Jakub Gręziak przestaje być radnym. Zagrożona koalicja na Bemowie?

Polityka Warszawska    2015-07-15 19:01:14

We wtorek Naczelny Sąd Administracyjny wygasił mandat radnego Jakuba Gręziaka. Spór w tej sprawie toczył się od dawna, bowiem według ratusza Gręziak powinien utracić go automatycznie już z chwilą przyjęcia funkcji wiceburmistrza. „Radmistrz” od początku przekonywał, że przedstawiciele Urzędu Miasta są w błędzie i okazuje się, że miał rację. Co w takim razie z koalicją Jarosława Dąbrowskiego i jego drużyny?

Rządzące Bemowem stronnictwo Jarosława Dąbrowskiego upatruje w tej decyzji sukcesu nad administracją stołecznego ratusza. Gręziak od 18 grudnia ubiegłego roku sprawował jednocześnie funkcję radnego i wiceburmistrza dzielnicy, a o jego specyficznej roli bemowskiego „radmistrza” pisała „Polityka Warszawska”. Władze Warszawy unieważniały uchwały, w których podejmowaniu brał udział Gręziak i uparcie twierdziły, że wraz z wyborem na zastępcę burmistrza przestał on być radnym.  

Jednoznaczna decyzja sądu

W ten wtorek NSA wygasił Gręziakowi mandat. Oznacza to, że dopiero teraz wiceburmistrz przestaje być radnym. Zatem, jak zaznaczają przedstawiciele bemowskiego ratusza, prezydent Warszawy i jej ludzie „złamali prawo i świadomie wprowadzali zarówno Radę Warszawy, jak i mieszkańców w błąd”. Już wcześniej Wojewódzki Sąd Administracyjny orzekł o dacie wygaśnięcia mandatu Gręziaka. – Nastąpi to dopiero w momencie uprawomocnienia się ostatecznego wyroku. Do tego czasu nadal pełnię funkcję radnego Dzielnicy Bemowo – oświadczał w marcu wiceburmistrz. Wiceprezydent Jarosław Jóźwiak uznał wtedy decyzję WSA za „kuriozalną”.

– Sprawa była od samego początku oczywista. Cieszę się jednak, że w końcu Sąd to potwierdził, bo rzekome wątpliwości ratusza były skwapliwie wykorzystywane w celu torpedowania zarówno mojej pracy, jak i całego samorządu dzielnicy – komentuje wiceburmistrz i były już radny. – Decyzja jest jednoznaczna, sąd potwierdził to, co jest w obecnie obowiązującym kodeksie wyborczym – dodaje.

Ratusz wstrzymuje się z komentarzem do czasu uzasadnienia wyroku, które powinno pojawić się w przyszłym tygodniu: – To jest „świeża” decyzja, czekamy na uzasadnienie, wtedy zobaczymy jakie działania z naszej strony to wymusza – ucina zastępca rzecznika prasowego Urzędu m.st. Warszawy Agnieszka Kłąb.

Co dalej z koalicją?

Jakub Gręziak dostał się do rady dzielnicy z listy Platformy Obywatelskiej, ale zaraz po wyborach dołączył do stronnictwa Jarosława Dąbrowskiego. W tej sytuacji miejsce, które zwalnia w radzie, zajmie należąca do Młodych Demokratów (młodzieżówki PO) Patrycja Czerska. Oznacza to, że drużyna Dąbrowskiego będzie mieć jedynie 12 miejsc w 25-osobowej radzie. Jednak, jak podkreśla sam Gręziak, do tej pory w ważnych głosowaniach mogli liczyć na 14 głosów, więc utrata jednego mandatu nie wpłynie znacząco na podział sił w radzie dzielnicy.

Bemowska walka trwa

Sprawa Gręziaka to jeden z frontów wojny między samorządowcami z Bemowa, a prezydent Hanną Gronkiewicz-Waltz. Kilka dni temu Prokuratura Okręgowa w Warszawie częściowo umorzyła ważne w tej sprawie śledztwo, dotyczące tzw. afery bemowskiej. Decyzja nie jest prawomocna. Od czasów wyborów samorządowych na Bemowie panuje swego rodzaju dwuwładza – formalnie burmistrzem jest Krzysztof Zygrzak, ale skonfliktowana z Jarosławem Dąbrowskim prezydent Warszawy nie udzieliła nowym władzom pełnomocnictw i wysłała do dzielnicy swoich ludzi – Grzegorza Popielarza i Marka Lipińskiego. Jedną z najgłośniejszych „armat” w tej batalii wytoczono w marcu, gdy na budynku bemowskiego magistratu zawisły obok siebie plakaty przedstawiające podobizny Hanny Gronkiewicz-Waltz i Władimira Putina. Przekazu raczej nie trzeba tłumaczyć. Jakie będą następne manewry w tym konflikcie? Z pewnością dowiemy się już wkrótce.

Autor: JACEK STAWIANY

 

ZOBACZ TAKŻE:

Władze Bemowa domagają się 1 mln zł od Hanny Gronkiewicz-Waltz

Hanna Gronkiewicz-Waltz znów przegrywa w sprawie Bemowa

Koniec bemowskiej wojny?

 
 
Komentarze do artykułu
Najnowsze w serwisie
Ratusz
2017-08-18 18:54:47
Ponad siedem tysięcy złotych - tyle zapłacą stołeczni urzędnicy za "konsul...
Białołęka
2017-05-25 17:35:54
Już w najbliższą sobotę, z okazji Dnia Matki, odbędzie się Białołęcki B...
Ratusz
2017-05-23 06:17:21
Od 1 czerwca wejdzie w życie nowa taryfa biletowa ZTM. Spadną ceny biletów dw...
Rozmaitości
2017-05-19 06:29:31
Budynek przy plaży obok Stadionu Narodowego (Poniatówce) od czerwca znów będ...
Żoliborz
2017-05-13 17:24:10
W sobotę wreszcie odsłonięty został pomnik Rotmistrza Witolda Pileckiego. W ...
Ratusz
2017-05-12 15:32:28
Ratusz ogłosił w piątek, że od września przedszkola w Warszawie będą bezp...
Mozaika polityczna
2017-05-11 15:54:43
Czwartek przyniósł nowe fakty w sprawie reprywatyzacji. Centralne Biuro Antyko...
Ratusz
2017-05-09 19:56:17
Stowarzyszenie Republikanie opublikowało na swoich stronach Mapę Wydatków War...
Ratusz
2017-05-08 19:46:51
Władze Warszawy chcą zachęcić do udziału w tworzeniu miejskiej zieleni. Zap...
Mozaika polityczna
2017-04-10 17:54:32
Głośno dyskutowanym tematem w poniedziałkowej dyskusji o sprawach politycznyc...