Głosy w metrze

Bartłomiej Kozek    2015-07-10 18:12:49

Na uboczu sezonu ogórkowego, bez szczególnego rozgłosu – choć to sprawa z głosem związana – toczy się dramatyczna walka człowieka z technologią. Walka, której stawką jest brzmienie I linii metra.

Następna stacja … słyszę niedawno w metrze. Niespecjalnie mnie to dziwi, jako że do głosu Ksawerego Jasieńskiego w podziemnej kolejce można się przyzwyczaić.

Proszę wysiąść na… słyszę kolejny głos – trochę nowszy, więc do niego przyzwyczaić się muszę.

Nekst stejszyn…  i jeszcze kolejny, przez co skupienie na lekturze książki siada równie mocno, jak przy przymusowym nasłuchiwaniu o czyichś imprezach i zakupach. Zaczynam się też zastanawiać, czy z moim zdrowiem wszystko ostatnimi czasy w porządku…

O głosach na pierwszej linii metra pewnie bym nie pisał gdyby nie fakt, że związana z nimi epopeja regularnie – niczym powieść w odcinkach – pojawia się na uboczu gazetowych szpalt. Mankament, który na pierwszy rzut ucha brzmi na dość łatwy do rozwiązania urastać zaczyna do miana operacji logistycznej na miarę odbudowy Łazienkowskiego.

Zwroty akcji

Na początku było słowo. Angielskie. Po lekko szyderczych profilach w serwisach społecznościowych metro zorientowało się, że lepiej odwołać się tu do pomocy kogoś, kto językiem Szekspira posługuje się od dziecięcia.

Kłopoty jednak się nie skończyły. Na linii numer dwa („M2 Metro Line”, jak dowiadujemy się z głośników na stacji Świętokrzyska) lektorem – w wyniku wyrażonej w głosowaniu woli ludu – został Maciej Gudowski. Nagle jednak zaczął pojawiać się również i na linii numer jeden – tak jakby głosów było tam za mało.

Okazało się jednak, że pasażerowie odnotowali tę zmianę – i nie byli nią szczególnie zachwyceni. Metro postanowiło zatem wrócić do status quo – a właściwie lekko je zmodyfikować. Ksawerego Jasieńskiego nagrano ponownie. Okazało się jednak – niespodzianka! – że po kilkunastu latach od ostatniej sesji dźwiękowej głos znanego lektora już „nie ten”. Przynajmniej zdaniem skarżących się na zmiany. Wróciły zatem nagrania z roku 1999.

Smart city w budowie

Skąd się wzięły te z pozoru banalne problemy? Jeśli wierzyć mądrzejszym od nas "pismakom" reprezentantom metra, wgranie nowych dźwięków nie jest sprawą tak prostą, na jaką brzmi. Lekki chaos zatem trwa, choć towarzyszą mu zapewnienia o jego rychłym końcu. Tak w ciągu kilku tygodni…

Może czas rozpisać przetarg na dostarczenie odpowiedniej oprawy dźwiękowej? – rozmawiamy niedawno podczas (a jakże) przejażdżki metrem ze znajomym. – Co tydzień odbywałoby się posiedzenie rady projektu, na którym specjalnie zatrudnieni do rozwiązania kryzysu specjaliści relacjonowaliby postępy w nagrywaniu kolejnych plików – ponosi nas wyobraźnia.

I nie, nie jestem złośliwy. Jestem bardzo życzliwy i doceniam codzienną pracę wszystkich, zaangażowanych w jedyny, działający w Polsce projekt pt. metro. Mam nadzieję, że wymóg łatwości wgrywania nowych komunikatów dźwiękowych znajdzie się w przyszłych przetargach. Cierpliwie czekam na obiecane nam smart city.

 

Opracowane na podstawie warszawa.gazeta.pl, transport-publiczny.pl

Fot. FB Edwina Bendyka

ZOBACZ TAKŻE:

Oswajanie metra na Woli

Warszawski transport publiczny w liczbach

"Nie pchajcie nas do metra"

 

 
 
Komentarze do artykułu
Najnowsze w serwisie
Ratusz
2017-08-18 18:54:47
Ponad siedem tysięcy złotych - tyle zapłacą stołeczni urzędnicy za "konsul...
Białołęka
2017-05-25 17:35:54
Już w najbliższą sobotę, z okazji Dnia Matki, odbędzie się Białołęcki B...
Ratusz
2017-05-23 06:17:21
Od 1 czerwca wejdzie w życie nowa taryfa biletowa ZTM. Spadną ceny biletów dw...
Rozmaitości
2017-05-19 06:29:31
Budynek przy plaży obok Stadionu Narodowego (Poniatówce) od czerwca znów będ...
Żoliborz
2017-05-13 17:24:10
W sobotę wreszcie odsłonięty został pomnik Rotmistrza Witolda Pileckiego. W ...
Ratusz
2017-05-12 15:32:28
Ratusz ogłosił w piątek, że od września przedszkola w Warszawie będą bezp...
Mozaika polityczna
2017-05-11 15:54:43
Czwartek przyniósł nowe fakty w sprawie reprywatyzacji. Centralne Biuro Antyko...
Ratusz
2017-05-09 19:56:17
Stowarzyszenie Republikanie opublikowało na swoich stronach Mapę Wydatków War...
Ratusz
2017-05-08 19:46:51
Władze Warszawy chcą zachęcić do udziału w tworzeniu miejskiej zieleni. Zap...
Mozaika polityczna
2017-04-10 17:54:32
Głośno dyskutowanym tematem w poniedziałkowej dyskusji o sprawach politycznyc...