Kino, jakiego w Warszawie jeszcze nie było – Le Przekino!

Karolina Wiśniewska    2015-07-14 07:20:19

Wejdź do kina. Nie na niby, siadając wygodnie w fotelu z popcornem w ręku przed dużym ekranem. Wejdź do kina naprawdę. Bądź jak przebiegły James Bond lub imponująca Marlin Monroe i choć przez kilka minut poczuj się jak prawdziwa gwiazda. Taką możliwość już wkrótce zapewnią Michał Meyer, Michał Mikołajczak i Bartłomiej Zientka – twórcy inicjatywy Le Przekino, czyli kino jakiego w Warszawie jeszcze nie było!

Le Przekino to „kino”, w którym dzięki aktorom i kaskaderom możesz uczestniczyć naprawdę – całym sobą. Bez okularów 3D i innych wynalazków, lecz na żywo. To cykl wielkich imprez tematycznych inspirowanych konkretnymi filmami. Każda odbywać się będzie w innym miejscu – tak, aby jak najlepiej pasowała do charakteru filmu i imprezy. Raz będzie to więzienie, klub lub szlachecki dwór, innym raziem – szara rzeczywistość rodem z czasów PRL. Twórcami całego projektu są wspomniani już artyści, z pewnością dobrze znani z desek teatrów lub ekranu telewizora – aktorzy młodego pokolenia – Michał Meyer, Michał Mikołajczak, a także ekonomista Bartłomiej Zientka.

To właśnie oni, razem z innymi aktorami i kaskaderami odpowiadają za to, aby każde mógł na własnej skórze przekonać się, co czuje artysta występujący przed kamerami. – Chcemy żeby każdy mógł choć przez chwilę dotknąć wrażeń, które nam daje zawód aktora. Poczuć jak to jest stać się kimś innym i zanurzyć się w wymarzonej rzeczywistości – mówi Michał Meyer. – Zwrot „wejść do kina” traktujemy śmiertelnie poważnie – dodaje.

W ostatnim czasie serca warszawiaków (i nie tylko) zdobywają różnego rodzaju gry miejskie czy escape roomy. Chcemy nie tylko przyglądać się rozrywce, ale aktywnie w niej uczestniczyć. Le Przekino ma stanowić odpowiedź na tego typu zapotrzebowanie. – Chodzi o intensywność przeżycia – tłumaczy Michał Mikołajczak. – To projekt dla każdego, kto pamięta z dzieciństwa pierwsze filmowe doświadczenia, związane z nimi emocje i ten stan, kiedy naprawdę żyło się filmowymi historiami – dodaje.

Aktorzy zapewniają, że w każdej scenerii uczestników wyjątkowego spektaklu czeka mnóstwo niespodziewanych wyzwań. Jakich? O wszystkim – jak zapewniają twórcy inicjatywy – dowiemy się już na miejscu. Inauguracja Le Przekina planowana jest na jesień. Na razie trwa przygotowywanie potrzebnych materiałów i zbieranie funduszy. W tym celu uruchomiono specjalna kampanię crowdfundingową. – Crowdfunding to ważna część naszego projektu. Chcemy, by każdy miał możliwość wsparcia nas w tworzeniu nowej formy rozrywki, a jednocześnie, żeby każdy miał możliwość bycia częścią projekt – przekonuje Bartłomiej Zientek, kolejny z autorów projektu. Od tego, ile pieniędzy uda się zebrać zależeć będzie przysłowiowy „rozmach”, na jaki twórcy Le Przekina będą mogli sobie pozwolić – co, gdzie i kiedy uda się osiągnąć.

A.Gajewska: Warto wesprzeć pomysłodawców

Za cały projekt trzymają kciuki również polityczni i społeczni działacze. – Cieszę się, że tak nowatorskie projekty mają szansę pojawić się w przestrzeni miejskiej! – mówi dla "Polityki Warszawskiej" Aleksandra Gajewska, radna PO i zapewnia, że Le Przekino będzie nową jakością wśród dotychczasowych imprez kulturalnych w Warszawie. – Niezwykle fajne jest to, że powodzenie tego projektu zależy od naszego zaangażowania, a jego miernikiem są wpłaty na wspieram.to Pokażmy więc, że chcemy go zrealizować i wesprzyjmy pomysłodawców – zachęca.

Aktorzy, kaskaderzy, efekty specjalne i my w centrum całych wydarzeń. Le Przekino to inicjatywa, którą warto docenić za pomysłowość i chęć wprowadzenia do naszej warszawskiej rozrywki czegoś, czego jeszcze nie było. Powinno powstać jak najszybciej i stać się nie jednorazowym, lecz stałym elementem stołecznej (i nie tylko) kultury.

 

Zdjęcia: wspieram.to/projekt/5037/le-przekino

 

ZOBACZ TAKŻE:

Pobudż do życia Wileńską 13!

„Kultura bez barier” przed Pałacem Kultury i Nauki

Internauci potrafią! - czyli finansowe wsparcie dla Zielonych Odolan

 
 
Komentarze do artykułu
Najnowsze w serwisie
Ratusz
2017-08-18 18:54:47
Ponad siedem tysięcy złotych - tyle zapłacą stołeczni urzędnicy za "konsul...
Białołęka
2017-05-25 17:35:54
Już w najbliższą sobotę, z okazji Dnia Matki, odbędzie się Białołęcki B...
Ratusz
2017-05-23 06:17:21
Od 1 czerwca wejdzie w życie nowa taryfa biletowa ZTM. Spadną ceny biletów dw...
Rozmaitości
2017-05-19 06:29:31
Budynek przy plaży obok Stadionu Narodowego (Poniatówce) od czerwca znów będ...
Żoliborz
2017-05-13 17:24:10
W sobotę wreszcie odsłonięty został pomnik Rotmistrza Witolda Pileckiego. W ...
Ratusz
2017-05-12 15:32:28
Ratusz ogłosił w piątek, że od września przedszkola w Warszawie będą bezp...
Mozaika polityczna
2017-05-11 15:54:43
Czwartek przyniósł nowe fakty w sprawie reprywatyzacji. Centralne Biuro Antyko...
Ratusz
2017-05-09 19:56:17
Stowarzyszenie Republikanie opublikowało na swoich stronach Mapę Wydatków War...
Ratusz
2017-05-08 19:46:51
Władze Warszawy chcą zachęcić do udziału w tworzeniu miejskiej zieleni. Zap...
Mozaika polityczna
2017-04-10 17:54:32
Głośno dyskutowanym tematem w poniedziałkowej dyskusji o sprawach politycznyc...