Andrzej Jakubiak walczy o kawalerkę

Polityka Warszawska    2015-07-03 18:02:33

Niewielka kawalerka w okolicach Traktu Królewskiego stała się przyczyną konfliktu i być może obnażyła też mechanizmy politycznej machinacji. Były wiceprezydent Andrzej Jakubiak chce przyłączyć ją do swojego obecnego mieszkania. Nie mógłby tego zrobić jeżeli sąsiedni lokal byłby uznany za samodzielny i tak określił go urzędnik Zarządu Gospodarowania Nieruchomościami. W dwa dni zmienił jednak decyzję.

Śródmiejscy radni przyglądają się uważnie sprawie wykupu mieszkania komunalnego przez byłego wiceprezydenta Warszawy i szefa KNF Andrzeja Jakubiaka. Chodzi o lokal przy ulicy Kopernika sąsiadujący z mieszkaniem przewodniczącego Komisji Nadzoru Finansowego. Na nieprawidłowości związane z jego wykupem zwrócił uwagę Jan Śpiewak, prezes stowarzyszenia Miasto Jest Nasze. 25-metrowy lokal przez wiele lat służył za lokum dla najbardziej potrzebujących, zakładano, że taką rolę będzie pełnił w dalszym ciągu.

Kiedy Jakubiak zaczął starać się o jego wykup, poproszono Zakład Gospodarowania Nieruchomościami o wydanie opinii czy lokal może zostać sprzedany. Gdyby traktować go jako samodzielną nieruchomość, Andrzej Jakubiak musiałby się pożegnać z wizją zakupu. Za taki został uznany w pierwszym dokumencie sporządzonym przez ZGN. Status lokalu zmienił się jednak z dnia na dzień.

„Dokument, wydany zaledwie dwa dni później, opatrzony datą 01.04.2014 r. zawiera zmienioną decyzję Zarządu o 180 stopni! Tym razem zgodnie z wolą zainteresowanego lokal nie może stanowić oddzielnej nieruchomości” – piszą w swoim oświadczeniu przedstawiciele Stowarzyszenia Miasto Jest Nasze i zastanawiają się: „Nasuwa się pytanie, jaką motywacją kierował się ZGN zmieniając diametralnie swoją decyzję w tak zatrważająco krótkim czasie?” Dyrektorka Zakładu, Małgorzata Mazur tłumaczy, że urzędnik sporządzający dokumenty pomylił się tworząc ten pierwszy. Mieszkanie, o które stara się Jakubiak według ZGN nie spełnia standardów, bo brak mu odpowiedniej wentylacji. Zostało ono jeszcze w czasach PRL-u wydzielone z większego lokalu (którego część zamieszkuje były wiceprezydent), przez wiele lat funkcjonowało samodzielnie, teraz już nie może.

Jakubiak twierdzi, że o zmianie statusu lokalu nie wiedział. Poza tym uważa, że radni śródmiejscy intencjonalnie opóźniają zakończenie transakcji. Według jego zapowiedzi, przed sądem stanie Jan Śpiewak za wypowiedzi na temat wykupu oraz radni PiS-u, którzy według przewodniczącego KNF naruszają jego dobra osobiste. Na tych drugich złożył już zresztą skargę do rady dzielnicy i zaznacza w niej, że już opłaca czynsz za kawalerkę, której nie może użytkować ze względu na działania radnych.

Nie da się ukryć, że nagła zmiana decyzji pracownika ZGN wygląda na politycznie zmanipulowaną. Tym bardziej kiedy dowiadujemy się, że odpowiedzialny za dokumenty urzędnik odszedł na emeryturę i samej sprawy już nie pamięta. Mieszkania komunalne, są postrzegane jako dobro społeczne, a chętnych do ich zamieszkania jest mnóstwo. Okazuje się jednak, że prawdopodobnie powiększenie metrażu przez Andrzej Jakubiaka jest ważniejsze od potrzeb ubogich mieszkańców Warszawy. Ostateczne rozwiązanie sprawy wyklaruje się jednak pewnie dopiero za kilka miesięcy.

Autorka: Karolina Rogaska

 

Zdjęcie: Wikimedia, by Katarzyna Czerwińska

ZOBACZ TAKŻE:

Koniec bemowskiej wojny?

Renowacja zabytków = renowacja kościołów?

Zniknie słynny mural w centrum Warszawy?

 
 
Komentarze do artykułu
Najnowsze w serwisie
Ratusz
2017-08-18 18:54:47
Ponad siedem tysięcy złotych - tyle zapłacą stołeczni urzędnicy za "konsul...
Białołęka
2017-05-25 17:35:54
Już w najbliższą sobotę, z okazji Dnia Matki, odbędzie się Białołęcki B...
Ratusz
2017-05-23 06:17:21
Od 1 czerwca wejdzie w życie nowa taryfa biletowa ZTM. Spadną ceny biletów dw...
Rozmaitości
2017-05-19 06:29:31
Budynek przy plaży obok Stadionu Narodowego (Poniatówce) od czerwca znów będ...
Żoliborz
2017-05-13 17:24:10
W sobotę wreszcie odsłonięty został pomnik Rotmistrza Witolda Pileckiego. W ...
Ratusz
2017-05-12 15:32:28
Ratusz ogłosił w piątek, że od września przedszkola w Warszawie będą bezp...
Mozaika polityczna
2017-05-11 15:54:43
Czwartek przyniósł nowe fakty w sprawie reprywatyzacji. Centralne Biuro Antyko...
Ratusz
2017-05-09 19:56:17
Stowarzyszenie Republikanie opublikowało na swoich stronach Mapę Wydatków War...
Ratusz
2017-05-08 19:46:51
Władze Warszawy chcą zachęcić do udziału w tworzeniu miejskiej zieleni. Zap...
Mozaika polityczna
2017-04-10 17:54:32
Głośno dyskutowanym tematem w poniedziałkowej dyskusji o sprawach politycznyc...