Praga Południe ma nowego wiceburmistrza

Polityka Warszawska    2015-07-28 18:38:12

Procedura wyboru na wiceburmistrza Michała Wieremiejczyka wzbudzała wątpliwości natury prawnej. Głosowanie powtarzano do momentu, aż osiągnięty został wynik korzystny dla kandydata. W związku z obiekcjami radnych PiS-u, we wtorek pozwolono radnym zagłosować ponownie. Efekt? Wieremiejczyk ponownie został wiceburmistrzem.

W czerwcu wybrano nowego wiceburmistrza Pragi Południe - Michała Wieremiejczyka. Sposób w jaki został powołany na stanowisko wzbudzał jednak wątpliwości radnych PiS-u. Radna PO Bożena Manarczyk wniosła wtedy o reasumpcję głosowania, w związku z tym, że pierwszy wynik nie dawał zwycięstwa Wieremiejczykowi. Głosy podzieliły się równo, 11 radnych było za i 11 przeciw uznaniu jego kandydatury. O głos poproszono więc, nieobecną wtedy radną, która nie pojawiła się ze względu na urodzenie dziecka. W końcu udało się osiągnąć większość i Michał Wieremiejczyk zdobył stanowisko wiceburmistrza. Jak przyznał wówczas radny Dariusz Lasocki, mogło dojść do naruszenia prawa. Razem z innymi radnymi z opozycji postanowił interweniować i złożyć wniosek o zawieszenie w czynnościach zastępcy burmistrza do prezydent Warszawy. Obiekcje pojawiły się także wśród radnych PO oraz SLD i dlatego po analizie zdarzenia, chcąc uniknąć w przyszłości ewentualnych problemów prawnych zdecydowali się na złożenie projektu uchwały o uchylenie uchwały z dn. 23 czerwca. Okazuje się, że wątpliwości radnych były zasadne, a przegłosowanie kandydata nie odbyło się zgodnie z literą prawa. W związku z tym, na XII sesji rady dzielnicy, odbyło się uchylenie ustawy powołującej wiceburmistrza i ponowne głosowanie.

Wieremiejczyk został wybrany po raz kolejny na urząd wiceburmistrza. W tajnym głosowaniu „za” opowiedziało się 14 osób, a 9 było przeciwnych. Pomimo znaczącej przewagi, dyskusja jaka odbyła się przed dokonaniem tego wyboru wskazuje, że wielu radnych miało obiekcje, co do funkcji, którą sprawować ma Wieremiejczyk. Nie do końca została także wyjaśniona rola jaką pełnił przez ostatni miesiąc. Część osób dopatrywała się w niej dualizmu funkcji. Był bowiem kierownikiem komisji kultury i wiceburmistrzem. – Jak to się stało, że brał pan udział w posiedzeniach zarządu, mimo, że w związku z zastrzeżeniami co do procedury głosowania nie powinien pan pełnić funkcji wiceburmistrza przez ten miesiąc? – zastanawiała się Mirosława Terlecka (PiS).

Burmistrz dzielnicy wytłumaczył swoje zastępcę podkreślając, że nie brał on w tym czasie udziału w żadnych głosowaniach zarządu i nie podejmował ważnych decyzji. To samo podkreślał również główny zainteresowany. – W pana imieniu 7 lipca rozsyłane były e-maile z zaproszeniem na święto francuskie. Wypowiadał się pan w mediach jako wiceburmistrz, mimo, że oficjalnie nim pan nie był, bo nie zostały spełnione wszystkie warunki objęcia tego urzędu. Uważam, że to wymaga jakiegoś sprostowania – podkreślił Marek Borkowski (PiS). Odpowiedź na te uwagi, ponownie ograniczała się do podkreślania faktu, że wiceburmistrz nie miał wpływu na podejmowane przez zarząd uchwały.

Dało się jednak słyszeć także głosy popierające tą kandydaturę. – Nasze pytania powinny dotyczyć tego czy ta osoba jest godna tak ważnego stanowiska. Dotychczas pracowałem z panem Wieremiejczykiem w komisji kultury i nie mogę mu nic zarzucić. Moje doświadczenia pozwalają rokować, że dalsza współpraca również będzie dobra – skomentował Ryszard Kalkhoff (PO). Czy jego przewidywania okażą się słuszne, dowiemy się w ciągu najbliższych miesięcy, bacznie obserwując jak nowy wiceburmistrz radzi sobie na stanowisku. W tej chwili radni, którzy mieli wątpliwości mogą jedynie pogodzić się z wyborem dokonanym przez większość ich kolegów i koleżanek.  

Tekst: Karolina Rogaska

Zdjęcia: Jan Kunert, Polityka Warszawska

 

ZOBACZ TAKŻE:

Warszawskie kobiety polityczne

Konflikt interesów wokół ursynowskiego bazaru

Korzystne zmiany dla rowerzystów

 
 
Komentarze do artykułu
Najnowsze w serwisie
Ratusz
2017-08-18 18:54:47
Ponad siedem tysięcy złotych - tyle zapłacą stołeczni urzędnicy za "konsul...
Białołęka
2017-05-25 17:35:54
Już w najbliższą sobotę, z okazji Dnia Matki, odbędzie się Białołęcki B...
Ratusz
2017-05-23 06:17:21
Od 1 czerwca wejdzie w życie nowa taryfa biletowa ZTM. Spadną ceny biletów dw...
Rozmaitości
2017-05-19 06:29:31
Budynek przy plaży obok Stadionu Narodowego (Poniatówce) od czerwca znów będ...
Żoliborz
2017-05-13 17:24:10
W sobotę wreszcie odsłonięty został pomnik Rotmistrza Witolda Pileckiego. W ...
Ratusz
2017-05-12 15:32:28
Ratusz ogłosił w piątek, że od września przedszkola w Warszawie będą bezp...
Mozaika polityczna
2017-05-11 15:54:43
Czwartek przyniósł nowe fakty w sprawie reprywatyzacji. Centralne Biuro Antyko...
Ratusz
2017-05-09 19:56:17
Stowarzyszenie Republikanie opublikowało na swoich stronach Mapę Wydatków War...
Ratusz
2017-05-08 19:46:51
Władze Warszawy chcą zachęcić do udziału w tworzeniu miejskiej zieleni. Zap...
Mozaika polityczna
2017-04-10 17:54:32
Głośno dyskutowanym tematem w poniedziałkowej dyskusji o sprawach politycznyc...