Ustawa potrzebna od zaraz! Aktywiści ponownie piszą do pani premier

Karolina Wiśniewska    2015-07-06 09:38:01

– Pragniemy mieć mądrze zaprojektowane miasta i nie chcemy już dłużej czekać – przekonują aktywiści, którzy postanowili zjednoczyć siły i wysłać do premier Ewy Kopacz petycję. Domagają się przyspieszenia prac nad nowelizacją ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym. To ostatni moment, aby Sejm mógł uchwalić ją jeszcze w tej kadencji.

Chaos przestrzenny w Warszawie daje się we znaki wszystkim jej mieszańcom. Nie trzeba wielkiego zachodu, aby na własne oczy przekonać się, że otaczające zabudowy nie zawsze są przemyślane i rozsądne. Wynika to w dużej mierze z braku planów zagospodarowania przestrzennego – stolica jest pokryta nimi zaledwie w 30 proc. Miasto potrzebuje odpowiednich regulacji jak najszybciej, a jednym z nich jest właśnie nowelizacja ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym, która od dłuższego czasu pozostaje na etapie opiniowana. „Chcielibyśmy zwrócić się do Pani Premier o nadanie priorytetu dla przyjęcia zmian” – piszą autorzy petycji i przy okazji proponują również szereg własnych pomysłów.

Mieszkańcy decydują o planach

Priorytet to zwiększenie udziału mieszkanek i mieszkańców w procesie planowania przestrzennego. Społecznicy są bowiem przekonani, iż obecne rozwiązania nie zabezpieczają wspólnego interesu w stopniu takim jak powinny i nie pozwalają na należytą partycypację w tym wymiarze. Domagają się zatem szerszych konsultacji społecznych na etapie prac planistycznych przed przygotowaniem projektu planu. - Zwiększy to zaangażowanie społeczności, a jednocześnie zminimalizuje ryzyko konfliktów na kolejnych etapach procesów inwestycyjnych – przekonują. Takie praktyki odbywają się już w kilku innych miastach (m.in. w Gdańsku czy Poznaniu) i przynoszą – zdaniem autorów petycji – doskonałe efekty.

Większy udział mieszkańców to nie jedyne zmiany. Ważnym aspektem jest również wzrost wymagań wobec gmin w "racjonalizowaniu gospodarowania przestrzenią oraz wzmocnienie faktycznego wdrażania polityki przestrzennej wyrażonej w stadium". O co chodzi? Autorzy petycji uważają, że każda gmina powinna mieć obowiązek sporządzać nie tylko plany rozwojowe dotyczące swojego terenu, lecz także prognozy demograficzne i przede wszystkim – spójną wizję dotyczącą warunków zabudowy i zagospodarowania terenu. „To właściwy kierunek myślenia o poprawie ładu przestrzennego polskich miast” – piszą.

Odpowiedzialność za zmiany

Każda przestrzeń powinna być zagospodarowana efektywnie, tj. z zachowaniem zasad miasta zwartego, niskoemisyjnego, przyjaznego pieszym i rowerzystom. Obecnie brak planów zagospodarowania pozwala na tzw. „wolną amerykankę”, co niesie za sobą również znaczne koszty społeczne. „Na terenach dynamicznego rozrostu zabudowy powszechne są obecnie deficyty w dostępie obywateli do podstawowych usług publicznych, takich jak szkoły, przedszkola, sklepy i ośrodki zdrowia” – czytamy w petycji do Ewy Kopacz. Celem społeczników jest nie tylko zmiana obecnego stanu rzeczy, ale też wprowadzenie dobrych praktyk na trwałe – domagają się bowiem realnego egzekwowania odpowiedzialności odszkodowawczej gminy za ustalenia planu bądź ich brak. Zapisanie tego w ustawie stanowiłoby formę motywacji do uchwalania planów.

To bardzo ważny projekt dla polskich miast, w tym zwłaszcza dla Warszawy, dlatego nie może czekać. Wśród autorów petycji znajdziemy wielu znanych warszawskich aktywistów (niejednokrotnie bohaterów tekstów naszego portalu), m.in. Joannę Erbel, Jana Śpiewaka, Ineborgę Janikowską-Lipszyc ze stowarzyszenia Ochocianie, Konrada Marczyńskiego i Krzysztofa Michalskiego z Praskiego Stowarzyszenia Mieszkańców „Michałów”, Izabelę Zygmunt z Partii Zieloni oraz wielu innych ważnych dla miasta społeczników.

Do tej pory udało się zebrać ponad 1250 podpisów. Akcja wciąż trwa i warto się do niej przyłączyć. Któż z nas nie chciałby mądrze zagospodarowanego miasta? Oddanie głosu to tylko 10 sekund. Do dzieła!

TREŚĆ PETYCJI: Zatrzymajmy chaos przestrzenny – to możliwe jeszcze w tej kadencji!

 

ZOBACZ TAKŻE:

Obywatelski projekt niezgody w Śródmieściu

Obywatele decydują – Polityka Warszawska patronuje!

Dbajmy o porządek nad Wisłą

Zdjęcie: Facebook.com/warszawa

 
 
Komentarze do artykułu
Najnowsze w serwisie
Ratusz
2017-08-18 18:54:47
Ponad siedem tysięcy złotych - tyle zapłacą stołeczni urzędnicy za "konsul...
Białołęka
2017-05-25 17:35:54
Już w najbliższą sobotę, z okazji Dnia Matki, odbędzie się Białołęcki B...
Ratusz
2017-05-23 06:17:21
Od 1 czerwca wejdzie w życie nowa taryfa biletowa ZTM. Spadną ceny biletów dw...
Rozmaitości
2017-05-19 06:29:31
Budynek przy plaży obok Stadionu Narodowego (Poniatówce) od czerwca znów będ...
Żoliborz
2017-05-13 17:24:10
W sobotę wreszcie odsłonięty został pomnik Rotmistrza Witolda Pileckiego. W ...
Ratusz
2017-05-12 15:32:28
Ratusz ogłosił w piątek, że od września przedszkola w Warszawie będą bezp...
Mozaika polityczna
2017-05-11 15:54:43
Czwartek przyniósł nowe fakty w sprawie reprywatyzacji. Centralne Biuro Antyko...
Ratusz
2017-05-09 19:56:17
Stowarzyszenie Republikanie opublikowało na swoich stronach Mapę Wydatków War...
Ratusz
2017-05-08 19:46:51
Władze Warszawy chcą zachęcić do udziału w tworzeniu miejskiej zieleni. Zap...
Mozaika polityczna
2017-04-10 17:54:32
Głośno dyskutowanym tematem w poniedziałkowej dyskusji o sprawach politycznyc...