NowoczesnaPL prezentuje swój program

Rafał Osiński    2015-07-19 19:21:18

Wczoraj w warszawskim Teatrze IMKA odbył się Kongres Programowy stowarzyszenia NowoczesnaPL Ryszarda Petru. Na spotkaniu przedstawiono założenia programu ugrupowania i wartości, które mają przyświecać jego działaczom. Poznaliśmy również kilka nazwisk, które – oprócz lidera – tworzą trzon nowego stowarzyszenia.

Program, z jakim partia pójdzie do wyborów powstał na podstawie konsultacji społecznych, które prowadzone były przez 1,5 miesiąca. Wartości, którymi kierować się mają osoby startujące do parlamentu z list ugrupowania to wolność, rozwój, zaangażowanie oraz odpowiedzialność.

– Tak szerokich konsultacji programowych jak w naszym przypadku w Polsce nigdy jeszcze nie przeprowadzono – stwierdził Ryszard Petru. – Nasze stowarzyszenie powstało na fali sprzeciwu wobec starych partii, na fali sprzeciwu wobec stagnacji. Polacy mają dość afer, dość niezrealizowanych obietnic. Nie godzimy się na wybór między IV RP z Grecją w tle a kontynuacją bylejakości. To nie jest alternatywa dla Polski – podkreślił Petru.

Następnie przyszła kolej na prezentację postulatów programowych. – Ja jestem politykiem. Ale jestem politykiem samorządowym. Wcześniej pracowałem przez 17 lat jako przedsiębiorca. Chcę służyć państwu swoim doświadczeniem. Chcę być na usługach mojego państwa i zmieniać je tak, by było nowoczesne i przyjazne – mówił Wadim Tyszkiewicz, prezydent Nowej Soli, który przedstawił założenia programowe Stowarzyszenia w zakresie relacji państwo – obywatel. Wśród zapowiedzi pojawiło się m.in. wprowadzenie niemieckiego modelu ordynacji wyborczej, kadencyjność posłów, likwidacja Senatu oraz internetowe konsultacje z obywatelami.

W sferze ekonomii i finansów NowoczesnaPL opowiada się za decentralizacją państwa i przekazaniem większych dochodów jednostkom samorządu terytorialnego. Pojawiły się obietnice likwidacji wielu koncesji i zezwoleń, deregulacji zawodów, liberalizacji kodeksu pracy oraz wprowadzenia jednolitej 18 proc. stawki podatku VAT.

Kolejny obszar tematyczny, do jakiego odwołano się podczas kongresu to edukacja. – Postanowiłam się zaangażować w stowarzyszenie, by mieć realny wpływ na to, co się dzieje w naszym systemie edukacji. Z wielkim zmartwieniem przyglądam się temu, czego polskie szkoły nie dają naszym dzieciom – podkreśliła Joanna Schmidt, przedstawiająca propozycje programowe z tego zakresu. Wśród obietnic pojawiła się m.in. propozycja wprowadzenia Narodowego Programu Nauki Języka Angielskiego oraz nauki programowania komputerowego. Przywołano również znaną głównie z USA ideę bonów edukacyjnych.

Trudno sobie wyobrazić także program wyborczy bez obietnic w sferze służby zdrowia. – Najbardziej boli mnie to, że na drodze do zdrowia obywateli nie stoi brak rozwiązań medycznych, ale nieefektywny i źle działający system – stwierdziła Kamila Gasiuk-Piechowicz. Jako dobry sposób na poradzenie sobie z problemami trapiącymi system opieki zdrowotnej przedstawiono stworzenie konkurencji między prywatnymi firmami ubezpieczeniowymi oraz wprowadzenie dobrowolnych ubezpieczeń zdrowotnych. Główny punkt ciężkości stowarzyszenie kładzie jednak na profilaktykę i dlatego proponuje wprowadzenie Powszechnego Programu Profilaktyki, który zapobiegałby chorobom Polaków.

W sferze polityki społecznej pojawił się postulat zróżnicowania płacy minimalnej w zależności od województwa i danego obszaru metropolitalnego, podjęcie działań na rzecz równouprawnienia kobiet i mężczyzn w zakresie poziomu wynagrodzeń oraz stworzenie programu aktywizacji zawodowej dla osób po 60. roku życia. Jako niezbędne postrzega się także konieczność ujednolicenia systemu emerytalnego. Ciekawym pomysłem jest także zwolnienie przez pierwsze dwa lata osób do 30. roku życia zakładających działalność gospodarczą ze składek ZUS i podatku dochodowego do 1. progu.

A co NowoczesnaPL ma do zaproponowania Warszawie? Przypominamy wywiad z koordynatorem stołecznych struktur Wiktorem Jędrzejewskim. 

 

Zdjęcie: Facebook.com/NowoczesnaPL

ZOBACZ TAKŻE:

Bitwa warszawska. Kogo znajdziemy na „jedynkach”?

Biało-Czerwoni po warszawsku

Głośna cisza wyborcza

 
 
Komentarze do artykułu
Najnowsze w serwisie
Ratusz
2017-08-18 18:54:47
Ponad siedem tysięcy złotych - tyle zapłacą stołeczni urzędnicy za "konsul...
Białołęka
2017-05-25 17:35:54
Już w najbliższą sobotę, z okazji Dnia Matki, odbędzie się Białołęcki B...
Ratusz
2017-05-23 06:17:21
Od 1 czerwca wejdzie w życie nowa taryfa biletowa ZTM. Spadną ceny biletów dw...
Rozmaitości
2017-05-19 06:29:31
Budynek przy plaży obok Stadionu Narodowego (Poniatówce) od czerwca znów będ...
Żoliborz
2017-05-13 17:24:10
W sobotę wreszcie odsłonięty został pomnik Rotmistrza Witolda Pileckiego. W ...
Ratusz
2017-05-12 15:32:28
Ratusz ogłosił w piątek, że od września przedszkola w Warszawie będą bezp...
Mozaika polityczna
2017-05-11 15:54:43
Czwartek przyniósł nowe fakty w sprawie reprywatyzacji. Centralne Biuro Antyko...
Ratusz
2017-05-09 19:56:17
Stowarzyszenie Republikanie opublikowało na swoich stronach Mapę Wydatków War...
Ratusz
2017-05-08 19:46:51
Władze Warszawy chcą zachęcić do udziału w tworzeniu miejskiej zieleni. Zap...
Mozaika polityczna
2017-04-10 17:54:32
Głośno dyskutowanym tematem w poniedziałkowej dyskusji o sprawach politycznyc...