Warszawa podzielona w sprawie imigrantów

Polityka Warszawska    2015-07-26 09:10:29

Z jednej strony manifestacja narodowców stanowczo sprzeciwiających się przyjęciu przez Polskę imigrantów, z drugiej – happening pod Pałacem Kultury, którego uczestnicy witali uchodźców chlebem i solą. Jedni przekonywali, że naszego kraj nie stać na osiedlanie obcych. Drudzy – wprost przeciwnie – apelowali o tolerancję i pomoc: „Polska jest krajem dla wszystkich, którzy chcą ją budować”.

Marsz członków i sympatyków Ruchu Narodowego. Głównym jego organizatorem była Młodzież Wszechpolska. Marsz miał rozpocząć się ok godziny 15, jednak znacznie się opóźnił. Wóz z nagłośnieniem nie dojechał na czas, a ponadto, jak podkreślali organizatorzy, służby porządkowe „jak zwykle przeszkadzały przy manifestacjach, spisując przez długi czas uczestników”.

Wreszcie, po godzinie 16, manifestacja wyruszyła. Trasa wiodła z pl. Zamkowego przez Krakowskie Przedmieście, Nowy Świat, pl. Trzech Krzyży i Al. Ujazdowskie pod budynek Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. Przed wymarszem organizatorzy wygłosili krótkie przemówienia, w których podkreślali czemu są przeciwni imigrantom w Polsce. Mówili o wysokich kosztach (przy jednoczesnym rzekomym braku pieniędzy na ważniejsze cele), zupełnie innym kręgu kulturowym, z którego przybysze pochodzą, czy zagrożeniu wzrostem przestępczości (w tym seksualnej). Wzywali też władze do zajęcia się repatriantami z krajów  byłego Związku Sowieckiego.

Przez całą drogę manifestanci wykrzykiwali antyimigranckie, narodowe, antylewicowe oraz antyrządowe hasła. „ Multi-kulti to idiotyzm”, „Chcemy repatrianta, nie imigranta”, „wielka Polska narodowa”, „a na drzewach zamiast liści będą wisieć islamiści”, ale także „Raz sierpem, raz młotem, czerwoną hołotę”, „rząd na bruk, bruk na rząd” czy też „byłeś w ZOMO, byłeś w ORMO, teraz jesteś za Platformą”. Niektóre jednak mogą się spotkać z zarzutami o rasizm – „Ewo Kopacz, chcesz murzyna?  To go sobie w domu trzymaj” czy „Biały honor, biała duma”.  

Pod KPRM także były przemówienia. Głos zabierali niedawny kandydat na prezydenta RP, Marian Kowalski, jeden z liderów Ruchu Narodowego Artur Zawisza oraz Damian Kita, rzecznik brygady mazowieckiej Obozu Narodowo-Radykalnego.

Po przemówieniach marsz został oficjalnie rozwiązany.

-------------------------------------------------------------------------------------------------------

"TAK" dla uchodźców!

W Warszawie nie zabrakło jednak również tych, którzy na obecność imigrantów w Polsce zapatrują się zdecydowanie mniej sceptycznie. „Polacy witają uchodźców” – pod takim hasłem w centrum miasta odbył się w sobotę happening, którego głównym celem było pokazanie tolerancji wobec zagranicznych gości. – Okażmy swoją solidarność z ludźmi, którzy musieli opuścić swoje domy! Polska jest domem wszystkich, którzy chcą go budować – przekonywali organizatorzy, zachęcając do udziału w wydarzeniu.

Pod Salą Kongresową zgromadziło się około 200 osób, którzy tradycyjnym polskim sposobem – chlebem i solą – witali uchodźców. –  To symboliczny gest, którym chcemy pokazać nasza gościnność – przekonywano.

Uczestnicy manifestacji mówili stanowcze „nie” nietolerancji i udowadniali, że takie cechy jak życzliwość i solidarność są naszymi cechami narodowymi. Przypominali, że wielokrotnie przyjmowaliśmy imigrantów z innych krajów, a z drugiej strony – sami także byliśmy przyjmowani.  Polska solidarność to nie tylko puste słowo z podręczników historii, ale nasza narodowa cecha – twierdzą organizatorzy.

Wsparcie dla sobotniej inicjatywy wyraziła również Małgorzata Fuszara, Pełnomocniczka Rządu do Spraw Równego Traktowania, która wystosowała do organizatorów manifestacji specjalny list. „Uchodźcą nie zostaje się z wyboru. Uchodźcą zostaje się z konieczności; konieczności która zmusza ludzi do ucieczki ze swoich domów i krajów, gdzie zagrożone jest ich życie. My w Polsce dobrze o tym wiemy...” – pisze w swoim liście M. Fuszara.

Pełnomocniczka przekonuje, że takie działania pokazują, że kwestia równego traktowania wszystkich ludzi i solidarność z tymi, którzy znaleźli się w trudnej życiowej sytuacji są w Polsce brane na poważnie.

 

Zdjęcia: Polityka Warszawska, Facebook.com/polacydlauchodzcow

Adam Kielar, Karolina Wiśniewska

Zobacz także:

"Sprzeciw wobec manipulacji". Manifestacja przed PKW

ONR w marszu Powstania Warszawskiego

 
 
Komentarze do artykułu
Najnowsze w serwisie
Ratusz
2017-08-18 18:54:47
Ponad siedem tysięcy złotych - tyle zapłacą stołeczni urzędnicy za "konsul...
Białołęka
2017-05-25 17:35:54
Już w najbliższą sobotę, z okazji Dnia Matki, odbędzie się Białołęcki B...
Ratusz
2017-05-23 06:17:21
Od 1 czerwca wejdzie w życie nowa taryfa biletowa ZTM. Spadną ceny biletów dw...
Rozmaitości
2017-05-19 06:29:31
Budynek przy plaży obok Stadionu Narodowego (Poniatówce) od czerwca znów będ...
Żoliborz
2017-05-13 17:24:10
W sobotę wreszcie odsłonięty został pomnik Rotmistrza Witolda Pileckiego. W ...
Ratusz
2017-05-12 15:32:28
Ratusz ogłosił w piątek, że od września przedszkola w Warszawie będą bezp...
Mozaika polityczna
2017-05-11 15:54:43
Czwartek przyniósł nowe fakty w sprawie reprywatyzacji. Centralne Biuro Antyko...
Ratusz
2017-05-09 19:56:17
Stowarzyszenie Republikanie opublikowało na swoich stronach Mapę Wydatków War...
Ratusz
2017-05-08 19:46:51
Władze Warszawy chcą zachęcić do udziału w tworzeniu miejskiej zieleni. Zap...
Mozaika polityczna
2017-04-10 17:54:32
Głośno dyskutowanym tematem w poniedziałkowej dyskusji o sprawach politycznyc...