Ursynowski spór wokół obchodów Powstania Warszawskiego

Karolina Wiśniewska    2015-07-30 19:02:07

Do kontrowersji wokół wybuchu Powstania Warszawskiego zdążyliśmy już przywyknąć. Dyskusja na temat jego słuszności wraca często, zwłaszcza przy okazji 1 sierpnia. Mieszkańców Ursynowa porusza w tym roku jednak jeszcze jeden spór – o dzielnicowe obchody 71 rocznicy warszawskiego zrywu, a konkretniej ich... skromność.

We wtorek na stronie internetowej Urzędu Dzielnicy opublikowano program tegorocznych uroczystości, który można by – choć bardzo upraszczając – zamknąć w jednym zdaniu: składanie wieńców i zapalanie zniczy w najważniejszych miejscach pamięci na terenie Ursynowa. Najpierw przed pamiątkowym głazem przy ul. Puławskiej i pod tablicą memoratywną na ogrodzeniu Toru Wyścigów Konnych, potem m. in. na Cmentarzu przy ul. Anyżkowej (na grobie Krystyny Krahelskiej i grobie Zbigniewa Filipowicza) czy w Lesie Kabackim na mogiłach pomordowanych. Krótki spis wszystkich miejsc kończy adnotacja: „Obchody główne w pozostałych dzielnicach”.

Naturalnie – jak co roku – na Ursynowie usłyszymy dźwięk syreny o godz. 17.00, a na fasadzie ratusza ponownie pojawi się symbol powstańczej kotwicy. Planowana jest też krótka, kilkuminutowa uroczystość przed budynkiem urzędu, podczas której nastąpi wciągnięcie flag na maszt. Mimo to – dla wielu program obchodów jest zbyt ubogi. Na pierwsze komentarze nie trzeba było długo czekać. „Władze by się mogły bardziej postarać”, „Powinniśmy wspólnie obchodzić ten dzień”, „Brak szacunku do powstańców. Na promocję i marketing pieniądze są, na obchody PW się oszczędza”. Program porównuje się z ubiegłorocznymi uroczystościami, a także pozostałymi dzielnicami, które proponują swym mieszkańcom niewątpliwie bardziej urozmaicony repertuar. – Nawet Wilanów organizuje gry miejskie i seanse filmowe, a u nas nie ma nic – skarży się jedna z mieszkanek.

Druga strona broni władz dzielnicy równie zaciekle, a krytykującym odpowiada: „To nie o wydawane pieniądze tutaj chodzi”. Przekonują, że dublowanie podobnych wydarzeń jest po prostu niepotrzebne. Dzielnica wychodzi z założenia, że skromne uroczystości są efektem wyciągniętych wniosków z poprzedniego roku. Wówczas – mimo bogatej oferty – ludzie angażowali się w dzielnicowe wydarzenia z mniejszym entuzjazmem, stawiając głównie na te ogólnomiejskie. „W zeszłym roku zatrzymało się max 50 osób - reszta to urzędnicy, radni i działacze partyjni a kasy poszło prawie 20 tys. i po co?” – czytamy na jednym z forum.

W zeszłym roku obchody trwały trzy dni, a w ich programie (oprócz składania kwiatów) można było znaleźć m. in. Wernisaż wystawy Hanny Haskiej pt. ARCHIWUM MIASTA – „ŚPIEW MURÓW” czy koncert pod hasłem: „Listy z Powstania” w wykonaniu Warszawskiego Chóru Międzyuczelnianego. Wielu przypomina jednak, że wówczas obchodziliśmy okrągłą 70. rocznicę, a przy takich okazjach zawsze jest wyjątkowo. Inni – mówiąc o różnicach – widzą w zasadzie tylko jedną – inną władzę.

Przeciwnicy rządzącej dzielnicą Platformy Obywatelskiej i obecnego zarządu wypominają jego członkom, że nie są rodowitymi, a jedynie przyjezdnymi warszawiakami, więc nie rozumieją rangi wydarzenia. Zwolennicy zaś oburzają się, że stronnicy byłego burmistrza i opozycji wszędzie szukają okazji, aby zaatakować władze. W ten sposób konflikt o stricte politycznym zabarwieniu trwa.

Ursynów i Powstanie

Niektórzy mogliby przyznać, że przecież młody i nowy Ursynów w okresie Powstania Warszawskiego nie odegrał większej roli, co nie do końca jest prawdą. Wystarczy wspomnieć o Torach Wyścigów Konnych, stanowiących w sierpniu '44 roku ważne miejsce krwawych powstańczych walk. Żołnierze przemieszczali się i walczyli na terenie dzisiejszego Ursynowa i ukrywali w Lesie Kabackim.

Poza tym, Ursynów jest pełen powstańczych akcentów. Znajdziemy tu wiele symbolicznych nazw szkół i ulic, w tym np. ul. rtm. W. Pileckiego, ul. J. Rodowicza „Anody”, rondo Krystyny Krahelskiej, a także jeden z największych murali w całej Warszawie upamiętniający Żołnierzy Wyklętych.

 

ZOBACZ TAKŻE:

Znamy program obchodów 71. rocznicy Powstania Warszawskiego

Walka o bezpieczeństwo dzieci na Ursynowie trwa

Zdjęcie: Facebook.com/warszawa.ursynow

Źródła: ursynow.pl, haloursynow.pl, własne
 
 
Komentarze do artykułu
Najnowsze w serwisie
Ratusz
2017-08-18 18:54:47
Ponad siedem tysięcy złotych - tyle zapłacą stołeczni urzędnicy za "konsul...
Białołęka
2017-05-25 17:35:54
Już w najbliższą sobotę, z okazji Dnia Matki, odbędzie się Białołęcki B...
Ratusz
2017-05-23 06:17:21
Od 1 czerwca wejdzie w życie nowa taryfa biletowa ZTM. Spadną ceny biletów dw...
Rozmaitości
2017-05-19 06:29:31
Budynek przy plaży obok Stadionu Narodowego (Poniatówce) od czerwca znów będ...
Żoliborz
2017-05-13 17:24:10
W sobotę wreszcie odsłonięty został pomnik Rotmistrza Witolda Pileckiego. W ...
Ratusz
2017-05-12 15:32:28
Ratusz ogłosił w piątek, że od września przedszkola w Warszawie będą bezp...
Mozaika polityczna
2017-05-11 15:54:43
Czwartek przyniósł nowe fakty w sprawie reprywatyzacji. Centralne Biuro Antyko...
Ratusz
2017-05-09 19:56:17
Stowarzyszenie Republikanie opublikowało na swoich stronach Mapę Wydatków War...
Ratusz
2017-05-08 19:46:51
Władze Warszawy chcą zachęcić do udziału w tworzeniu miejskiej zieleni. Zap...
Mozaika polityczna
2017-04-10 17:54:32
Głośno dyskutowanym tematem w poniedziałkowej dyskusji o sprawach politycznyc...