Władze Bemowa domagają się 1 mln zł od Hanny Gronkiewicz-Waltz

Karolina Wiśniewska    2015-07-09 19:16:34

Pozew przeciwko Hannie Gronkiewicz-Waltz, czyli „najnowsza historia polityczna Bemowa”. Blisko 800 stron nieprawidłowości, jakich – zdaniem burmistrza – dopuściła się pani prezydent w tej dzielnicy. Krzysztof Zygrzak apeluje do Sądu Okręgowego, domaga się 1 000 000 zł odszkodowania, a na konferencji prasowej publicznie przeprasza Piotra Guziała za to, że dwa lata temu bronił Hanny Gronkiewicz-Waltz podczas referendum.

Powodem wniesienia pozwu są wszystkie wielokrotnie już punktowane przez Krzysztofa Zygrzaka zarzuty. Burmistrz przekonuje, że Hanna Gronkiewicz-Waltz łamie prawo, niszczy samorząd na Bemowie i dyskryminuje go ze względów politycznych. – Dyskryminuje zarówno mnie jako człowieka, ale też mieszkańców Bemowa, ponieważ wszystkie niedobre rzeczy, które tam się dzieją uderzają głównie w nich – mówi Zygrzak. W zamian domaga się od pani prezydent miliona złotych odszkodowania, które – zgodnie z deklaracjami – przeznaczy na naprawienie tego, co w dzielnicy zostało zniszczone.

Wśród owych zniszczeń burmistrz wymienia przede wszystkim zlikwidowany system rowerów Bemowo Bike, nieoddanie przedszkola na ul. Pełczyńskiego czy brak pozwolenia na budowę łącznika między salą gimnastyczną, a szkołą na Boernerowie.

800 stron beowskich nieprawidłowości

– Trochę się tego nazbierało – mówi Krzysztof Zygrzak, a jako dowód pokazuje kilkusetstronicowy dokument, który składa do Sądu Okręgowego w Warszawie. – Na 800 stronach opisaliśmy wszystko, co w ciągu ostatnich 6 miesięcy działo się na Bemowie i wszystko poparliśmy odpowiednimi dowodami – przekonuje burmistrz. Nie unika mocnych słów. Prezentowany pozew określa jako dowód na „niegodziwość i bandytyzm”, który jest „tak porażający, że Sąd z pewnością nie będzie miał wątpliwości, jak rozstrzygnąć sprawę”. Władze Bemowa apelują też do Hanny Gronkiewicz-Waltz, aby w przypadku przegranych w Sądzie pokryła wszelkie koszty i zapłaciła odszkodowania z prywatnych pieniędzy. „Nie może być tak, aby urzędnik (…) celowo i świadomie łamał prawo, a konsekwencje tego ponosili później wszyscy podatnicy” – czytamy w informacji urzędu dzielnicy.

Piotr Guział: Nowa koalicja w Sejmie, nowy układ sił w Warszawie?

Nie bez powodu konferencja burmistrza Zygrzaka miała miejsce podczas sesji rady miasta. Pomijając obecność mediów, władze Bemowa otrzymały wsparcie ze strony jednego z radnych – Piotra Guziała. Były ursynowski burmistrz w pełni podpisuje się pod apelem Zygrzaka, a do długiej listy jego zarzutów dorzuca „szykanowanie demokratycznie wybranych władz” i brak wynagrodzenia dla członków zarządu. – Dziennikarze i mieszkańcy, stojąc w korkach po spaleniu Mostu Łazienkowskiego i widząc bezład w administracji miasta pytają mnie czy przygotowuje kolejne referendum – mówi Piotr Guział. – W tym przypadku zamiast referendum potrzebne są konkretne działania prawne – dodaje.

Były burmistrz Ursynowa wyraził nadzieję, że na wygląd polityki warszawskiej wpłynie nowy układ sił w polskim Sejmie. – Wszystko wskazuje na to, iż niebawem zmieni się koalicja rządząca, a wraz z nią wojewoda mazowiecki. Ten – zdaniem Guziała – powinien pozbawić Hannę Gronkiewicz-Waltz jej stanowiska.

Przeprosiny dla Guziała

Krzysztof Zygrzak dziękował radnemu za pomoc i jednocześnie przepraszał za brak wsparcia dla jego referendalnej inicjatywy dwa lata temu. Wówczas – jak pamiętamy – zarówno Krzysztof Zygrzak, jak i Jarosław Dąbrowski znajdowali się w ekipie, która zdecydowanie broniła panią prezydent. Dziś burmistrz Bemowa przekonuje: „Popełniłem błąd”.

Miasto odpiera zarzuty. „Dzielnica rozwija się lepiej”

Pełnomocnicy Urzędu Miasta na Bemowie naturalnie odpierają wszystkie zarzuty i przekonują, iż na „występach” Krzysztofa Zygrzaka traci wizerunek dzielnicy. – Nic nie jest blokowane, żadne sprawy nie czekają w kolejce. Bemowo pod rządami pani prezydent działa tak samo sprawnie, a nawet lepiej – mówi Grzegorz Popielarz. Ponadto informują, że sprawa afery bemowskiej w dalszym ciągu nie jest rozstrzygnięta, mimo iż śledztwo zostało w ubiegłym tygodniu  częściowo umorzone przez prokuraturę. – Wyłączono jedynie kilka istotnych wątków, ale postępowanie wobec byłych burmistrzów w sprawie poważnych naruszeń prawa nadal się toczy – komentuje Grzegorz Popielarz, mając na myśli m.in. nieprawidłowości dotyczące spraw majątkowych bemowskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji, nad którym przez wiele lat pieczę sprawował obecny wiceburmistrz Radosław Kulikowski.

Wniosku Zygrzaka o milion złotych odszkodowania nie traktują zbyt poważnie. – Ja również mogę domagać się od prezydenta Baracka Obamy miliona złotych odszkodowania za cokolwiek – podsumowuje Popielarz. 

 

Zdjęcia: Polityka Warszawska

ZOBACZ TAKŻE:

Hanna Gronkiewicz-Waltz znów przegrywa w sprawie Bemowa

Mieszkańcy nie wpuszczeni do ratusza. Zarząd Bemowa protestuje

Koniec bemowskiej wojny?

 
 
Komentarze do artykułu
Najnowsze w serwisie
Ratusz
2017-08-18 18:54:47
Ponad siedem tysięcy złotych - tyle zapłacą stołeczni urzędnicy za "konsul...
Białołęka
2017-05-25 17:35:54
Już w najbliższą sobotę, z okazji Dnia Matki, odbędzie się Białołęcki B...
Ratusz
2017-05-23 06:17:21
Od 1 czerwca wejdzie w życie nowa taryfa biletowa ZTM. Spadną ceny biletów dw...
Rozmaitości
2017-05-19 06:29:31
Budynek przy plaży obok Stadionu Narodowego (Poniatówce) od czerwca znów będ...
Żoliborz
2017-05-13 17:24:10
W sobotę wreszcie odsłonięty został pomnik Rotmistrza Witolda Pileckiego. W ...
Ratusz
2017-05-12 15:32:28
Ratusz ogłosił w piątek, że od września przedszkola w Warszawie będą bezp...
Mozaika polityczna
2017-05-11 15:54:43
Czwartek przyniósł nowe fakty w sprawie reprywatyzacji. Centralne Biuro Antyko...
Ratusz
2017-05-09 19:56:17
Stowarzyszenie Republikanie opublikowało na swoich stronach Mapę Wydatków War...
Ratusz
2017-05-08 19:46:51
Władze Warszawy chcą zachęcić do udziału w tworzeniu miejskiej zieleni. Zap...
Mozaika polityczna
2017-04-10 17:54:32
Głośno dyskutowanym tematem w poniedziałkowej dyskusji o sprawach politycznyc...