Bitwa warszawska. Kogo znajdziemy na „jedynkach”?

Karolina Wiśniewska    2015-07-17 07:26:05

Warszawa, czyli zgodnie z wyborczym słownikiem – Okręg 19 – jest miejscem najciekawszej i najbardziej prestiżowej sejmowej rozgrywki spośród wszystkich dużych miast Polski. To właśnie w stolicy o poselski mandat walczyli ze sobą liderzy najważniejszych ugrupowań. Jak będzie tym razem?

Do wyborów parlamentarnych pozostało jeszcze około trzy miesiące. Jednak listy wyborcze muszą być znane odpowiednio wcześniej. Politycy Platformy Obywatelskiej zapowiedzieli, że ich ostateczny kształt zostanie zaakceptowany przez Radę Krajową już 6 sierpnia. Podobnie, bo do końca lipca nazwiska swoich kandydatów podać miał Paweł Kukiz, o przełomie lipca i sierpnia swego czasu „mówiła” również usiłująca jednoczyć się lewica. Bez względu na to, kto zapowiedzi dotrzyma, a kto nie, listy kandydatów muszą trafić do okręgowych komisji wyborczych nie później niż 40 dni przed wyborami parlamentarnymi.

Na pytania w sprawie list przedstawiciele poszczególnych ugrupowań powtarzają uparcie: „dyskusje trwają”, „nic nie wiem na ten temat” albo „jeszcze zobaczymy”. Oficjalnych wariantów jest kilka. Nieoficjalnie wiadomo, że w wielu przypadkach karty zostały już rozdane – zwłaszcza te najmocniejsze.

Warszawskie starcie gigantów

Długo spekulowano czy stolica – podobnie jak w poprzednich wyborach – stanie się areną walki liderów dwóch najważniejszych partii. Prezes Kaczyński otwierał listy PiS w Warszawie 4, 8, 10, 14 lat temu i w tym roku zapewne uczyni to ponownie (mimo „przecieków”, że numerem jeden ma być ubiegający się o stanowisko prezydenta Jacek Sasin). Większą zagadkę stanowiła decyzja nowej liderki PO. Ewa Kopacz obecnie jest posłanką z Radomia, lecz nic nie wskazuje na to, aby z rodzinnego okręgu miała wystartować ponownie. Dlaczego? Jedni twierdzą, że PO nie cieszy się tam przysłowiową "dobrą sławą". Inni przekonują, że pani premier – jako lider partii – po prostu musi wystartować z jednego z największych okręgów – najlepiej z Warszawy. Z drugiej strony, stolica zawsze była polem bitwy dla Małgorzaty Kidawy Błońskiej, która swoją polityczną karierę rozpoczynała jeszcze jako warszawska radna. Cztery lata temu była rzecznik rządu kandydowała z drugiego miejsca, zaraz za Donaldem Tuskiem. Teraz politycy PO przyznają, że start marszałek i premier z tej samej listy nie wchodzi w grę.

Ostatecznie wszelkie spekulacje ucięła sama Ewa Kopacz. – Moim okręgiem wyborczym jest cała Polska, ale najprawdopodobniej będę startowała z Warszawy – oświadczyła na początku tygodnia. Wybór stolicy nie powinien budzić większego zaskoczenia z wielu powodów. Po pierwsze – Platforma Obywatelska w Warszawie cieszy się relatywnie wysokim poparciem (i to przy dużej frekwencji). Po drugie – otoczenie pani premier chciałoby zapewne skupić zainteresowanie opinii publicznej na pojedynek Kopacz-Kaczyński, odciągając uwagę od kandydatki PiS na premiera Beaty Szydło. Dlatego też końcowa decyzja o starcie ze stolicy to wyjście zarówno bezpieczne, jak i politycznie przemyślane. Nie zmienia to jednak faktu, że Ewa Kopacz nie jest z Warszawą szczególnie związana, więc warto byłoby zwiększyć swoją aktywność również na stołecznym polu.

Fot. Facebook.com/Kancelaria.premiera 

Na kłopoty Nowacka

Wyborczy tort usiłują podzielić między sobą jednoczące się ugrupowania na lewicy. O tym czy się uda i jaki będzie tego efekt być może dowiemy się już w przyszłym tygodniu. W najbliższy weekend SLD, Twój Ruch, Zieloni i pozostali członkowie koalicji mają dyskutować nad formą porozumienia (komitet wyborczy wyborców czy koalicja z 8-proc. progiem), a dopiero potem oficjalnie ustalać wyborcze miejsca.

Nieoficjalne doniesienia na początku tygodnia wskazywały jednak, iż listę w Warszawie otworzyć miałaby Barbara Nowacka – współprzewodnicząca Twojego Ruchu i jednocześnie przewodnicząca zespołu programowego na lewicy. Nowacka to w warszawskich środowiskach lewicowych, feministycznych czy LGBT działaczka dobrze znana. Często brała udział w różnego rodzaju pikietach, marszach i imprezach przez nich organizowanych. Miałaby szanse na zdobycie przyzwoitego wyniku wyborczego – lepszego raczej niż Włodzimierz Czarzasty, który – zgodnie z medialnymi doniesieniami – usiłuje Nowacką z warszawskiej „jedynki” zepchnąć.

Fot. Facebook.com/BarbaraAnowacka

Zamieszanie u WoJOWników

Na konwencji zwolenników jednomandatowych okręgów wyborczych w Lubinie Paweł Kukiz deklarował, że wyborcze listy poznamy do końca lipca. O tych, którzy mogliby znaleźć się na nich w naszym okręgu pisaliśmy już w maju. Sondaże wyborcze wprawdzie spadają, antysystemowy lider to jednak siła, której lekceważyć się nie powinno, choć za wypowiedź, w której Kukiz przyznaje iż „warszawiacy mają mentalność Monako” od warszawiaków właśnie powinien otrzymać wyraźną „żółtą kartkę”.

Jeszcze kilka-kilkanaście dni temu były kandydat na prezydenta miał w Warszawie swoją silną grupę wsparcia, z doskonale znaną nam Warszawską Wspólnotą Samorządową i Piotrem Guziałem na czele. Dziś Kukiz i Guział „przyjaciółmi” już nie są. Kukiz przyznał, że były burmistrz Ursynowa liczył na wysokie miejsce na liście, co radny z kolei stara się dementować. – Rozmów o listach nie było – przekonuje, a o antysystemowym „woJOWniku” mówi: „Trochę się pogubił”. Tydzień temu Kukiz ogłosił listę 16 reprezentantów swojego Ruchu. W województwie mazowieckim jest nim Stanisław Tyszka – dawny bliski współpracownik Jarosława Gowina, wcześniej Przemysława Wiplera i Fundacji Republikańskiej. Według pierwszych doniesień, to właśnie Tyszka może zostać „jedynką” w stolicy. Szanse ma również Jacek Wilk, startujący z Warszawy, ramienia KNP w majowych wyborach do Parlamentu Europejskiego, a także ubiegający się o urząd prezydenta stolicy, dopóki w wyniku wewnątrzpartyjnej rywalizacji nie ubiegł go w tym Przemysław Wipler.

Petru: „Ja będę jedynką”

Do startu w Warszawie – tym razem bez żadnych spekulacji – przyznaje się lider nowej siły na polskiej scenie politycznej, jaką jest stowarzyszenie NowoczesnaPL. W wywiadach telewizyjnych czy radiowych jej szef Ryszard Petru wielokrotnie przyznawał otwarcie: „Będę jedynką w Warszawie”. NowoczesnaPL buduje swoje struktury i poszukuje nowych ludzi. Koordynatorem w stolicy jest Wiktor Jędrzejewski, znany z działań w ramach organizacji pozarządowych, takich jak Projekt Polska czy (bardziej stołecznie) Miejskie Pszczoły. W najbliższą sobotę (18 lipca) stowarzyszenie organizuje kongres w Warszawie w Teatrze IMKA.

Fot. Facebook.com/PetruRyszard

Gorąca polityczna jesień

Warszawska mapa parlamentarna to także szereg innych partii i ugrupowań, które – choć na razie nie przekraczają 5 proc. progu wyborczego – będą ubiegać się o miejsca w Sejmie. Nowa Partia Razem czy inicjatywa Biało-Czerwoni, którą do boju o stolicę poprowadzić ma Andrzej Rozenek (był kandydat na prezydenta miasta).

Politycznie to będzie ciekawe warszawskie lato i bardzo gorąca jesień. Stolica posiada w Sejmie 20 reprezentantów, więc jest o co walczyć, a my owej walce z pewnością bacznie będziemy się przyglądać.

 

ZOBACZ TAKŻE:

Komitety lokalne o JOW-ach

Głośna cisza wyborcza

Wybory prezydenckie. Jak głosowała Warszawa?

 
 
Komentarze do artykułu
Najnowsze w serwisie
Ratusz
2017-08-18 18:54:47
Ponad siedem tysięcy złotych - tyle zapłacą stołeczni urzędnicy za "konsul...
Białołęka
2017-05-25 17:35:54
Już w najbliższą sobotę, z okazji Dnia Matki, odbędzie się Białołęcki B...
Ratusz
2017-05-23 06:17:21
Od 1 czerwca wejdzie w życie nowa taryfa biletowa ZTM. Spadną ceny biletów dw...
Rozmaitości
2017-05-19 06:29:31
Budynek przy plaży obok Stadionu Narodowego (Poniatówce) od czerwca znów będ...
Żoliborz
2017-05-13 17:24:10
W sobotę wreszcie odsłonięty został pomnik Rotmistrza Witolda Pileckiego. W ...
Ratusz
2017-05-12 15:32:28
Ratusz ogłosił w piątek, że od września przedszkola w Warszawie będą bezp...
Mozaika polityczna
2017-05-11 15:54:43
Czwartek przyniósł nowe fakty w sprawie reprywatyzacji. Centralne Biuro Antyko...
Ratusz
2017-05-09 19:56:17
Stowarzyszenie Republikanie opublikowało na swoich stronach Mapę Wydatków War...
Ratusz
2017-05-08 19:46:51
Władze Warszawy chcą zachęcić do udziału w tworzeniu miejskiej zieleni. Zap...
Mozaika polityczna
2017-04-10 17:54:32
Głośno dyskutowanym tematem w poniedziałkowej dyskusji o sprawach politycznyc...