Piątki wolne od Masy Krytycznej?

Polityka Warszawska    2015-07-08 07:57:27

Warszawska Masa Krytyczna (WMK) wyjechała na ulice po raz pierwszy 8 maja 1998 roku. Głośno o przejazdach rowerzystów stało się jednak dopiero w 2002 roku. Od tego czasu Masa regularnie pojawia się w Warszawie. Organizatorzy zaczęli się jednak zastanawiać nad przerwaniem cyklu przejazdów.

WMK nie jest rodzajem bezcelowego happeningu. Ma zwracać uwagę na to, że rowerzystów w Warszawie przybywa, a warunki w jakich muszą się poruszać po mieście nie spełniają standardów bezpieczeństwa. Dzięki akcjom WMK poprawiono stan ścieżek rowerowych i powołano pełnomocnika prezydenta m. st. Warszawy ds. Rozwoju Transportu Rowerowego. Obecnie urząd ten obejmuje Łukasz Puchalski, który postanowił porozmawiać z organizatorami WMK nad tym jak dalej mają wyglądać piątkowe przejazdy. Stwierdził, że Masa zrobiła dużo dobrego dla rozwoju infrastruktury – więcej ścieżek, rozwiązania sygnalizacyjne dla rowerzystów. Poza tym zachęciła wielu ludzi do korzystania z roweru jako codziennego środka transportu. Przedstawiciele WKM pozytywnie przyjęli propozycję rozmów. Niedługo potem rozpętała się burza.

Łukasz Puchalski na swoim oficjalnym fanpage'u zamieścił ankietę w której zapytał warszawiaków o to jak według nich powinno wyglądać funkcjonowanie Masy Krytycznej. Ludzie pracujący nad organizacją WKM przyjęli to jako afront z jego strony. "Łukasz Puchalski nie jest władny podejmować decyzji w sprawie przyszłości Warszawskiej Masy Krytycznej. Pytaniem skierowanym do internautów o przyszłość przejazdów wykroczył poza własne kompetencje i wywołał burzę w mediach. Odbieramy je jako próbę nacisków politycznych na niezależną organizację pozarządową." – czytamy w oficjalnym oświadczeniu na stronie Masy Krytycznej. Przedstawiciele organizacji dodają, że sami zadecydują jak będzie wyglądała przyszłość przejazdów i ewentualny koniec cyklu.

Po tych deklaracjach nie wiadomo czy rozmowy, które miałyby doprowadzić do wspólnych wniosków dojdą do skutku. WKM przekonuje, że w Warszawie jest jeszcze wiele do zrobienia: "Dotychczasowe działania Pełnomocnika nie rozwiązują problemu rowerzystów. Budowy nierzadko prowadzone są tam, gdzie to jest łatwe, a nie tam, gdzie to jest szczególnie potrzebne (centrum miasta). Samo uzyskanie pieniędzy na budowę infrastruktury nie oznacza, że jej realizacja będzie przebiegać pomyślnie, a efekt satysfakcjonujący dla korzystających z tej infrastruktury."

Łukasz Puchalski podkreśla, że zdaje sobie sprawę z tego, że stolicy dużo brakuje jeszcze do miana miasta idealnego dla rowerzystów. Zauważa też jednak, że sytuacja poprawia się z roku na rok, a zgodnie z planem efekt finalny będziemy mogli podziwiać w 2020 roku. Według jego słów, Warszawa ze swoją infrastrukturą będzie w pełni przyjazna rowerom i ich właścicielom. Czy w takim razie Masa Krytyczna pojawi się na ulicach aż do tego czasu? Przeciwnicy podkreślają, że zakorkowanie jakie powoduje jest zbyt uciążliwe by miała się dalej odbywać. Z drugiej strony, pojawiają się głosy, że wcale tak źle nie jest. Poza tym, być może potrzebny jest bat, który będzie popędzał prace na zmianami. Jeżeli przejazdy będą miały się skończyć, na pewno dowiemy się o tym z wyprzedzeniem od WKM. Niezależnie od przyszłych decyzji, zachęcamy do jazdy rowerem – choćby dla własnego zdrowia.

Autorka: KAROLINA ROGASKA

 

Zdjęcia: Facebook.com/warszawskamasakrytyczna

ZOBACZ TAKŻE:

Zielone Mazowsze punktuje władze za transport rowerowy

Transportowe spory i inwestycje

 

 
 
Komentarze do artykułu
Najnowsze w serwisie
Ratusz
2017-08-18 18:54:47
Ponad siedem tysięcy złotych - tyle zapłacą stołeczni urzędnicy za "konsul...
Białołęka
2017-05-25 17:35:54
Już w najbliższą sobotę, z okazji Dnia Matki, odbędzie się Białołęcki B...
Ratusz
2017-05-23 06:17:21
Od 1 czerwca wejdzie w życie nowa taryfa biletowa ZTM. Spadną ceny biletów dw...
Rozmaitości
2017-05-19 06:29:31
Budynek przy plaży obok Stadionu Narodowego (Poniatówce) od czerwca znów będ...
Żoliborz
2017-05-13 17:24:10
W sobotę wreszcie odsłonięty został pomnik Rotmistrza Witolda Pileckiego. W ...
Ratusz
2017-05-12 15:32:28
Ratusz ogłosił w piątek, że od września przedszkola w Warszawie będą bezp...
Mozaika polityczna
2017-05-11 15:54:43
Czwartek przyniósł nowe fakty w sprawie reprywatyzacji. Centralne Biuro Antyko...
Ratusz
2017-05-09 19:56:17
Stowarzyszenie Republikanie opublikowało na swoich stronach Mapę Wydatków War...
Ratusz
2017-05-08 19:46:51
Władze Warszawy chcą zachęcić do udziału w tworzeniu miejskiej zieleni. Zap...
Mozaika polityczna
2017-04-10 17:54:32
Głośno dyskutowanym tematem w poniedziałkowej dyskusji o sprawach politycznyc...