Nowocześnie dla Warszawy

Bartłomiej Kozek    2015-07-18 08:40:30

Nowy, polityczny projekt ekonomisty Ryszarda Petru nabiera kształtów i może liczyć na niezłe sondaże. Czy jesienią jego reprezentację znajdziemy w sejmowych ławach? Na ten temat rozmawiamy z koordynatorem warszawskich struktur Wiktorem Jędrzejewskim.

Bartłomiej Kozek: Na jakim etapie jest budowanie struktur Nowoczesnej w Warszawie i okolicach?

Wiktor Jędrzejewski, NowoczesnaPL: W samej Warszawie organizujemy koła w dzielnicach. Zgłosiło się tu do nas niemal 4,5 tysiąca osób gotowych z nami pracować i nas wspierać. To dla mnie najpoważniejsza przyczyna zaangażowania się w Nowoczesną – uczestniczenie w przemianie tej grupy w sprawną organizację, opartą na racjonalnych, uczciwych regułach oraz na zaufaniu. 

Po co właściwie to robisz?

To wielkie wyzwanie – ale też wielka satysfakcja i radość. Nie zdarza się co dzień pracować z taką grupą, którą łączy przekonanie, że Polska toczy się w zwichrowanym i nie zawsze racjonalnym kierunku, marnując możliwości związane z lepszą jakością życia ludzi. Traktuję to jako przygodę – taką, z której doświadczeń nigdy nie zapomnę i będę z nich w życiu obficie czerpać – ale też przygodę, która będzie trwała i naprawdę coś zmieni.

Kto się do was zgłasza?

Ludzie o bardzo różnych doświadczeniach i w rożnym wieku. Można zaryzykować stwierdzenie, że ich zdecydowana większość posiada doświadczenie życiowe w dorosłości dekadę lub czasem dwie, ale tego dorosłego doświadczenia nie zbierała przed 1989 rokiem. To normalni ludzie, tacy jak my. Zdecydowanie nie sami przedsiębiorcy jak niektórzy sugerują, choć też ich nie brakuje – każdy z nas zna wielu właścicieli firm, często jednoosobowych.

Nie boicie się, że przypnie się do was łatkę „krwiożerczych liberałów”, niechętnych np. aktywnej polityce społecznej państwa? A może wręcz przeciwnie – zamierzacie uczynić ze swojego liberalizmu ekonomicznego atut?

Można słuchać innych, krytycznie ale z zrozumieniem analizować ich opinie, można dyskutować i szukać najlepszych rozwiązań, można też przypinać łatki. Zdecydowanie wolimy pracować przy tych pierwszych scenariuszach. 
Niechętni polityce społecznej państwa? Chętni i to zdecydowanie. W Polsce potrzebna jest sprawiedliwa i sprawna polityka społeczna – dziś trudno o takiej mówić. To dziś zbitek przypadkowych rozwiązań, często błędnych w samych założeniach – tak jak rządowy program „Mieszkanie dla młodych”, rozwiązań podejmowanych często nie z racjonalnych powodów, tylko wobec nacisków grup uznawanych przez władzę z koniunkturalnych przyczyn za ważne. 

Jaka jest polityka społeczna wobec górników i górnictwa? Gdzie jest jej długofalowy sens? Czy są to dobrze wydawane środki publiczne? Polityka społeczna to długofalowe działania nakierowane na potrzeby ludzi. Jaką długofalową potrzebę ludzi realizuje przeznaczenie przez rząd lekka ręką 50 milionów na otwarcie bramek na autostradzie? Czy nie można by przeznaczyć tych środków na projekt naprawdę zaspokajający te realne, długofalowe potrzeby zamiast na płytki propagandowy spektakl? 

Przyczyną złości ludzi jadących na wakacje są korki na źle zorganizowanych bramkach – problem który rozwiązałby nowy system poboru opłat – którego wdrożenie kosztuje porównywalnie z tą obliczoną na naiwność publiki zabawą.

Czy wśród postulatów, które pojawiają się w trakcie konsultacji społecznych waszego programu pojawiają się tematy, które szczególnie mocno związane są z samą Warszawą?

Pojawia się wiele takich postulatów, wiele z nich dotyczy rozwiązań systemowych związanych z samorządem warszawskim i wojewódzkim. Przyglądamy się im szczególnie dokładnie. Postulaty te będą stanowić podstawę naszego programu dla Warszawy. Będziemy je po zakończeniu prac nad tymi propozycjami prezentować i promować – z nadzieją, że mogą być początkiem realnych zmian. 

Warszawa jest miastem wielkiego potencjału i marnujących się możliwości. Niedaleko granic naszego kraju mamy miasta stołeczne, które ten potencjał wykorzystują dużo lepiej. Nie będziemy mówić, że cały warszawski samorząd to bagno, przekręty, niekompetencja i kolesiostwio. Chcemy mówić: Można to robić lepiej.

Kiedy możemy spodziewać się nazwisk osób, które znajdą się na waszych listach wyborczych? Czy są jakieś środowiska, których reprezentantów bardzo chcielibyście widzieć w swych szeregach?

Wobec nazwisk na listach, wobec ludzi którzy będą nas reprezentować w wyborczym wyścigu przyjęliśmy bardzo ścisłe reguły związane z ich kompetencjami, otwartością na świat i ludzi i szeroko rozumianymi kwalifikacjami, sprawiającymi, że nadawaliby się do pracy w Sejmie. Cały ten proces bardzo poważnie. 

Już wkrótce zaprosimy ludzi oddolnie tworzących Nowoczesną do przekazywania informacji o chęci kandydowania. Uruchomi to cały proces weryfikacji tych kandydatur i ich oceny. Mając w ręku listę warszawską będę umiał o każdym uczciwie i z przekonaniem powiedzieć, że były mocne i dobrze przemyślane powody aby dana osoba na tej liście się znalazła.

W jaki sposób planujecie dotrzeć ze swoimi pomysłami do mieszkańców Warszawy? Macie już plan działań na czas kampanii parlamentarnej – i już po niej? Szczególnie interesuje nas ten lokalny, warszawski wymiar waszych planów na przyszłość…

Zaprezentujemy kilka systemowych pomysłów na Warszawę. Mamy nadzieję zainteresować nimi mieszkańców. Potem wszelkimi środkami chcemy je wdrażać. Wszelkimi, czyli poprzez naszych przedstawicieli w Sejmie czy – w dłużej perspektywie – w warszawskim samorządzie.

 

Fot. Wiktor Jędrzejewski

ZOBACZ TAKŻE:

Bitwa warszawska. Kogo znajdziemy na "jedynkach"?

Weekendowe starcie politycznych tytanów

Razem zwiera szyki

 

 
 
Komentarze do artykułu
Najnowsze w serwisie
Ratusz
2017-08-18 18:54:47
Ponad siedem tysięcy złotych - tyle zapłacą stołeczni urzędnicy za "konsul...
Białołęka
2017-05-25 17:35:54
Już w najbliższą sobotę, z okazji Dnia Matki, odbędzie się Białołęcki B...
Ratusz
2017-05-23 06:17:21
Od 1 czerwca wejdzie w życie nowa taryfa biletowa ZTM. Spadną ceny biletów dw...
Rozmaitości
2017-05-19 06:29:31
Budynek przy plaży obok Stadionu Narodowego (Poniatówce) od czerwca znów będ...
Żoliborz
2017-05-13 17:24:10
W sobotę wreszcie odsłonięty został pomnik Rotmistrza Witolda Pileckiego. W ...
Ratusz
2017-05-12 15:32:28
Ratusz ogłosił w piątek, że od września przedszkola w Warszawie będą bezp...
Mozaika polityczna
2017-05-11 15:54:43
Czwartek przyniósł nowe fakty w sprawie reprywatyzacji. Centralne Biuro Antyko...
Ratusz
2017-05-09 19:56:17
Stowarzyszenie Republikanie opublikowało na swoich stronach Mapę Wydatków War...
Ratusz
2017-05-08 19:46:51
Władze Warszawy chcą zachęcić do udziału w tworzeniu miejskiej zieleni. Zap...
Mozaika polityczna
2017-04-10 17:54:32
Głośno dyskutowanym tematem w poniedziałkowej dyskusji o sprawach politycznyc...