Mała ustawa reprywatyzacyjna niezgodna z Konstytucją?

Karolina Wiśniewska    2015-07-07 08:53:02

Nierozwiązane do dziś kwestie reprywatyzacji to jeden z największych problemów, z jakimi boryka się miasto. Przegłosowana przez Sejm tzw. mała ustawa reprywatyzacyjna, której autorem był warszawski ratusz miała rozwiązać przynajmniej część problemów. Okazuje się jednak, że nie znikną one tak szybko jak przewidywano, bowiem projekt może być niezgodny z Konstytucją RP.

Głosowanie w sprawie małej ustawy reprywatyzacyjnej miało miejsce w dniu sesji absolutoryjnej (25 czerwca), co zresztą podkreślała z mównicy pani prezydent zarzucając opozycji, że posłowie Prawa i Sprawiedliwości (z wyjątkiem trzech) nie poparli tak ważnego dla miasta projektu.

Nieuregulowana reprywatyzacja niesie za sobą konsekwencje zarówno finansowe (konieczność wypłaty odszkodowań), jak i społeczne. Na portalu „Polityka Warszawska” wielokrotnie opisywaliśmy niechlubne praktyki tzw. „czyścicieli kamienic” wobec lokatorów czy konieczne wyprowadzki uczniów z różnych śródmiejskich szkół czy przedszkoli.

Mała ustawa reprywatyzacyjna miała rozwiązać część tych problemów. Zgodnie z nowymi przepisami, miasto otrzyma prawo pierwokupu niektórych praw i roszczeń do nieruchomości – zwłaszcza tych, które służą użyteczności publicznej. Wśród nich znajdują się wspomniane szkoły i przedszkola, ale też budynki wykorzystywane na rzecz ochrony zdrowia, rozwoju kultury oraz zrównoważonego zagospodarowania przestrzennego. Odzyskanie takiej nieruchomości w naturze ma być niemożliwe. Nowe zasady każdego dnia wzbudzają jednak coraz więcej kontrowersji nie tylko wśród dekretowców, ale też prawników.

Negatywną opinię nowelizacji wydało już Biuro Analiz Sejmowych uznając iż projekt może być niezgodny z Konstytucją. Po pierwsze – narusza Art. 64, który chroni prawo własności. – Projekt jest tak skonstruowany, że miasto praktycznie zawsze będzie mogło odmówić ustanowienia prawa użytkowania wieczystego, i to bez prawa do odszkodowania lub zamiennej nieruchomości – przekonuje Ryszard Grzesiuła, przedstawiciel stowarzyszenia Dekretowiec. Po drugie zaś – nie precyzuje skutków finansowych wdrożenia nowelizacji w życie.

Posłanka Magdalena Kochan, w rozmowie z „Rzeczpospolitą” przyznała, że określenie skutków finansowych nie było konieczne, bowiem te ponosi Warszawa. – A co z nieruchomościami, które należą do Skarbu Państwa? – pytają dekretowcy i już dziś przestrzegają, że zgłoszą projekt do Trybunału Konstytucyjnego.

Pomimo negatywnej opinii wspomnianego Biura Analiz Sejmowych, posłowie projekt nowelizacji przyjęli. Wątpliwości wróciły potem w Biurze Legislacyjnym Senatu, a w ostatni piątek również na posiedzeniu senackiej komisji samorządu terytorialnego. Ich podłoże jest dokładnie takie samo.

Przedstawiciele stołecznego ratusza z zarzutami się nie zgadzają. Są nimi wręcz nieco zaskoczeni, bowiem przez cały okres przygotowań nikt podobnych uwag nie zgłaszał, a projekt nowelizacji konsultowany był w wielu gremiach. Jarosław Jóźwiak przekonuje, że mała ustawa reprywatyzacyjna nie odbiera prawa własności, a tylko realizacji roszczeń. Ci, którzy ją krytykują – zdaniem wiceprezydenta – nie znają dekretu Bieruta. – My jesteśmy praktykami. Nowela jest logiczna, chroni interes publiczny – przekonuje wiceprezydent. Zapowiada jednak, że w razie konieczności warszawski ratusz dostosuje się do opinii Trybunału Konstytucyjnego i projekt nowelizacji poprawi.

 

ZOBACZ TAKŻE:

Warszawa traci parki po kawałku

Arystokraci wracają dzięki reprywatyzacji

Pałac Karasia w zamian za boisko

Źródła: rp.pl, warszawa.gazeta.pl

Zdjęcie: facebook.com/warszawa

 
 
Komentarze do artykułu
Najnowsze w serwisie
Ratusz
2017-08-18 18:54:47
Ponad siedem tysięcy złotych - tyle zapłacą stołeczni urzędnicy za "konsul...
Białołęka
2017-05-25 17:35:54
Już w najbliższą sobotę, z okazji Dnia Matki, odbędzie się Białołęcki B...
Ratusz
2017-05-23 06:17:21
Od 1 czerwca wejdzie w życie nowa taryfa biletowa ZTM. Spadną ceny biletów dw...
Rozmaitości
2017-05-19 06:29:31
Budynek przy plaży obok Stadionu Narodowego (Poniatówce) od czerwca znów będ...
Żoliborz
2017-05-13 17:24:10
W sobotę wreszcie odsłonięty został pomnik Rotmistrza Witolda Pileckiego. W ...
Ratusz
2017-05-12 15:32:28
Ratusz ogłosił w piątek, że od września przedszkola w Warszawie będą bezp...
Mozaika polityczna
2017-05-11 15:54:43
Czwartek przyniósł nowe fakty w sprawie reprywatyzacji. Centralne Biuro Antyko...
Ratusz
2017-05-09 19:56:17
Stowarzyszenie Republikanie opublikowało na swoich stronach Mapę Wydatków War...
Ratusz
2017-05-08 19:46:51
Władze Warszawy chcą zachęcić do udziału w tworzeniu miejskiej zieleni. Zap...
Mozaika polityczna
2017-04-10 17:54:32
Głośno dyskutowanym tematem w poniedziałkowej dyskusji o sprawach politycznyc...