego, że się o nim mówi jest  – zaznaczyła Popławska.

Logo partii

***

W ciągu kilku tygodni ma się odbyć zjazd partii, na którym zostaną wybrane jej władze (Popławska jest na razie tymczasową przewodniczącą). Politycy Biało-Czerwonych wierzą w sukces i wejście do parlamentu po jesiennych wyborach. Czy to się uda, przekonamy się w październiku, jednak już dziś można powiedzieć, że nie będzie to proste zadanie, zwłaszcza z uwagi na krótki czas jaki pozostał do wyborów. Tworzenie struktur partyjnych, zbieranie podpisów i wreszcie sama kampania, która poza zapałem i chęciami wymagać będzie także niemałych pieniędzy to spore wyzwania. Na razie nastroje w nowej drużynie są jednak bardzo "bojowe".

 

Zdjęcia: Facebook

Zobacz także:

Hanna Gronkiewicz-Waltz: Pomnik smoleński to sprawa samorządu

Znamy Honorowych Obywateli m.st. Warszawy

Gorąca sesja na Pradze Południe

 
 
Komentarze do artykułu
Najnowsze w serwisie
Ratusz
2017-08-18 18:54:47
Ponad siedem tysięcy złotych - tyle zapłacą stołeczni urzędnicy za "konsul...
Białołęka
2017-05-25 17:35:54
Już w najbliższą sobotę, z okazji Dnia Matki, odbędzie się Białołęcki B...
Ratusz
2017-05-23 06:17:21
Od 1 czerwca wejdzie w życie nowa taryfa biletowa ZTM. Spadną ceny biletów dw...
Rozmaitości
2017-05-19 06:29:31
Budynek przy plaży obok Stadionu Narodowego (Poniatówce) od czerwca znów będ...
Żoliborz
2017-05-13 17:24:10
W sobotę wreszcie odsłonięty został pomnik Rotmistrza Witolda Pileckiego. W ...
Ratusz
2017-05-12 15:32:28
Ratusz ogłosił w piątek, że od września przedszkola w Warszawie będą bezp...
Mozaika polityczna
2017-05-11 15:54:43
Czwartek przyniósł nowe fakty w sprawie reprywatyzacji. Centralne Biuro Antyko...
Ratusz
2017-05-09 19:56:17
Stowarzyszenie Republikanie opublikowało na swoich stronach Mapę Wydatków War...
Ratusz
2017-05-08 19:46:51
Władze Warszawy chcą zachęcić do udziału w tworzeniu miejskiej zieleni. Zap...
Mozaika polityczna
2017-04-10 17:54:32
Głośno dyskutowanym tematem w poniedziałkowej dyskusji o sprawach politycznyc...