Afera wokół pomnika Pileckiego

Polityka Warszawska    2015-07-17 19:06:27

Pomnika nie będzie! Hanna Gronkiewicz-Waltz intencjonalnie wstrzymuje budowę! Takie głosy dało się słyszeć w sprawie planowanego pomnika rotmistrza Witolda Pileckiego. Wszystkie zainteresowane strony jednak zgodnie twierdzą, że problemów z budową nie ma.

Początki akcji mającej na celu stworzenie pomnika rotmistrza Pileckiego w Warszawie sięgają sierpnia 2013 roku. Rozpoczęło ją Stowarzyszenie Młodzi dla Polski wspólnie z marką odzieżową Red is Bad. Pomysł się spodobał, więc radni rozpoczęli ustalenia dotyczące lokalizacji. Nie obyło się bez sporów, udało się jednak ostatecznie ustalić, że pomnik stanie na warszawskim Żoliborzu, na alei Wojska Polskiego. Finalnie za tym miejscem zagłosowali wszyscy radni. Doszli nawet do wniosku, że w efekcie sprawa pomnika bardziej ich do siebie zbliżyła, niż oddaliła. Niedługo potem ogłoszono konkurs na projekt pomnika.

Zwyciężyła pracownia "Morfenes", której przedstawicielami są Jacek Kiciński i Rafał Stachowicz z Siemianowic Śląskich. Ich projekt zdecydowanie wyróżniał się na tle innych. Spodobał się także rodzinie rotmistrza Pileckiego. Już wtedy wielokrotnie podkreślano, że współpraca pomiędzy stowarzyszeniem, miastem, a artystami przebiega bezproblemowo. Wszystkie procedury przebiegały sprawnie i bez zakłóceń.

Tymczasem od niedawna zaczęły pojawiać się informacje, że z ostatecznym wykonaniem pomnika będzie problem. Pomimo, iż nigdy nie podawano ostatecznego terminu rozpoczęcia budowy, jej zakończenia oczekiwano już wiosną tego roku. Ratusz podkreśla, że nie było to możliwe nawet w teorii, ponieważ dopiero w grudniu rozstrzygnięto konkurs. Nawet samych procedur mających na celu finalizację projektu nie udałoby się zrealizować w tak krótkim czasie, nie mówiąc o samej budowie.

W podobnym tonie wypowiada się Mateusz Parys, rzecznik prasowy Stowarzyszenia Młodzi dla Polski. – Termin wykonania nie został jeszcze wyznaczony. Owszem, pojawiła się nadzieja, że może uda się pomnik postawić jeszcze w tym roku, ale nikt nic takiego nie obiecywał – tłumaczy w rozmowie z „Polityką Warszawską”. – Liczę na to, że w przyszłorocznych majowych obchodach święta Pileckiego, będziemy mogli zobaczyć pomnik. W tym momencie jednak nie ma po co nakręcać jakiejś afery. Wszystko jest w porządku. Właśnie trwają negocjacje umów z projektantami i wykonawcami – dodaje.

O komentarz poprosiliśmy także projektanta pomnika, Jacka Kicińskiego. – Nie ma żadnego problemu z terminem. Nie wiem skąd pomysł, że pomnik miał powstać tej wiosny. To by nie było możliwe. Poza tym, sam pomnik jest wyjątkowym dziełem architektonicznym. Do jego wykonania będą potrzebna bloki granitowe w wymiarach 3x3 metry kwadratowe. Normalnie się bloków w takich rozmiarach nie transportuje. Nam na szczęście udało się znaleźć wydobywcę i transport. To ma być pomnik na miarę XXI wieku, więc to wszystko musi potrwać – podkreślił nasz rozmówca.

Wszystkie strony podkreślają, że pomnik Pileckiego powstanie i stanie się wyjątkową ozdobą Warszawy. Skoro udało mu się pogodzić, choć na chwilę, radnych z różnych ugrupowań politycznych, warto, by i teraz łączył, a nie dzielił.  

Autorka: KAROLINA ROGASKA

 

Zdjęcie: Facebook.co/MlodziDlaPolski

ZOBACZ TAKŻE:

Jest zgoda ws. lokalizacji pomnika rtm. Pileckiego

Pomnik Pileckiego stanie na Żoliborzu

Kto wykona pomnik Pileckiego?

 
 
Komentarze do artykułu
Najnowsze w serwisie
Ratusz
2017-08-18 18:54:47
Ponad siedem tysięcy złotych - tyle zapłacą stołeczni urzędnicy za "konsul...
Białołęka
2017-05-25 17:35:54
Już w najbliższą sobotę, z okazji Dnia Matki, odbędzie się Białołęcki B...
Ratusz
2017-05-23 06:17:21
Od 1 czerwca wejdzie w życie nowa taryfa biletowa ZTM. Spadną ceny biletów dw...
Rozmaitości
2017-05-19 06:29:31
Budynek przy plaży obok Stadionu Narodowego (Poniatówce) od czerwca znów będ...
Żoliborz
2017-05-13 17:24:10
W sobotę wreszcie odsłonięty został pomnik Rotmistrza Witolda Pileckiego. W ...
Ratusz
2017-05-12 15:32:28
Ratusz ogłosił w piątek, że od września przedszkola w Warszawie będą bezp...
Mozaika polityczna
2017-05-11 15:54:43
Czwartek przyniósł nowe fakty w sprawie reprywatyzacji. Centralne Biuro Antyko...
Ratusz
2017-05-09 19:56:17
Stowarzyszenie Republikanie opublikowało na swoich stronach Mapę Wydatków War...
Ratusz
2017-05-08 19:46:51
Władze Warszawy chcą zachęcić do udziału w tworzeniu miejskiej zieleni. Zap...
Mozaika polityczna
2017-04-10 17:54:32
Głośno dyskutowanym tematem w poniedziałkowej dyskusji o sprawach politycznyc...