Kolejna zmiana personalna w Ratuszu

Agata Witkowska    2013-07-30 21:25:11

Mylił się ten, kto sądził, że personalne roszady w Ratuszu dobiegły końca, a rzekome zaproponowanie stanowiska dyrektora Biura Kultury Grzegorzowi Lewandowskiemu było wszystkim, na co stać Panią Prezydent. Wieść o kolejnych zmianach, podobnie jak wcześniej, przyniosła „Gazeta Wyborcza”. Nowym naczelnikiem Wydziału Estetyki Przestrzeni Publicznej został kolejny przedstawiciel warszawskiej elity aktywnych 30-latków, utalentowany architekt Grzegorz Piątek.

Autor: Jakub Obuch

Warto przypomnieć kto był poprzednikiem Piątka i w jakich okolicznościach został zwolniony. Tomasz Gamdzyk naczelnikiem Wydziału Estetyki został w 2005 roku. Do jego sukcesów zaliczyć można pojawienie się na stołecznych ulicach nowoczesnych wiat przystankowych, kiosków, słupów reklamowych, kwietników i ławek. Nie da się ukryć, że na przestrzeni lat wygląd niektórych ulic np. Krakowskiego Przedmieścia znacznie się poprawił. Na swoim koncie ma także kilka mniejszych, nienamacalnych, ale ważnych sukcesów, jak chociażby uchronienie Parku Ujazdowskiego przed postawieniem w nim sześciometrowego monumentu Emigranta „Macierz Polonii”, którego rozmiar zdominowałby resztę krajobrazu.

Wszystkie mniejsze lub większe zasługi nie były jednak w stanie powstrzymać ogromnej fali krytyki, z jaką z każdym rokiem spotykał się Gamdzyk. Kiedy miasto znikało pod coraz to większą powierzchnią bannerów, reklam, dmuchanych gadżetów i oklein, naczelnik rozkładał ręce w geście bezsilności, dodając, że do walki z zalewającym miasto śmietnikiem brakuje mu przepisów. Euro 2012 uznawał za „święto miasta” i nie rozumiał sprzeciwu mieszkańców wobec wyglądu chociażby przykrytego płachtami Mostu Średnicowego. Na brak zrozumienia ze strony naczelnika narzekali także stołeczni artyści.

Tym jednak, czym Tomasz Gamdzyk naprawdę naraził się mieszkańcom Warszawy, jest budowla domu pogrzebowego na Placu Narutowicza. Tuż obok zabytkowego kościoła św. Jakuba wyrósł niedawno niewielki betonowy blok, podobny trochę do kurnika, trochę do budki na bazarze. Budynek tak porażający brzydotą, że nawet najstarsi mieszkańcy Ochoty, którzy w życiu widzieli już wiele, zachodzili w głowę, kto też mógł coś tak brzydkiego postawić w miejscu z takim potencjałem. Kiedy okazało się, że budowlę zaprojektował sam naczelnik Wydziału Estetyki Przestrzeni Publicznej, na mieście dosłownie zawrzało. O ile można przegrać walkę z reklamami z powodu braku przepisów, o tyle trudno zrozumieć, jak architekt pełniący ważną funkcję publiczną mógł tak skrzywdzić główny plac tej dzielnicy. Chociaż sam zainteresowany tłumaczył się, iż prace nad budynkiem zaczął zanim objął funkcję w urzędzie miasta, dymisja była tylko kwestią czasu.

Nowy naczelnik, urodzony w 1980 r. krytyk architektury, odznaczający się dużym talentem i ciętym językiem, mimo młodego wieku może wykazać się niebagatelnymi osiągnięciami. Do najważniejszych pozycji w jego CV można zaliczyć sprawowanie funkcji kierownika artystycznego starań Warszawy o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury 2016 oraz funkcji kuratora  wystawy w pawilonie polskim na XI Biennale Architektury w Wenecji. Ekspozycja "Hotel Polonia. Życie po życiu budynków" ("The Afterlife of Buildings") nagrodzona została Złotym Lwem za najlepszą ekspozycję narodową. Grzegorz Piątek ma także doświadczenie w pracy urzędniczej. Przez pół roku pracował w stołecznym Wydziale Estetyki, którego szefem właśnie został. Jak mówi w wywiadzie dla natemat.pl, zza nowego biurka będzie stawiać na nowoczesną estetykę w stolicy. „Warszawa jest miastem głównie zbudowanym w XX i XXI wieku i nie musi sobie dopisywać rodowodu, udowadniać, że jest starsza niż w rzeczywistości.”

Obserwując komentarze w mediach społecznościowych wydaje się, że wybór Piątka był strzałem w dziesiątkę. Na wieść o nominacji Piątka pozytywne reakcje było widać m. in. na profilach na Facebook’u: Co jest grane, Zrób to w Warszawie oraz klubokawiarni PAŃSTWOMIASTO, silnie związanej ze środowiskiem warszawskich aktywistów. Podejmowane przez Hannę Gronkiewicz-Waltz decyzje personalne wskazują na to, że pani prezydent zrobi wiele, by przed referendum pozyskać sympatię zaangażowanych społecznie młodych ludzi, ponownie wybierając kogoś znanego i szanowanego w tym środowisku. Trudno jednak ocenić to negatywnie. Miło jest widzieć, że środowiska, które do tej pory miały duże problemy z porozumieniem się, w końcu zaczynają współpracować. Tezę tą potwierdza w wywiadzie dla natemat.pl sam Piątek: „Mam wrażenie, że ratusz zaczyna się zmieniać. (…) Urząd poczuł, że trzeba zmierzyć się z pewnymi nabrzmiałymi problemami, że inwestycje to nie wszystko. Mam nadzieję, że zmiany w sferze estetyki będzie można przeprowadzać łatwiej niż jeszcze rok, czy dwa lata temu.” Czy jednak Piątek poradzi sobie z wszechobecnym chaosem i wizualnym śmietnikiem? Czy sprosta urzędniczej pracy? Czas pokaże.

 

Współpraca: Wiktor Raczkowski

 
 
Komentarze do artykułu
Najnowsze w serwisie
Ratusz
2017-08-18 18:54:47
Ponad siedem tysięcy złotych - tyle zapłacą stołeczni urzędnicy za "konsul...
Białołęka
2017-05-25 17:35:54
Już w najbliższą sobotę, z okazji Dnia Matki, odbędzie się Białołęcki B...
Ratusz
2017-05-23 06:17:21
Od 1 czerwca wejdzie w życie nowa taryfa biletowa ZTM. Spadną ceny biletów dw...
Rozmaitości
2017-05-19 06:29:31
Budynek przy plaży obok Stadionu Narodowego (Poniatówce) od czerwca znów będ...
Żoliborz
2017-05-13 17:24:10
W sobotę wreszcie odsłonięty został pomnik Rotmistrza Witolda Pileckiego. W ...
Ratusz
2017-05-12 15:32:28
Ratusz ogłosił w piątek, że od września przedszkola w Warszawie będą bezp...
Mozaika polityczna
2017-05-11 15:54:43
Czwartek przyniósł nowe fakty w sprawie reprywatyzacji. Centralne Biuro Antyko...
Ratusz
2017-05-09 19:56:17
Stowarzyszenie Republikanie opublikowało na swoich stronach Mapę Wydatków War...
Ratusz
2017-05-08 19:46:51
Władze Warszawy chcą zachęcić do udziału w tworzeniu miejskiej zieleni. Zap...
Mozaika polityczna
2017-04-10 17:54:32
Głośno dyskutowanym tematem w poniedziałkowej dyskusji o sprawach politycznyc...