Odliczamy dni do otwarcia bulwarów

Karolina Wiśniewska    2015-07-23 18:40:14

Wieści dotyczące nadwiślańskich bulwarów, które docierały do nas do tej pory na ogół nie były zbyt optymistyczne. Albo upadłość firmy zajmującej się ich budową, albo kolejne opóźnienia. Nieoczekiwanie Miasto poinformowało, że w piątek uruchomiona zostanie nowa linia autobusowa – 385, która ułatwi warszawiakom dojazd właśnie na bulwary. W Sieci (i poza nią) szybko nastąpiło małe poruszenie. To już? Tym razem na pewno?

Zgodnie z wstępnymi planami, częścią nowych bulwarów powinniśmy spacerować już od lipca, ale poprzedniego roku. W związku z tym, na owe „już” należy patrzeć z lekkim przymrużeniem oka. Planowanych dat otwarcia była kilka, lecz każda kończyła się fiaskiem. Tym razem jednak ma być inaczej...

Odbiory trwają. Komisja techniczna w przyszłym tygodniu

Kilka dni temu prezydent Hanna Gronkiewicz-Waltz poinformowała (również w mediach społecznościowych) o tym,że bulwary już „niebawem” zostaną otwarte. „Niebawem”, to znaczy kiedy? – pytamy w stołecznym ratuszu. – Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, otwarcie nastąpi już na początku sierpnia – mówi w rozmowie z „Polityką Warszawską” rzecznik Urzędu Miasta Agnieszka Kłąb. Obecnie trwają odbiory techniczne. W przyszłym tygodniu na teren budowy wejdzie komisja techniczna i podejmie ostateczną decyzję w sprawie tego czy bulwary są już w pełni gotowe. – Mamy nadzieję, że wynik będzie pozytywny. Czas i pogoda sprzyja, aby w końcu oddać bulwary warszawiakom – dodaje rzeczniczka.

Nowa linia autobusowa

W piątek Zarząd Transportu Miejskiego uruchamia specjalną linię autobusową 385, która ułatwi mieszkańcom dojazd na bulwary. Autobus będzie jeździł od godziny 20.00 do 3.00 rano, na trasie Metro Politechnika-Plac Wilsona. Na razie – jak informuje rzeczniczka ratusza – tylko na niektórych przystankach, lecz wraz z otwarciem bulwarów już całościowo, co 15 minut. – Zachęcamy do tego, aby korzystać z nowej linii. Nie ma potrzeby jazdy nad Wisłą samochodem i szukania miejsca do parkowania. Autobusem może być szybciej i wygodniej – komentuje Agnieszka Kłąb.

Bulwary – kolejne warszawskie neverending story

Miasto od początku przekonywało, że na bulwary „warto czekać”, a efekt końcowy wywoła „piorunujące wrażenie” nie tylko na mieszkańcach stolicy. Zdjęcia udostępnione przez panią prezydent na Facebooku w pewien sposób potwierdzają tą tezę. Wszyscy z niecierpliwością czekają jednak na moment, kiedy bulwary będzie można w końcu ocenić „na żywo”. Nie da się ukryć bowiem, że jest to jedna z najdłużej oczekiwanych przez warszawiaków inwestycji. Jak pisaliśmy na portalu „Polityka Warszawska”, pierwsze plany ich rewitalizacji zostały zawarte w miejskiej strategii już w 2010 roku. Jednak w skutek m.in. protestów ekologów i problemów ze strony wykonawców faktyczne prace ruszyły dopiero w na początku 2014 roku. Pierwszy odcinek zrewitalizowanych bulwarów pomiędzy mostem Śląsko-Dąbrowskim a ulicą Boleść miał być gotowy na początku lipca – poprzedniego roku. Terminu nie udało się dotrzymać, m. in. ze względu na protesty ornitologów. Okazało się bowiem, że w szczelinach muru oporowego nabrzeża gniazdowała jaskółka brzegówka.

W kolejne poważne tarapaty bulwary wpadły na początku tego roku, po upadku firmy odpowiadającej za ich wykonanie. Hydrobudowa Gdańsk złożyła wniosek o upadłość, ponieważ – zgodnie z ustaleniami – miała zalegać z wypłatami dla swoich pracowników. Zaraz potem umowę z nią wypowiedział stołeczny ratusz. – Nasza decyzja nie miała żadnego związku z wnioskiem o upadłość firmy. Nie byliśmy zadowoleni z tempa prac – przekonywał wówczas Bartosz Milczarczyk.

Do zobaczenia nad Wisłą!

Ostatnią deklaracją co do planowanego terminu otwarcia, która padła w odpowiedzi na interpelację radnego PiS ze Śródmieścia Krzysztofa Górskiego był czerwiec 2015 roku. – Trwają prace wykończeniowe wymagające współpracy różnych jednostek, np. związanych z elektryką. Robotnicy pracują na najwyższych obrotach – zapewniała Agnieszka Kłąb i przekonywała, że bulwarami na pewno spacerować będziemy jeszcze w te wakacje.

Połowa już za nami... długo zapowiadają inwestycję chcemy zobaczyć w końcu nie tylko na zdjęciach i wizualizacjach. Liczymy zatem, że tym razem deklaracje ratusza nie spełzną na niczym i na początku sierpnia zobaczymy się wszyscy... na bulwarach!

 

Zdjęcia: Facebook.com/hanna.gronkiewiczwaltz

ZOBACZ TAKŻE:

Wisła zachęca nowym spotem

Zaśmiecona plaża. Radna Soin interweniuje

Dbajmy o porządek nad Wisłą

 
 
Komentarze do artykułu
Najnowsze w serwisie
Ratusz
2017-08-18 18:54:47
Ponad siedem tysięcy złotych - tyle zapłacą stołeczni urzędnicy za "konsul...
Białołęka
2017-05-25 17:35:54
Już w najbliższą sobotę, z okazji Dnia Matki, odbędzie się Białołęcki B...
Ratusz
2017-05-23 06:17:21
Od 1 czerwca wejdzie w życie nowa taryfa biletowa ZTM. Spadną ceny biletów dw...
Rozmaitości
2017-05-19 06:29:31
Budynek przy plaży obok Stadionu Narodowego (Poniatówce) od czerwca znów będ...
Żoliborz
2017-05-13 17:24:10
W sobotę wreszcie odsłonięty został pomnik Rotmistrza Witolda Pileckiego. W ...
Ratusz
2017-05-12 15:32:28
Ratusz ogłosił w piątek, że od września przedszkola w Warszawie będą bezp...
Mozaika polityczna
2017-05-11 15:54:43
Czwartek przyniósł nowe fakty w sprawie reprywatyzacji. Centralne Biuro Antyko...
Ratusz
2017-05-09 19:56:17
Stowarzyszenie Republikanie opublikowało na swoich stronach Mapę Wydatków War...
Ratusz
2017-05-08 19:46:51
Władze Warszawy chcą zachęcić do udziału w tworzeniu miejskiej zieleni. Zap...
Mozaika polityczna
2017-04-10 17:54:32
Głośno dyskutowanym tematem w poniedziałkowej dyskusji o sprawach politycznyc...