Warszawskie kobiety polityczne

Karolina Wiśniewska    2015-07-27 10:13:42

Polityka tzw. „wielkiego” formatu wyjątkowo stawia ostatnio na kobiety. W Platformie Obywatelskiej – Ewa Kopacz, w PiS – Beata Szydło, na czele Zjednoczonej Lewicy – Barbara Nowacka, a oprócz nich wiele innych wyróżniających się posłanek i działaczek. Warszawą nieprzerwanie od ponad ośmiu lat również rządzi kobieta. Postanowiliśmy sprawdzić czy na niższych szczeblach siła kobiet (przynajmniej ta liczebna) jest równie duża.

Hanna Gronkiewicz-Waltz jest pierwszą w historii kobietą sprawującą funkcję prezydenta Warszawy. W gronie jej najbliższych współpracowników (zastępców, sekretarza, skarbnika i większości dyrektorów poszczególnych biur dominują jednak mężczyźni, na co zwracała uwagę w swoim tekście Karolina Rogaska. Na przeciwległym biegunie znajduje się za to Rada Warszawy, gdzie w trzyosobowym zarządzie mężczyzn nie ma wcale. 

We wszystkich radach dzielnic zasiada 427 radnych. Wśród nich 167 kobiet, co w przeliczeniu na procenty daje niecałe 40 proc. Najbardziej „kobiece” rady znajdziemy na Pradze Północ (12 na 23), Wilanowie i Włochach (11 na 21). Zdecydowanie najmniej w Rembertowie (tylko 3 na 21), choć niedużo kobiet zasiada również w radzie na Bemowie, Pradze Południe i w Wawrze.

O ile wspominany już zarząd Rady Warszawy jest zdominowany przez kobiety, tak w przypadku rad poszczególnych dzielnic jest wprost przeciwnie. Kobiety dowodzą jedynie na Białołęce (Anna Majchrzak PO), Ursynowie (Teresa Jurczyńska-Owczarek) i na Woli (Ewa Statkiewicz, PO). 

Najwięcej kobiet w PO

W Radzie Warszawy zasiada 28 kobiet, w tym aż 22 to członkinie klubu Platformy Obywatelskiej. Warszawska PO z Hanną Gronkiewicz-Waltz na czele tuż przed wyborami samorządowymi niejednokrotnie chwaliła się tym, iż w samorządzie stawia na kobiety. Do rad dzielnic startowało 363 kandydatek (na 758, co dawało 48 proc.). Ich liczna obecność na listach przyniosła efekty już po wyborach. Jak widać na powyższej tabeli, dzielnicowe radne z Platformy (pod względem liczbowym) znacznie przewyższają inne kluby.  

Kobieta burmistrz! Takich w Warszawie mamy niewiele, a konkretniej – dwie. Na Ochocie, którą rządzi Katarzyna Łęgiewicz oraz w Ursusie, gdzie funkcje burmistrza pełni Urszula Kierzkowska. Warto przypomnieć, że w poprzedniej kadencji obie panie były w zarządzie tej samej dzielnicy, tj. na Woli, gdzie burmistrzem była U. Kierzkowska, a Katarzyna Łęgiewicz jednym z jej zastępców. 

--------------------------------------------------------------------------------------------------

Blisko 40 proc. w radach dzielnic i podobnie w radzie miasta – dużo czy mało? Pytam Anetę Skubidę, radną dzielnicy Wola, którą w temacie „kobiet w polityce” śmiało można nazwać ekspertką. Pisała na ten temat pracę magisterską i dziś – jak sama przyznaje – jest to działka wyjątkowo jej bliska.

"Uważam, że to najprawdopodobniej oznacza, że jesteśmy "w drodze" – w drodze do chwili, gdy płeć przestanie być kryterium wyborczym. Płeć to dość powszechnie stosowana szufladka, podobnie jak przynależność partyjna, logo. A przecież to nie ona decyduje o tym czy ktoś dobrze pracuje na rzecz mieszkańców czy nie. Kryteriami powinny tu być merytoryczne przygotowanie, cechy osobowościowe, moralność.

To bardzo dobrze, że liczba kobiet aktywnych w polityce – w tym w warszawskim samorządzie – jest coraz bardziej zbliżona do liczby mężczyzn, jeszcze niedawno tak nie było. Kobiety były traktowane jako "kwiatek do kożucha". Dziś coraz więcej osób ma świadomość, że kobiety w dużej mierze prezentują inną perspektywę, inny styl uprawiania polityki i że jest on bardzo wartościowy. Często bardziej niż mężczyźni są nastawione na współpracę ponad podziałami na rzecz celu, dbają o relacje, lubią być merytorycznie przygotowane i ciężej pracują by zrealizować swe cele (bo polityka to stereotypowo męski świat). Cieszy mnie fakt, że coraz więcej kobiet zauważa, że one też mogą przejmować stery – kandydować, pełnić funkcje publiczne, pociągać za sobą zwolenników swych idei. Wiedzą, że nie muszą ograniczać się tylko do wspierania z tylnego siedzenia."

Aleksandra Gajewska, radna Warszawy, ale też jedna z inicjatorek akcji "Białołęka jest kobietą" ma na ten temat podobne zdanie: 

"Nie oszukujmy się, kobiety w polityce są nadal mniejszością, zresztą nie tylko w polskiej polityce. Jasne, że polityka nosi krawat, a nie spódnicę. Nie ma nawet w języku polskim słowa określającego kobietę polityka, jest tylko polityk. Widzę, wśród kobiet aktywnych politycznie i społecznie, ich wielkie zaangażowanie, empatię i skuteczność. Sytuacja się zmienia, bo premierem kraju i prezydentem Warszawy są kobiety, ale tak naprawdę w ogóle nie chodzi o płeć, a raczej pracę i o to jak bardzo się chce zmieniać coś dla innych".

--------------------------------------------------------------------------------------------------

Oprócz wszystkich wyżej wspomnianych, nie da się ukryć, że polityka warszawska jest pełna kobiet zaangażowanych i aktywnie działających na rzecz społeczności lokalnej. Kobiety w polityce – także tej warszawskiej – są potrzebne nie tylko dla podnoszenia statystyk. Mają inną, niewątpliwie większą wrażliwość społeczną (co w przypadku działalności lokalnej ma szczególne znaczenie), są też bardziej pragmatyczne. Warto jednak pamiętać o tym, że nic na siłę.
 

ZOBACZ TAKŻE:

Jak pracowali warszawscy posłowie?

Warszawska manifa przeszła po raz szesnasty!

Weekendowe starcie politycznych tytanów

Zdjęcie główne: Facebook.com/hanna.gronkiewiczwaltz

 
 
Komentarze do artykułu
Najnowsze w serwisie
Ratusz
2017-08-18 18:54:47
Ponad siedem tysięcy złotych - tyle zapłacą stołeczni urzędnicy za "konsul...
Białołęka
2017-05-25 17:35:54
Już w najbliższą sobotę, z okazji Dnia Matki, odbędzie się Białołęcki B...
Ratusz
2017-05-23 06:17:21
Od 1 czerwca wejdzie w życie nowa taryfa biletowa ZTM. Spadną ceny biletów dw...
Rozmaitości
2017-05-19 06:29:31
Budynek przy plaży obok Stadionu Narodowego (Poniatówce) od czerwca znów będ...
Żoliborz
2017-05-13 17:24:10
W sobotę wreszcie odsłonięty został pomnik Rotmistrza Witolda Pileckiego. W ...
Ratusz
2017-05-12 15:32:28
Ratusz ogłosił w piątek, że od września przedszkola w Warszawie będą bezp...
Mozaika polityczna
2017-05-11 15:54:43
Czwartek przyniósł nowe fakty w sprawie reprywatyzacji. Centralne Biuro Antyko...
Ratusz
2017-05-09 19:56:17
Stowarzyszenie Republikanie opublikowało na swoich stronach Mapę Wydatków War...
Ratusz
2017-05-08 19:46:51
Władze Warszawy chcą zachęcić do udziału w tworzeniu miejskiej zieleni. Zap...
Mozaika polityczna
2017-04-10 17:54:32
Głośno dyskutowanym tematem w poniedziałkowej dyskusji o sprawach politycznyc...